GündemSlayt Haber

ÖSYM IELTS’in YDS Eşdeğerliğini Kaldırdı

ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından oluşturulan “Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlik Çalışma Grubu” raporu ve bu rapora temel teşkil eden analizler sonucunda ÖSYM Yönetim Kurulunca Yabancı Dil Sınavlarının Eşdeğerlikleri hususunda aşağıdaki kararlar alınmıştır.

 

ÖSYM’nin 14 Şubat 2014 tarihinde almış olduğu karar gereğince KPDS, ÜDS, YDS sınavlarının eşdeğeri olan yabancı sınavlarda belirli düzenlemelere gidildi.

Buna göre, 14 Şubat tarihinden itibaren IELTS sınavı artık KPDS, ÜDS ve YDS sınavlarına eşdeğer olarak görülemeyecek.

Alınmış olan bu karara rağmen mağduriyetlerin engellenmesi adına bir takım istisnalarda bulunmakta.

Buna göre:

 • Başvuruları güncelleme tarihinden önce (14 Şubat 2014) yapılmış olması kaydı ile güncelleme tarihini takip eden günden başlamak üzere 30 gün içerisinde yapılan sınavlar için, güncelleme tarihinden önce yürürlükte olan eşdeğerlik tablosu geçerlidir. Yani IELTS sınavı geçerlidir.
 • Son güncelleme tarihinden önce sonuç belgelerinin alınmış olduğu sınavlar için sonuç belgesinde sınavın yapıldığı tarihin yazılı olması ve 6114 sayılı Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra alınmış olması durumunda, sınavın yapıldığı tarih itibari ile geçerli eşdeğerlik tablosu uygulanacaktır.

 • Kurumumuzca ilk eşdeğerlik tablosunun yayımlandığı 13/01/2012 tarihine kadar alınmış sonuç belgelerinde sınavın yapıldığı tarihte yürürlükte olan Yükseköğretim Kurulu eşdeğerlik tablosu uygulanacaktır
 • Diğer durumlarda ilgili başvurular güncel eşdeğerlik tablosuna göre değerlendirilecektir

Mevcut güncelleme ile CAE, PTE, CPE ve Toefl sınavları halen eşdeğer sınav olarak devam etmektedir.

British Council’in gerçekleştirmiş olduğu IELTS sınavının artık eşdeğer sayılmaması önemli bir değişiklik olsa da, British Council’in düzenlemiş olduğu CAE Sınavı hala ÖSYM tarafından eşdeğer olarak görülmektedir.

Bunun yanı sıra CAE sınavı ve diğer sınavların eşdeğerlik skorunu görmek için LİNKİ tıklayabilirsiniz.

Yine ÖSYM, Yine Mağduriyet!!

İlgili Makaleler

150 Yorum

 1. 21 Aralık 2008 tarihinde Almanya’da Zertifikat Deutch B1 belgesini almıştım. 2011-2012’de yayınlanan ilk dil geçerlilik puanı 65 idi. Bu puan hala geçerli midir ve bu belge ile 2016 için bir akademik ilana başvuru yapabilir miyim?

 2. ıelts sınavına 2 sene önce girdim .ales basvurusu için ıelts sonuç belgesi ni göstericem.

 3. Merhaba, ben 2014 Ocak’ta IELTS’e girmiştim. Bu yaz kadrolara mevcut belgemi kullanarak başvurabilir miyim acaba?

 4. Peki ben ydsden 60 aldigimda CAE Cye denk geliyo universitemiz CAE C puani istiyor ydsyle esit oluyo bunu universiteler kabul etmezmi

 5. Merhaba,
  14 Şubat 2014 Tablosuna binaen, tabloda 60’a eşdeğer olan TELC Deutsch B1 Sınavına 10.07.2014’te başvurdum. Başvurumdan 1 hafta sonra ÖSYM tekrar güncelleme yaptı ve başvurduğum sınava yeni tabloda yer vermedi. ancak “Başvuruları güncelleme tarihinden önce yapılmış olması kaydı ile güncelleme tarihini takip eden günden başlamak üzere 30 gün içinde yapılan sınavlar için önceki tablo geçerlidir” ifadesine yer verdi. 12.08.2014’te sınava girdim ve ilgili sertifikayı aldım. Güz dönemi doktora ilanlarını beklediğim sırada; ÖSYM tabloyu tekrar güncelledi (20.01.2015 Duyurusu). Son duyuruda da alıntı yaptığım ifade yerini korudu.Buna göre, 10.07.2014’te başvurduğum fakat 12.08.2014’te sınavına girdiğim sertifika Güz Dönemi ilanlarına geçerli mi?

 6. Merhaba hocam, ben 25 ocak 2014 te almanyada bir dil kursunda girdigim DSH sinavindan almanca DSH 2 belgesi aldim onunla bu son öyp alimlarina basvurdum ama atandigim üniversite benim DSH belgem güncel tabloda yok diye kabul etmiyor. Bu konuda ne yapmam gerekir? En son degisiklik 14 subartta olmus ve ben bu tarihten önce belgeyi almis bulunmama ragmen kabul etmiyorlar. Acilen yardimalrinizi bekliyorum.

 7. 14 şubattan önce başvuru yapmıştım 8 mart da ıelts sınavına girdim Aralık 2014 de yapılacak alımlara başvuru yapabilir miyim? benimle aynı durumda olan bir arkadaş temmuzda ki alımlarda başvuru yapamamıs ıelts puanı ile sistemde bu puan kabul edilmemiş puanı kullanmak için ekstra bir işlem mi yapılması gerekirdi ? teşekkür ederim

  1. Hayır bir işlem yapmanıza gerek yok 14 şubat öncesinde başvuru yapıp 30 gün içinde sınava girdiyseniz geçerli olur.

 8. karardan önce girilen IELTS 2 yıl geçerliliğini koruyor mu ? Bu konuyla ilgili bir duyuru veya yazıya ulaşmak mümkün mü?

 9. ielts sınavına 22 şubat 2014 te girdim ama ösym dil eşdeğerlikleri tablosunda ielts yazmıyor üniversiteler de de ösym dil geçerlik tablosu na göre diyor ne yapmam gerek

   1. merhaba ben 14 şubat 2014 gecesi başvuru yapmıştım ama sonuç belgemde Date: kısmında 22 şubat yazıyor. sınava da 6 mart günü girdim yani 1 ay dolmadan. böylesi bir durumda akademik ilan başvurum geçersiz mi sayılacak bilgilendirirseniz sevinirim.

 10. IELTS’e 14 şubattan önce başvurdum ve 15 şubatta girdim. ÖYP puanında kullanmak için herhangi bir işlem yapmalı mıyım?

  1. Hayır hiç bir işlem yapmanıza gerek yok sistem açılınca direkt başvuracaksınız.

 11. Ielts e 14 subatta basvurdum 8 martta olan sinava girdim sinav sonucumun gecerliligi varmidir arkadaslar

 12. Artık Almanca eşdeğerliliği için DSH ve Goethe Institut sertifikaları kabul edilmiyor öyle mi???

 13. İELTS 2 SENE GEÇERLİ AMA YDS 5 SENE GEÇERLİ..PEKİ YDS KARŞILIĞI OLARAK İELTS Yİ 5 SENE KULLANABİLİYOR MUYUZ.. ÖSYM DEKİ KADIN SÖYLEMİŞTİ BANA 5 SENE KULLANABİLİRSİN DİYE.. DOĞRULUĞU NEDİR ACABA BİLEN VARMI???

 14. IELTS’e ödenen tonla paranın büyükçe bir kısmı devlete gidebilir. Elin İngilizinin cebine gidiyordu.

 15. Bu ülkede ne doğru yapıldı ki bu yapılsın. IELTS, TOEFL gibi sınavlar ingilizce bilgisini gerçek anlamda ölçebilecek sisteme sahip. Akademik pozisyonlara başvururken YDS gibi bir sınav ön planda tutuluyor ve malesef hala doğrudürüst ingilizce konuşamayan akademisyenler var

 16. Merhaba sevgili hocalarım değerli arkadaşlarım…
  Ben de bir çok kişi gibi IELTS konusunda endişe yaşayanlardanım benim sizlere sorum şudur 9 Kasım 2013′ de sınava girdim ben ve 5.5 aldım. Bir kaç gün içersinde bir üniversiteye araştırma görevlisi kadrosu için başvuru yapacağım fakat puanımı kullanabilir miyim yoksa kullanamaz mıyım tam emin değilim herkes farklı bir şey söylüyor bu konu hakkında net bir bilgisi olan varsa ve bana bu konuda bilgi verebilirse çok memnun olurum şimdiden teşekkürler…
  Umarım bu büyük haksızlık ve mağduriyet biran önce ortadan kalkar en büyük temennim budur hepimiz için. .

 17. peki nasıl dil puanı alacak millet .bir tek ösym nin kopyadan başı dönmüş yds simi kaldı yani…toefl hakkında bigi verirmisiniz biraz hangi tarihlerde ve nerelerde var…ve içeriği nasıl …ayrıca bu hükümetin işine gelmeyen ne varsa hemen kaldırıyo..soran eden yok …sanki yökün diğer sınavları çok adaletli …iç donona kadar soyup alıyolar sınava güye..ama sorular aylar öncesi elden ele geziyo…adamına göre ..buda öle olacak işlerine gelen adamı alacaklar yine…ielts e müdehale edemediler kaldırdı heriflr bukadar kolay..inşallah mahkemeli olup e…k gibi geri verirler milletin hakkını..

