Akademik Personel | 23 Mayıs 2018, Çarşamba

Öğretmenler İçin Rotasyon Şartları Belli Oldu

17 Nisan 2015
Öğretmenler İçin Rotasyon Şartları Belli Oldu
       

MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 30 Eylül 2015’ten itibaren aynı yerde 8 yıl görev yapan öğretmenler rotasyona tabi tutulacak. Sınıf öğretmenlerine yönelik rotasyon uygulanması içinse eğitim verdikleri öğrencilerin ilkokul 4’üncü sınıfı bitirmesi beklenecek.

Yönetmelik mevcut atama ve yer değiştirme esaslarına birçok değişiklik getiriyor.

Zorunlu hizmetten sonra ek puan

Zorunlu hizmetinden sonra öğretmen aynı yerde kalırsa ek hizmet puanı alacak. Azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için yüzde 25, ikinci yıl için yüzde 50, üçüncü ve sonraki yıllar için yüzde 100 hizmet puanı verilecek.

Rotasyon için 8 yıl

30 Eylül 2015 itibariyle aynı okulda 8 yıl görev yapan öğretmenler rotasyona tabi tutulacak. Şehit ve gazi yakını olan öğretmenler, engelli öğretmenler ve özel eğitim okullarındaki öğretmenler rotasyondan muaf tutulacak.
Sınıf öğretmenleri 8 yıllık süreyi doldursalar bile atamaları için ilkokul 4’üncü sınıfı okuttukları eğitim yılının sonu beklenecek.
Ayrıca adı değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen sürelerin tamamı 8 yıllık görev süresi hesabında dikkate alınacak.

Eşini veya çocuğunu kaybeden öğretmenlere kolaylık

Yeni düzenleme eşi veya çocuğunu kaybeden öğretmenlere tayin kolaylığı da getiriyor. Buna göre eşi veya çocuğu ölen öğretmenler, eş veya çocuklarının ölüm tarihinden itibaren bir yıl içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilecek. Ayrıca şehit ya da gazilerin eş, çocuk, anne, baba ve kardeşlerinden öğretmen olanlara da kadro imkânları dahilinde tayinlerde öncelik verilecek.
Afet bölgesi ilan edilen yerlerde görevli öğretmenlere de bakanlığın uygun görmesi halinde yer değiştirme imkanı getiriliyor. Bu öğretmenlerden zorunlu hizmetini yapmayanların, zorunlu çalışma yükümlüğü bulunan illere tayinlerini istemeleri sağlanacak.

Kaynak: Hürriyet

       

BENZER HABERLER