Akademik Personel | 20 Aralık 2020, Pazar

Öğretim Üyesinin 72 Yaşına Kadar Çalışmasındaki İstisnai Şart Kaldırıldı

14 Aralık 2015
Öğretim Üyesinin 72 Yaşına Kadar Çalışmasındaki İstisnai Şart Kaldırıldı
       

Hükümet, 72 yaşına kadar üniversitelerde öğretim üyesi olarak devam edilmesi kararı aldı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş: “Yükseköğretim kurumlarında görev yapan öğretim üyelerinin, özellikle taşra üniversitelerinde görev yapan öğretim üyelerinin 72 yaşına kadar öğretim üyesi olmaları istisnai bir şart olarak devam ediyordu ve yıl sonu itibarıyla o da bitiyordu. Bundan sonra süresiz olarak bu 72 yaşına kadar üniversitelerde öğretim üyesi olarak devam edilmesi kararı alınmıştır.”

“Bakanlar Kurulu’nda imzası atılan bir başka önemli karar ise biliyorsunuz, 60 güne kadar prim borcu olanlar Genel Sağlık Sigortası kapsamında olsalar dahi sağlık hizmetlerinden yararlandırılmıyorlardı. Bunların yararlandırılması için 31.12. 2015 tarihine kadar süre verilmişti. Bu sürenin 30.06. 2016 tarihine kadar, yani önümüzdeki yıl haziran sonuna kadar uzatılması kararlaştırılmıştır.”

“Epey uzun bir süredir devam eden hendek siyasetinin Türkiye’ye ne kadar ağır bir faturası olduğunu artık herkes görüyor. Sadece bunu söylerken bir ekonomik faturadan bahsetmiyorum. Bunu söylerken özellikle bölge halkının bu terör örgütünün hendek siyaseti dolayısıyla ne kadar zor şartlar altında yaşamak mecburiyetinde kaldıklarını ifade etmek istiyorum. Bölge halkı illallah diyor.”

Lisans öğrencilerinin burs miktarı 330 liradan 400 liraya çıkartılmıştır. Çeyiz destek hesabı kararlaştırılmış ve uygulamaya konulmuştur.

Gençlerimizin faizsiz 100 bin lira kredi desteği imzalanmıştır.

Seraların modernizasyonuyla ilgili faizsiz kredi desteği yürürlüğe konmuştur.

 

Kaynak: Yeniasya
       

Kolay Hobiler