 18. Toplu olarak dilekçe yağmuruna tutmayı denesek. Giden zamanıma mı üzüleyim, giden parama mı, umutlarıma. Bakan çocuğu değilsek, bir gram değerimiz yok. Adamın kızı Acıbadem Üniversitesinden Hacettepe Tıp Fakültesine yatay geçiş yapıyor. Tüm kurallar, kararlar yeniden yazılıyor, çiziliyor. Bizim planlarımız ise bir günde suya atılıyor. Ahirette bu devlette hakkımı yiyenlerin iki elim yakasında. Tüm ÖSYM sınavlarında torpil at koşturuyor, Hepsini kaldırın o zaman. Daha geçen ay SBS de çocukların dil puanını hesaplamadılar. Onca çocuk yanlış okula kaydoldu. Zahmet edip de yeniden hesaplama yapmadılar . Ben bu devlette kendimi yokmuş gibi hissediyorum. Allah sizin layığınızı versin. Bizi mağdur etmek neymiş size göstersin. Lütfen aynı durumda olan varsa benimle . Dİlekçelere, davalar başlayalım. Canım acıyor resmen ya ..

 19. 31 ocak tarıhınde basvurumu yaptım ve 15 martta ielts akademık sınavına gireceğim.
  14subattan itibaren 30 gün dedikleri halde (subat 28gün) 15 marttaki sınavın denkliği olmayacakmış, ankara osym papagan gibi ezberletilmiş çalısanlarına bunu söyletmektedir.
  boyle bır rezillik hiçbir ülkede yoktur kanımca…
  benim durumumdaki arkadaşlar için ne yapmamızı önerirsiniz?

  1. british council sistemi üzerinden ek ücret ödeyerek sınavını öne almanı tavsiye ederim. British side ı arayıp bilgi alabilirsin.yardımcı olacaklarına eminim. şu an ki durum itibariyle ielts’ten yararlanmanın başka yolu yok gbi

 20. Kendi yaptiklari sinav cok super olcme degerlendirme kriterlerine sahip. O uzden ILTS begenmiyor beyler…

 21. vay be! ne günlere kaldık! Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun gerçekten. Bir şey anladım, o da bu ülkede yaşamanın, hayallere kavuşmanın imkansız olduğudur. oturduğunuz o rahat koltuklar bir taraflarınıza girsinnn!

 22. bişey sormak istiyorum ben ilandan çok önce başvurumu yaptım diyarbakırda 12 nisan tarihnde yapılacak olan ielts sınavına girmek için.ve benim sınavıma 2 ay kadar bir süre var.british council in sitesinde sınav transferi adı altında bir ibare var.ben bu sınav başvurumu son 1 ay içinde başvuru süresi dolmamış bir sınav tarihine erteleyebilirmiyim? bunu yapan arkadaşlar varmı aramızda? ve eğer bunu yapabilirsem sınavım geçerli olurmu?

 23. Hocam ben 13 şubatı 14 şubata bağlayan gece başvuru yaptım (14 şubat gece saat 1:00 de ) . Ösym kabul edermi ?

  1. Çağrı merkezinde etmiyoruz demişler ama başvuru yaptığınız tarihi görmüyorlar ki 🙂 Sonuç belgesinde de yazmıyor nerden bilecekler çok merak ediyorum?

 24. Av. Mustafa Kemal BATUR bey 23 Temmuz mağdurları hakkında Osym dava ederek biz mağdurların hak kayıplarını kısmen de gidermiştir. Bazı davalar hala devam etmektedir. Mesele avukat meselesi değil konu adalet-hak meselesidir. İsteyen istediği avukat ile sendika ile mücadelesini sürdürür. bu noktada MK Batur bey konuyla ilgili olarak yaşanan hak kayıplarını, ben yaptım oldu anlayışına karşı adalet mücadelesi vermektedir. İlgili yazısını okumanızı tavsiye ederim. http://www.batur.av.tr/IELTS-Magduriyeti-Av-Mustafa-Kemal-Batur.pdf http://www.batur.av.tr/ielts-iletisim

 25. Arkadaşlar Pazartesi olduğunda ÖSYM den ikinci bir açıklama olabilir mi aslında biz İELTS general sınavını kaldırmak için karar aldık Academic devam ediyor gibilerden çünkü biliyorsunuz hayati konularda nasıl kafa karıştırıcı açıklamalar yapıp geri adım attıklarını buradada aslında sadece geneli kaldırmak istemiş olup yanlış duyuru yapmış olabilirler mi çok mu iyimserim yoksa

 26. Ağustos 2013 de IELTS sınavından 5.5 almıstım ve 2014 ocak sonu bir kamu kurulusuna basvuruda bulundum (inglizce sınav sonucu istiyor) ve oradan cevap beklıyordum. Suan prosedur nasıl ışleyecek ? dil puanım gecerlimi ?

 27. YDS’ye girip yüksek alıp işe atanan birisinin benimle ingilizce anlaşamadığının yanında ieltse girip 5 alan arkadaşla rahat anlaşmıştım. Avrupa dil portfolyesine göre niye yapmıyorsunuz? 4skills ( 4 beceri) yazma, okuma, dinleme ve konuşma 4’i birarada olmadan o tek taraflı olduğu için o yabancı dili bilmek sayılmaz. Daha mantıklı bir şey yapılmalı. berbat bir sistem. Yanlış ingilizce. Gereksiz sınav. Üzüldüm. Geçmiş olsun, Türk arkadaşlarım.

