Akademik Personel | 29 Ocak 2021, Cuma

Öğrenciler ile Bağlantı Kurmak için İnstagram Kullanmak Mantıklı Mı?

18 Ağustos 2018
Öğrenciler ile Bağlantı Kurmak için İnstagram Kullanmak Mantıklı Mı?
       

Yakın zaman önce Facebook tarafından satın alınan İnstagram, basitçe mobil odaklı bir fotoğraf paylaşma uygulaması. Ancak keşfet özelliği, yaygın kullanımı ve birçok reklam formatı ile herkesin gündeminde. Facebook ve Twitter ciddi kullanıcı sayısı ve bilinirlik bakımından kağıt üzerinde İnstagram’dan güçlü görünüyor. Ancak iş istatistikleri incelemeye geldiğinde İnstagram kullanıcılarının uygulamada geçirdiği süre, kullanım sırasındaki dikkati ve demografik yapısı reklamverenleri daha çok etkiliyor.

Video ve mobil paylaşım uygulaması İnstagram dünya çapında en popüler 3. Sosyal medya uygulaması. Her geçen gün kullanıcı sayısı artışta olan İnstagram özellikle 20’li yaşlarda çok popüler. Ayrıca genç kitlenin Facebook’ta geçirdiği süre de günden güne azalıyor.

İnstagram’ın genç kullanıcı kitlesinin çoğunluğunu üniversite öğrencileri oluşturuyor. Birçok öğrenci de kampüsünün hesaplarını takip etmeye ve onları İnstagram akışında görme konusunda istekli. Eğitim konusunda gençleri hedefleyen kurumların diğer sosyal mecralara oranla İnstagram’ı kullanması daha fazla başarı getirebilir.

Yapılan araştırmalarda da gösteriyor ki, İnstagram kullanıcıları Facebook ve Twitter’a kıyasla daha fazla etkileşim sağlamaya istekli. Öyle ki araştırmaların birçoğunda Facebook sayfalarının takipçi sayısı daha fazla olduğu halde etkileşim konusunda İnstagram’dan geride kalıyor. Kullanıcıların İnstagram’ı sevmesindeki en büyük nedenlerden biri de kişinin ilgi alanına göre paylaşım gösteren keşfet kısmı.

İnstagram Öğrencilere Ulaşmak için Uygun Bir Mecra

İnstagram eğitim faaliyetleri hakkına öğrencilere ulaşmak için eğlenceli bir mecra. Yapılacak paylaşımların Discover kısmı sayesinde benzer ilgi alanlarına sahip kullanıcılar tarafından görülebilir olması öğrencilerin büyük kısmına ulaşılmasına altyapı sağlayacaktır.

Nelere Dikkat Edilmeli?

İnstagram, hepimizin bildiği üzere bir mobil uygulama ve görsel ve 60 saniyeye kadar olan video paylaşımları yapılabiliyor. Ayrıca yakın zamanda 24 saat görülebilen “hikaye” gönderileri de kullanıcılar tarafından benimsenmiş durumda. Paylaşımlarınızı hazırlarken görsellerinizin kaliteli olmasına, görsel/yazı oranın uyumlu olmasına dikkat edilmeli. Paylaşım sıklığı ise ne takipçilerinizi sıkacak kadar çok olmalı ne de kendinizi unutturacak kadar az olmalı. Paylaşım aralığını İnstagram’ın analiz araçlarını kullanarak en iyi şekilde planlamanız da mümkün.

Buradan Crovu’nun paketlerini inceleyebilirsiniz.

       

Kolay Hobiler