Akademik Personel | 21 Mayıs 2018, Pazartesi

ODTÜ’den SOLAR Projeler

ODTÜ’den SOLAR Projeler
       

Türkiye’nin sahip olduğu güneş enerjisinin boşa gitmemesi için harekete geçen ODTÜ, güneş enerjisi ile hareket eden bisiklet, ardından da bu enerjiyle ısınacak binalara imza atacak.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), güneş enerjisi en verimli şekilde kullanabilmek için kolları sıvadı. İlk aşamada güneş enerjisi ile hareket eden bisiklet üretilecek olan üniversitede ikinci aşamada da binalar yine aynı yöntemle ısıtılacak. “Güneş Bisikleti ve Bina Cephelerinin Güneş Enerjisi Sistemiyle Donatılması” projesini gerçekleştirdiklerini söyleyen Solar Kampus Güneş Projeleri Koordinatörü Doç. Dr. Çetin Göksu, önümüzdeki günlerde firmalarla çalışılarak projeleri hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi. Doç. Dr. Göksu şöyle devam etti:

Engebeler aşılacak

“Güneş bisikletlerinin ulaşımda kullanılmasını hedefliyoruz. Kendi kendine güneş ile sarj edilebilen (paneller olacak) bisiklet modeli ve istasyonda şarj edilebilen bisiklet modeli üzerinde çalışıyoruz. Bu projeler ile engebeli arazide bisiklet kullanımının kolaylaştırıp, kentlerde, kampuslarda hava kirliliğini azaltmayı, küresel ısınmaya ve trafiğe karşı çözüm üretmeyi, alt ve orta gelir grubuna ulaşım imkânları sunmayı istiyoruz.”

Güneşle ısınan binalar

“Bina cephelerinin güneş enerjisi sistemi ile donatılması projesi ile güneş enerjisi üreten ‘Mimari Cephe Modeli’ geliştirmeyi, bina enerji ihtiyacının güneş enerjisi ile karşılanmasını, güneş sistemleri ile bina enerji sistemlerini entegre etmeyi, binaların güneşle ısıtılması ve soğutulmasını, binalarda elektrik ve aydınlatma ihtiyacının karşılanmasını hedefliyoruz. Şu anda fosil yakıtlara bağımlıyız ve çevre kirlenmesinin önüne geçemiyoruz. Türkiye enerjide dışa bağımlı. Bu proje birçok sorunu çözebilir, ekonomik olarak 20 milyar dolarlık döviz tasarrufu sağlanabilir.”

Kaynak: Hürriyet

 

       

BENZER HABERLER