 28. Ya allah aşkına arkadaşlar.lütfen ne istediğinize dikkat edin. Kağıt üzerinde anlaşılamayan,edebi dil oyunlarıyla bezenmiş saçma sapan cümleleriyle yds yi anlayıp yapamıyoken bir de bunu ielts formatına dönüştürürlerse kim geçebilir bu sınavdan!!!Allahın ingilizi 3 makaleyi 1saatte çöz derken 40 soru koymuş.kısalı uzunlu eşitlemiş.bizimki o makaleyi 3 edebiyat parçasına çevirir.üzerine de 80soruyu dayar 60 dakikada oku anla çöz der apışıp kalırız. Listenin ve writing uygulamaları daha bir berbat geçer onlara giremiyorum bile. Lütfen.ne istediğimize dikkat edelim. İngiliz’in ingilizce seviye tespitini beğenmeyen bir ülkenin “İngilizler beceremez İngilizce ölçmeyi” diyerek Dünya’nın kabul ettiği bir sistemi yok sayması ve bunu alkışlayan insanların çoğunlukta olması tuhaf değil mi? Kenya’da Kenyalı bir grubun Türkler Türkçe’yi ölçmeyi beceremez biz burada daha belirleyicisini yaparız demesinden ne farkı var bu uygulamanın. Sizi hangi üniversitede okuttular sizi oraya nasıl aldılar, nasıl mezun ettiler…

  1. YDS akademik kadroların belirlenmesinde ÖSYM’nin uyguladığı tek sınav. Üniversiteleri ele geçirmeyi hedefleyen siyasi iktidarlar tarafından da kolayca manüpüle edilebilir; ancak, listening, speaking ve writing de işin içine girince kumpas zorlaşıyor. Yoksa IELTS veya TOEFL ayarında sınavlar hazırlıyacak yeterlikte akademik kadrolar var. Yıllardır savunduğum bir şeyi burada dile getirmek istiyorum. Diyelim ki bir YDS sınavını 5 kişilik bir komisyon hazırlıyor. Sınav hazırlanıp bittikten sonra bu komisyon üyelerinin önüne bu sınav konulsa sınavdan 80 alabilecek bir komisyon üyesi çıkabileceğini sanmıyorum. Her üye ancak kendi hazırladığı bölüme doğru dürüst vevap verebilecektir.

 29. bence kesinlikle İELTS kaldırılmamalı eğer kaldırılıyorsa da Yds İELTS formatın olmalı hocamın da dediği gibi Yds den 65 alıp iki kelimeyi bir araya getiremeyen arkadaşlar tanıyoruz..

 30. hocam merhabalar bir sorum olacaktı.Dun ıelts ten aldıgım puan acıklandı bu puanı akademık kadro ıcın kullanma da gecerlı mı? tesekkurler saygılar…

 31. hocam bı sorum olacak.benim dun sınav sonucum acıklandı arastırma kadrosu ıcın yeterlı puanı aldım.Aldıgım bu puan ile unıversıtenın akademık kadrosuna basvurabılır mıyım yanı ıelts puanım gecerlı oluyor mu? cevap verırsenız sevınırım saygılarımla.

 32. Hocam ben 28 ocak da kayıt yaptırdım 22 subat da sınava gircem benim ielts puanım geçerli olur mu ?

 33. Artık uygulanmayan ÜDS ve KPDS sınavları gibi YDS de hiç bir şekilde İngilizce yeterlilik sınavı olamaz. Dilde yeterlilik okuma, dinleme, konuşma ve yazma olmak üzere dört yeteneğin test edilmesi ile olur. YDS kısmen kelime ve gramer bilgisinin de test edildiği ama sadece okuma üzerine kurulu bir sınavdır (diğer üç bacağı olmayan bir masa gibi). Dünyanın her yerinde akademik açıdan geçerli, üst düzeyde güvenli, kopya veya başka hilelere izin vermeyen IELTS sınavını eşdeğerli bir sınav olarak kabul etmemek büyük bir yanılgı. Bu durum ileride düzeltilecektir, ama şimdi bu sınava hazırlanan öğrenciler madur olduğu ile kalacaktır.

  Uygulanan iki YDS sınavının sonucunda sınava girenlerin yaklaşık yüzde 75’i 50 puanın altında not alması sonucu ortaya çıkan büyük bir başarısızlık ve hem ölçme değerlendirme hem de güvenilirlik açısından güven yitirmesi öğrenci ve akademik personeli IELTS ve TOEFL gibi sınavlara yöneltti. Ayda iki kez veya daha fazla uygulanan IELTS ile öğrenciler ve akademik personel YDS kabusundan kurtulmuş oldular. Şimdi herkes TOEFL IBT için çalışacak ve engelleri orada aşacak.

  Tekrar belirtmek gerekirse YDS hiç bir biçimde yabancı dil yeterlilik sınavı olamaz. İlgili herkese önerim TOEFL sınavına hazırlanarak İngilizcelerini uluslarası kabul edilir şekilde geliştirmeleri, İngilizce bile denemeyecek YDS ile hiç zaman harcamamalarıdır.

