Akademik Personel | 04 Temmuz 2020, Cumartesi

Ombudsman’dan Sınav Ücreti Kararı

Ombudsman’dan Sınav Ücreti Kararı
       

Baş Ombudsman Ömeroğlu’nun, TODAİE sınavına girecek kişilerden alınan ücretin dayanağının olmadığına yönelik tavsiye kararı üzerine enstitü, sınav ücreti olarak alınan tutarın geri ödenmesi kararı aldı.

Şikayetçi S.F.K, Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) yüksek lisans sözlü sınavına katılmak amacıyla elektronik sistem üzerinden ön kayıt başvurusu yapmak için 50 lira ödeme yaptı. ALES puanına göre belirlenen yüksek lisans programı aday listesine giremediği için sözlü sınava da katılamayan S.F.K, herhangi bir hizmetin karşılığı olmadığı iddiası ile yatırdığı tutarın kendisine iade edilmesi için TODAİE’ye başvurdu ancak talebi reddedildi.

S.F.K, bunun üzerine Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvurdu.

KDK, TODAİE’den bilgi belge talebinde bulundu. Kurumun gönderdiği yazıda, başvuruların öğrenci bilgi kayıt sistemi üzerinden yapıldığı ve bu yazılımın da bir destek bakım bedeli bulunduğunu ve bu nedenle giriş sınavı ücretinin istenildiği bildirildi.

Ömeroğlu: ‘Giriş Sınavı Ücreti Sonlandırılmalı’

Yeni dönemde sınav ücreti alınmayacak

Şikayeti incelemeye alan Baş Ombudsman M. Nihat Ömeroğlu, TODAİE tarafından alınan sınav ücretinin kanuni dayanağının bulunmadığını ve bu nedenle, sınava girecek kişilerden alınan “giriş sınav ücretinin hukuki ve kanuni” bir dayanağının olmadığını kaydetti.

TODAİE’nin, kamu kaynakları ile finanse edilerek faaliyette bulunan bir kamu kuruluşu olduğunu belirten Ömeroğlu, kuruluş amacı, görevleri ve gelir kaynakları belli olan enstitünün, asli görevini yerine getirirken ticari bir kuruluş gibi kazanç elde etmek amacıyla mülakata girmeye hak kazanamayan kişilere herhangi bir hizmet sunmamasına rağmen almış olduğu parayı iade etmemekte direnmesinin hakkaniyetle bağdaşmadığını vurguladı.

Ömeroğlu, TODAİE’nin öne sürdüğü yazılım kullanımının maliyet oluşturduğu açıklamasının mantıklı gerekçe olarak yeterli olmadığı, giriş sınavı ücretinin yasal dayanağı olduğunun varsayıldığı durumda dahi, söz konusu maliyetin öncelikle mülakata giren, sınavı kazananlardan karşılanmasının hakkaniyete daha uygun olacağını ifade etti.

Vatandaşı haklı bulan Baş Ombudsman Nihat Ömeroğlu, S.F.K’nın yatırdığı ücretin kendisine iade edilmesi ve kanuni dayanağı bulunmayan “giriş sınavı ücreti” uygulamasının sonlandırılması için TODAİE’ye “tavsiye kararı” verdi. Tavsiye kararının ardından TODAİE, sınav ücreti olarak ödenen tutarın S.F.K’ya ödeneceği ve 2015-2016 akademik yılında lisansüstü programlar için sınav ücreti alınmayacağı bilgisini KDK’ya bildirdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı