Akademik Personel | 24 Mayıs 2018, Perşembe

Öğrencilerin Tapınak Talebi Amerikan Basınında

10 Nisan 2015
Öğrencilerin Tapınak Talebi Amerikan Basınında
       

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinin kampuslara istedikleri cami ve Budist tapınağına Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) öğrencileri de dahil oldu. DEÜ’lü öğrenciler kampuslarına Jedi tapınağı istedi. Amerikan dergisi Newsweek, haberi internet sitesinden ‘Binlerce Türk öğrenci kampusa Jedi tapınağı istedi’ başlığıyla duyurdu.

Ünlü Amerikan dergisi Newsweek, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerinin kampuslarına istediği tapınak ve cami ile ilgili haberi internet sitesine taşıdı. Hürriyet’in haberini kaynak gösteren dergi, kampusa istenen Budist tapınağı ve cami için başlatılan imza kampanyalarına da haberde yer verdi. ‘Binlerce Türk öğrenci kampusa Jedi tapınağı istedi’ başlığıyla duyurulan haberde, “Türkiye genelinde binlerce öğrenci, Müslüman öğrenciler için inşaa edilecek camiye karşı kampusa Jedi ve Budist tapınakları inşa etmesini talep ettiler” denildi.

Rektör Cami, İTÜ’lü Öğrenciler de Kampüse ‘Budist tapınağı’ İstiyor

Haberde, 19’uncu Eğitim Şurası’nda tartışılan zorunlu din dersi konusuna da değinildi.

Ne olmuştu?

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Mehmet Karaca’nın, öğrencilerden gelen cami isteğini değerlendirerek İTÜ’ye cami yapılacağını duyurmasının ardından İTÜ’lü öğrenciler “Budist tapınağı istiyoruz” diyerek Change.org’da imza kampanyası başlatmıştı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencilerinin kampuslarına istedikleri cami ve Budist tapınağına karşı başlattıkları imza kampanyalarına Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri de dahil oldu. DEÜ’lü öğrenciler başlattıkları imza kampanyasıyla kampusa, ABD’li yönetmen George Lucas’ın efsane film serisi Star Wars’ta (Yıldız Savaşları) bulunan Jedi tapınağını istedi. Change.org’da ‘DEÜ’ye Jedi tapınağı istiyoruz’ diyerek başlatılan imza kampanyasına yaklaşık 6 bin kişi destek verdi.

Kaynak: Hürriyet

       

BENZER HABERLER