 34. Hocam ben 13 şubatı 14 şubata bağlayan gece başvuru yaptım (14 şubat gece saat 1:00 de ) . Ösym kabul edermi 🙂
  Ne hallere düştük:)

  1. Hocam ben ciddiyim benim sorum cevaplanmayacak mı? 14 subat gece 1 de basvurdum. Durumu.m ne olacak

 35. Üniversitelerin hazırlık sınıfını geçmek için tercih edilebilen IELTS sınavında da mı aynı durum söz konusu? Kızım hazırlığa devam etmeyip IELTS’e hazırlanıyordu!

  1. O karar tamamen üniversiteye bağlı bu durumla ilgisi yok bu YDS eşdeğerliği ile ilgili ama tabiki bunun kaldırıldığını gören üniversite hazırlık atlama için de kaldırabilir.

 36. merhaba ben 1 şubatta sınava girdim dün yani 14 şubatta sınav sonucum açıklandı geçerli mi sınav sonucum?

 37. Sende kafa yok mu diyen arkadaş !! Ben girdim IELTS sınavına merak etme. O sınava girecek param da var çok şükür. Senin 5.5 almak için uğraştığın sınavdan 8 aldım ben. Bence kafa var mı yok mu konusuna hiç girmeyelim. Çok iyi biliyorum IELTS ile YDS arasındaki zorluk farkını. Ben 63.75 aldığım zaman YDS den . Araştırma gör. olmak için başvurdum ve IELTS den 5.5 6 alan arkadaşlar yüzünden giremedim malesef. Bunun neresinde adalat. IELTS sınavı YDS nin en az 2 gömlek daha aşağısı. Ben o adamlardan daha iyi İngilizce bilmeme rağmen benim önümde yer aldılar. Tuna arkadaş benimde öbür tarafta iki elim yakalarında … Ayrıca ÖSYM keşke en az 3 ay öncesinden bu IELTS in kaldırılacağını duyursaydı . O konuda evet büyük haksızlık yapıldı sizlere. haklısınız. Benim diyeceklerim bu kadar. Düşüncelerimi eleştirirken saygısızlıkta yapmayın ayrıca Murat arkadaş.

 38. cuma günü kayıt yapanlar için sorun teşkil ediyor mu, ifade biraz muğlak geldi de bana.

  1. Ben 14 şubatta başvurumu yaptım ve 15 martta sınava girecem. Başvurumu 14 şubatta yapmam benim için sorun teşkil ediyor mu?

 39. Arkadaşlar lütfen bilgi verir misiniz. 11 ocak 2014te ielts’e girdim ve 24 ocakta sonucum açıklandı. sınavım eşdeğer mi değil mi? okuduğumdan çözemedim bunu. lütfen bilgi verir misiniz

   1. ohhhhh 🙁 bu işsizlikle tam 5bin tl harcadım. Bu ülkeyi terkederim artık. buna zorladıklarına eminim. gayet sistemli ve iradeliler. sağlam irade yok olmuş bir nesil. bravo devletime.
    teşekkür ederim admin

 40. Çok iyukarda adaletten bahseden arkadas sen bence cok bencil konuşuyorsun İELTS kolay bır sınav degılsadeec daha mantıklı oldugu ıcın tercıh edılıyor..YDS den 63 alsan bıle IELTS e girp 65 alamazsın gec onu bu kadar hayall bu kadar emek bu kadar masraf boşmu nasıl bır zıhıyet anlamıs degılım ben yazık gunah hiçmi acımıyorlar insanların emegıne ne fedekarlık yapıpbu sınavlara hazırlananlar var Allah burunlarından getırmez ı sanıyorlar obur tarafta ıkıelım yakalarında…

 41. Çok iyi olmuş. Adaletli bir karar. Ben 63.75 aldım YDS den. Hem de girenlerin %75 inin sıfır çektiği o ilk sınavdan. Millet ohhhhh. Yatırıyor 300 küsür lirayı 5.5 alıyo IELTS den 65 alıp benim önüme geçiyor.gelsinde YDS den alsın bakalım 65 puanı göreyim o zaman. Ne ala memleket. HELAL OLSUN SANA YÖK.

  1. İnsanların YDS den 65 i alamamaları o dilde yeterli olmadığı için değil maalesef 🙁 Sorular çok sıkıntılı yeri geliyor eksik ve yanlış sorular oluyor yeri geliyor mantık dışı ne varsa… Ucu açık olan sorulardan tutun da birden fazla seçeneğin doğru oldu sorulara kadar her şey var YDS de… Zaten bu yüzden soruları bile artık yayınlamıyorlar ya!!! ÖSYM yapsın adam gibi sınav ondan sonra 65 üstü alamazsak susup oturalım eksiğiz diye. Ama sadece ezbere dayalı soruların muallakta olduğu hatta ‘aman cevabı bilmesem de sallayayım belki tutar nede olsa yanlış doğruyu götürmüyor’ diye biraz da şansa bağlı olan bir sınavdan bahsediyoruz… Bu mu bizim DİL YETERLİLİĞİMİZİ belirleyecek… Tüm dünyanın kabul ettiği ama sadece biz zeki Türklerin reddettiği IELTS yi kaldırdık… O zaman ne diyoruuuzzz YDS ile herkese hayırlı 65 ler !!!

