Akademik Personel | 10 Ocak 2021, Pazar

Öğretmene Rotasyon İptal Edildi

4 Ağustos 2015
Öğretmene Rotasyon İptal Edildi
       

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmen rotasyonları ile ilgili bir simülasyon yaptılarını belirterek, bu simülasyonda istenilen sonuçların elde edilemeyeceğini belirterek, rotasyon uygulamamaya karar verdiklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, sürücü bizim yaptığımız düzenlemelerin bu gerekçelere nasıl denk geldiğini göreceğiz.

Dersaneler açık kalabilecek mi?

Şu anda mevzuatımızda 5580 sayılı kanunumuzda ve ona dayalı yönetmeliklerimizde dersane diye bir kurum yok. Hukuki boşluk derken kastettiğimiz bu. Dolayısıyla yasada olmayan ama fiilen bugün 1 Eylül’e kadar faaliyetlerini devam etmesi öngörülen dersanelerin dönüşebileceği bir yeni çözüm üretmiş oluyoruz. Dolayısıyla yönetmelik yayınlandığı zaman halen dönüşmemiş olan kurumlarımız da faaliyetlerini sürdürecek.

Rotasyon hala açıklanmadı

Onunla ilgili olarak yapılan müracaatları değerlendirdik. Rotasyona tabi olan veya herhangi bir gerekçeyle rotasyon dışında olacak bütün öğretmenleri değerlendiren bir sümilasyon yaptık. Burda gördük ki, bu sümilasyondan çıkmıyor. Dolayısıyla dün akşam başbakanın telkinleri  sonucunda rotasyonun uygulanmamasına karar verdik.

Öğretmen atamaları

Ağustos ayı içinde yapacağız. 47 bin dendi, 10 bin nereye gitti diyorlar. 47 bin yasayla ihdas edilmiş kadrodur. Bu kadro bütçe kanunu çerçevesinde yasayla ihdas edilir. İhdas edilen kadronun ne kadarının ne zaman açılacağı Maliye Bakanlığının onayına bağlıdır. Bu yıl 37 bin öğretmen ihdas edilmiş kadrosunu kullanacağız.

Kaynak: Memurhaber

       

Kolay Hobiler