 42. arkadaşlar ösym yi ve bimer i dilekçe yağmuruna tutalım.meclise bile yürümeliyiz.kedi köpek için insanlar neler yaparken bizim hayatımız söz konusu burada.

 43. hocam. 8 martta izmirde yapılacak olan ıelts sınavı ıcın basvuru yapacaktım. pazartesi para yatıracaktım .giremeyecekmıyım yanı ?

  1. Girersiniz ama puanınız YDS’ye eşdeğer olmaz. Yurtdışında TÜRKİYE HARİÇ TÜM ÜLKELERDE kullanabilirsiniz 🙂 Bir biz kabul etmiyoruz artık..

   1. peki şimdi ara dönemde yüksek lisans sınavına giren arkadaşların puanları 2 3 sene sonraki doktora için geçerli olursa dier adaylar için haksızlık olmazmı bu

    1. Ortada o kadar çok haksızlık var ki YÖK’ün yaptığı ÖSYM’nin yaptığı.. O yüzden birbirimizin puanlarına hiç bakmayalım bence.

     1. ama sonucta kadroya girme durumları war sonucta burdaki herkezin derdi budur bu kadar takip edilip karşı çılışyosa bence geçerli olmaması gerekir ama ösym nin kararı bakalım insanların kaderi ne olucak sonunda

 44. merhabalar ielts sınavında ara dönemde yüksek lisans sınavına girişte eş degerlilikten giren arkadaşlar oldu ve bu sınav sayesinde kayıt yaptırabildiler yüksek lisans bitimindede bu notu kullananarak doktoraya geçiş yapabilirlerdemi bu dier adaylar için haksızlık olmazmı

 45. ben 11 subatta parayi yatirdim 14 subatta sinav basvurusu yaptim sinavim 29 gun sonra yapilacak benim durumum ne olacak

 46. Kafamı karıştıran bir konu var yardımcı olursanız sevinirim. Avrupa Ortak Dil Çerçevesi Seviyeleri ve denklikleri verilmiş. Bu seviyeleri nereden ve nasıl alabiliriz??? Ben şu an Amerikan Kültür’de C-1 kurundayım. Bu kurumdan aldığım C-1 sertifikam geçerli olur mu?? Yoksa bu seviyeyi almak için başka bir yere mi gitmeliyim??? Lütfen yardımcı olun kafam iyice allak bullak oldu…

  1. Hayır sizin bahsettiğiniz sertifika ile bir dil eşdeğerliği bulunmamaktadır. Avrupa Ortak Dil çerçevesi sadece o değerlerin karşılıklarıdır. Ama bu Avrupa ile ilgili Amerikan Kültürle hiç bir ilgisi yoktur. Bu seviyeler size eşdeğerlilik sağlamaz orda yazan sınavlardan birine gireceksiniz.

   1. Bu kurumdan aldığımız Avrupa Dil Portfolyosu ayrıca Dünya Dil Portfolyosu’nun üyesi. Ve tüm dünyanın çoğu yerinde de geçerliliği var. Ben de Avrupa Ortak Dil Çerçevesi Seviyeleri ve denkliklerini görünce buradan aldığımız seviyelerin denklikleri de kullanıyor sanmıştım. Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Ayrıca bir sorum daha olacak yardımcı olursanız sevinirim. TOELF e mi girmek daha mantıklıdır yoksa YDS ye mi. TOELF de sınav mantığı olarak IELTS ile aynı olduğu için fikrinizi öğrenmek istedim.

    1. TOEFL yapısı itibari ile zor bir sınav özellikte IBT zor zaten bir onu bırakmışlar ama mantık olarak tabiki YDS’den kat kat daha kaliteli bir sınav özlelikle iniglizceyi biliyorsanız.

 47. deneme tahtası yaptılar bizi. ben nasıl olsa ielts ye girecem diye yds ye çalışmadım. ve 3 aydır dünya para harcayarak İELTS kursuna gidiyordum. yds ye bir ay kala yapıldı bu öylemi. valla süper, sorun değil vatan sağolsun, bizim gibi e,,, görünce semer vuran çok olur. ne yapalım. olmazsa yine 5 ay gider inşaata çalışırım bu defa da yds kursuna veririm. şemsiye bilmem ne olunca açılmazmış…. kusura bakmayın seviyesiz yazdım ama beş ay boyunca kursa gitmek için güneşin altında çalışmaktan daha seviyesiz değildir yazdıklarım.

  1. bunlara artık söylenecek laf bulamıyorum arkadaşım sabır diliyorum sana umarım yds’den yüksek puan alırsın

 48. Doçentlik müracaatları için KPDS den alınan puanların süre sınırını öğrenmek istiyorum. Teşekkürler.

 49. merhaba hocam,
  Ben 25 Ocakta Almanyada DSH C1 belgesi almistim, bu belgenin gecerli oldugu daha önceki Almanca esdegerlikleri velilen Diller tablosunda geciyordu. simdi yeni tabloda TELC haricinde esderligi verilen baska bir sinav yazmiyor. Artik sadece TELC belgelerimi gecerli??? Birde benim bu 25 nisanda aldigim DSH C1 begesini ben artik Türkiyede Kullanamayacakmiyim??? Tesekkürler…

  1. yukardaki sorumda 25 nisan diye yanlis yazmisim, 25 ocak 2014 aldigim DSH C1 belgesinin Ben Türkiyede artik kullanamayacakmiyim??? seklinde olacakti sorum.

   1. Hocam son kullanam süresi derken anlayamadim tam olarak acabilirmisiniz ne demk istediginizi? yukarda yazdigi gibi bir ay icinde basvurursam mi gecerli yani yoksa ben Agustosda doktoraya baslayacaktim ozamanda kullanabilirmiyim bu belgeyi, yada bu yaz acilacak bir ÖYP kadrosunada bu dil puaniyla basvurabilirmiyim??? Tesekkürler

    1. Dİl belgenizin üzerinde yazan son kullanım tarihinden bahsediyorum, sizin için bir ay kelimesini kullanmadım durumunuz farklı diğerleri için söylediklerim onları ilgilendiriyor. Sizin belgenizde süre kısıtlaması yoksa sorun yok istediğiniz zamana kadar kullanırsınız.

 50. merhaba, doktora sürecine kadar geçerliliği biten öypli araş. gör. tekrar puan bildirmesi zorunlu mu. aynı okulda devam edeceğim doktora sürecime

  1. Hangi puanı? Geöerli bir ALES ve dil puanı gereki tabiki, ancak okula göre değişiyor. Mesela Marmara istemiyor.

   1. hacettepe hocam, (dil puanı) ILETS skorum haziran ayında 2015yüksek lisans ve doktora için başka bir üniversiteden 35 imi bekleyeceğim. ama yl programına yerleştim. fakat yök doktora programınada bu okulda devam etmemi söylüyor çünkü doktora var ve 35 bunun üzerinden yapılacak direkt olarak başlamam mümkün olamaz mı 6 senelik bir süre çıkarılıyor bhacettepe için.

    1. Hacettepe yüksek lisansı bitirdiğiniz zaman devam edip edemeyeceğinizi YÖK’e soracak (prosedür olarak) sonra doktora kaydınızı yapacak o zaman ise geçerli ve oradaki doktoraya yeterli puanlarınızın olması gerekir.

   2. yl lisansım bitene kadar belgenin geçerliliği bitmiş olacak çünkü. ve doktora için açıkta mı kalacağım. yds için beni dil kursuna göndermeyecek tekrarda o aşamadan şuan muafım

    1. 2 yıl içinde bireysel çalışmanız ile YDS veya elimizde kalan eşdeğer sınavlardan birinden doktora için yeterli puanı almanız gerekebilir.

     1. teşekkürler yds dışında hangi sınav olursa olsun denicez artık.

 51. Merhaba ,, 14 şubat günü 15 nisan için gün almıştım benimki şimdi geçerli sayılmayacak mı ?

    1. Dikkat ederseniz “sınava girenler” diyor. Yani bugünden önce başvuru yapıp sonraki 30 gün içinde girmeliydiniz 15 nisanda girmeniz zaten bir işe yaramıyor olacaktı.

     1. Hocam bana da cevap verin lütfen. Altta fatih ismiyle yazdım

     2. yani benimki kabl ediliyor değil mi . 14 şubat başvurdum. 29 gün sonra sınava gireceğim .hocam net cevap verin lütfen evet kabul ediliyor yada edilmiyor 🙁

     3. ÖSYM: Başvuruları güncelleme tarihinden önce yapılmış olması kaydı ile güncelleme tarihini takip eden günden başlamak üzere 30 gün içerisinde yapılan sınavlar için, güncelleme tarihinden önce yürürlükte olan eşdeğerlik tablosu geçerlidir.

      Siz 14 şubat’ta (güncellemeden sonra) başvurmuşsunuz ve 30 gün (15 nisanda gireceksiniz 60 gün var) süresini geçiriyorsunuz. Bana göre kabul edilmiyor görünmekte.

     4. 15 Mart yine kurtarmıyor gibi görünüyor. Ama en yetkili cevabı pazartesi günü ÖSYM’nin çağrı merkezinden alabilirisiniz.

 52. Hocam ben 25 Ocak 2014te sınava girdim sonucum da 7 Şubat 2014te geldi. Ben de 10 Şubatta OYP birimine verdim sonuç belgemi. Aralık atamasıyla kazanmıştım OYPyi. Benim puanım kabul edilir di mi ? Dil kursuna gitmek zorunda kalmam ?

 53. YDS mi zor IELTS mi kolay? Son zamanlarda IELTS’e doğru bir yönelme başlamıştı. YDS’de nal toplayanlar buradan iş yürütüyordu. British Council mi laçkalaştırdı acaba sınavı mı gevşetti ne oldu bilmiyorum ama bu gevşemelerin sonunda hep aynı şey oluyor. Daha önce TOEIC de aynı şekilde kaldırılmıştı herkes rahat rahat geçmeye başlayınca

  1. BİZ BU KAFAYLA ADAM OLMAYIZ. İNSANLAR İNGİLİZCE ÖĞRENMEYİP DERSANELERE PARA AKITSIN DİYE ELİNİZDEN GELENİ YAPIN BAKALIMMMM…..

 54. 25 Ağustos 2012 de almış olduğum puanı doktora için kullanabilirim değil mi???Yani 25 Ağustos 2014 tarihine kadar??

   1. Soru aynısı gibi olacak ama 2013 eylülde almış olduğum 5.5 puanı akademik kadro için 2 sene içerisinde kullanabilirmiyim..

 55. Anladığım kadarıyla 2013 yılında almış olduğumuz puan kabul edilecek. Ama üniversitelerin çoğunda kadro ilanlarında eşdeğerliliği Yüksek öğretim kurulunca kabul edilen sınavdan şu kadar puan olmak şartını akademik dosyaları değerlendiren ekip İELTS artık YÖK tarafından kabul edilmiyor derse ne yapıcaz.SOnuçta ielts i artık kabl etmiyorum diyor osym

  1. Akademik portal benim sorduğum durumda herhangi sıkıntı yaşar mıyız mesela başvurumuzu 2014 Mayıs ayında yapıcaz 2013 yılından da yeterli IELTS puanımız var değerlendirme ekibi IELTS artık kabul edilmiyor deyip önceki puanımızı eşdeğerlilikten kaldırıldığı için saymamazlık yapabilir mi

 56. Bu gün çıkan kararda “Tüm yabancı diller için dil belgesinin üzerinde bir geçerlik tarihi belirtilmediyse Eylül 2005 ve sonrası tarihli yabancı dil belgelerinin geçerli kabul edilmesine karar verilmiştir.” şeklinde bir ifade var. IELTS sınavının geçerliliği 2 yıldı, ama eşdeğerlik belgesinde ne kadar süre geçerli olacağı yazmıyordu. Bu durumda, tarih yazmıyorsa, ne kadar süre geçerli olmalıdır.

 57. aylardır hazırlanıyorum.akademik hayatım bu sınava bağlıydı ve yds sınavından hiçbirşey yapamıyorum.bu bize hak değil.3-5 kişinin aldığı bir günlük karar hayatımızı mahvedecek.bahsi geçen avukata ulaşıp müdahale etmesini sağlayalım.toplu dava açalım

 58. lanet olsun ya ..bari mesai saatinden önce yapsaydınızda ilanı basvursaydık bugün !!!!!!!!!!
  Yeter yorulduk gercekten YO-RUL-DUK !

 59. ielts davalarını açan avukata ulaştım. adı mustafa kemal batur. bu yapılanın düpedüz hukuksuzluk olduğunu ve bunu ösym nin daha öncede yaptığını ve açılan davalar sonucu eski puana dönüldüğünü açıkladı. googla da aratabilirsiniz. http://www.batur.av.tr/ielts-iletisim bizim geleceğimizle oynanıyor..

 60. Bu nasıl bir anlayış ve nasıl bir zihniyet.hemen davamı açacağım.önceki mağduriyetlerde avukat mustafa kemal batur çok kişi adına dava açmıştı.yine ona ulaşıp bizlere yardımcı olmasını sağlamalıyız.

 61. arkadaşlar bu gün saat 14.00 da yani ilandan 3 saat önce yapılan başvurular kabul ediliyormu sizce.

 62. arkadaşlar ielts sınavına bu gün saat 14.00 da başvurdum yani ilan saatinden 3 saat önce ve başvururken sınavın kaldırılacağını bilmiyordum. şimdi sınavı kazandığımda eşdeğerliliği kabul edilmeyecek mi.

 63. Bu açıklamayı YDS başvurusu öncesi yapmaları gerekmiyor muydu? Türk aklı dedikleri bu olsa gerek? Ciddi iş yapıyorsunuz beyler siz, pek çok insanın hayatı ve hayalleri ve aylarca süren emeği ne olacak?

 64. Bütün dünyada İELTS kabul ediliyor, TR’de yok 🙂
  YDS Başvuruları uzatılsın veya yılda 2 defa yapılsın..
  Bunun için bir kampanya başlatılırsa çok iyi olur..veya ÖSYM/YÖK arayalım mağduriyetimizi belirtelim

 65. Kişilerin akademik planlarının birdenbire baltalanması değil midir bu? Bu durumda yıl içinde yapılan YDS sayısının da artırılması Nisan ve Kasım arasında bir sınav daha yapılması gerekir…

 66. Globalleşen Türkiye’de bu karar çok iyi oldu çok da güzel oldu taam mı! Misal şimdi İngiliz falan çocuk ülkemizde Allah muhafaza doktora yüksek yapmaya kalksa YDS’ye girecek heral ki. Tüm dünyada geçerli olması da, Türkiye gibi bir dünya devinde geçerli olacağı anlamına gelmez. Bu da böyle biline. Eyorlamam bu kadar, hadi eyvallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu