Akademik Personel | 22 Haziran 2018, Cuma

O Türk’ün Adı Şeref Listesinde

28 Ağustos 2014
O Türk’ün Adı Şeref Listesinde
       

“Dünyanın en büyük uzay müzesi”ne bir Türk’ün adı yazıldı – Uzay Kampı Türkiye ve ESBAŞ’ın kurucusu merhum Tuncer’in adı, ABD Uzay ve Roket Merkezi’ndeki şeref listesine yazıldı.

 

“Uzay Kampı Türkiye”nin kurucusu merhum Kaya Tuncer’in adının, “dünyanın en büyük uzay müzesi” sayılan ABD Uzay ve Roket Merkezi’ndeki şeref listesine yazıldığı bildirildi.

Uzay Kampı Türkiye’den yapılan yazılı açıklamaya göre, ABD’nin Alabama eyaleti Huntsville kentindeki Uzay ve Roket Merkezi’nde şeref listesi töreni gerçekleştirildi.

Törene, özel konuk olarak davet edilen Astronot Charlie Precourt ile şeref listesine yazılmaya layık görülen diğer kişiler Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezinin (NASA) eski astronot eğitimcilerinden Michelle Ham, aralık ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek Avrupa Uzay Ajansı Astronotu Samantha Cristoforetti, ESBAŞ’ın da kurucusu olan Kaya Tuncer’in yakınları ve merkez yöneticileri katıldı.

Etkinlikte, dünyadaki üç uzay kampından biri olan Uzay Kampı Türkiye’nin kurucusu Tuncer’in adı, şeref listesine yazıldı.

Şeref listesi ile Uzay Kampı ailesinin seçkin üyeleri, eski çalışanları veya mezunları arasından kişisel kariyerlerinde fark oluşturan, kamp programlarının gelişimi ve hedeflerine ulaşması için önemli katkılarda bulunan kişilerin onurlandırılması amaçlanıyor. Listede, ünlü roketbilimci Dr. Wernher von Braun, Uzay Kampı mezunlarından uzaya ilk giden Astronot Dottie Metcalf-Lindenburger, Alabama Uzay ve Roket Merkezi’nin ilk yöneticisi Ed Buckbee dahil 28 kişi bulunuyor.

 

Kaya Tuncer Kimdir

Uzay Kampı Türkiye’nın Kurucusu Olan Kaya Tuncer 7 Ocak 2012’de Hayatına Veda Etmiştir.

Kaya Tuncer çok başarılı bir Türk-Amerikalı işadamı ve büyük bir yardımseverdi. Türkiye’nin önde gelen endüstri parkı Ege Serbest Bölgesi’ni geliştirip yönetmek için 1991 yılında ESBAŞ’ı kurdu. Tuncer, halen dünyadaki üç uzay kampından birisi olan Uzay Kampı Türkiye’nin de kurucusudur. Kaya Tuncer, 2002 yılında Uzay Bilimleri Eğitimiyle Küresel Dostluk Vakfı’nı (GFTSE) kurarak farklı ülkelerden ve kültürlerden gençlerin uzay bilimleri ve teknolojileri aracılığıyla arkadaşlıklar kurmalarına adamış, verdiği burslarla dünyanın dört bir yanından çocuklara Uzay Kampı Türkiye’nin programlarına katılma imkanı sağlamıştır.

Kariyeri boyunca; gayrimenkul gelişimi ve danışmanlık şirketlerinin yanısıra, aralarında Bechtel Şirketi, Daniel, Mann, Johnson ve Mendenhal ‘ın da olduğu büyük inşaat, mimarlık ve mühendislik şirketlerinde görev yapmıştır.

Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’de İnşaat Mühendisliği Bölümü lisans derecesine sahip olan Tuncer, Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret alanında yüksek lisans eğitimi almıştır. Kaya Tuncer’in Kaliforniya Eyaletinde İnşaat ve Yüksek Yapı Mühendisliği ruhsatları bulunmaktadır.
 

Uzay Kampı Türkiye Videosu


 

Aldığı ödüllerden bazıları:

• Santa Ana, California Rancho Santiago Koleji 1990 Mezunları Başarı Ödülü
• Amerikan Türk Konseyi’nin 1999 yılı Türkiye’de “Yılın En İyi İşadamı” Ödülü
• Kurduğu Uzay Kampı Türkiye’nin onuruna, Türk-Amerikan Bilim Adamları Derneği tarafından verilen 2002 yılı “Eğitimi Geliştirme” Ödülü
• Güney Kaliforniya Türk Amerikan Derneği tarafından verilen “2003 Yılı Türk-Amerikan İşadamı” Ödülü
• 15 Mayıs 2004 Ellis Adası “Şeref Madalyası” Ödülü.
• Financial Times grubu dergilerinden FDI tarafından verilen 2005 yılı Bölgesel Onur Ödülü.

1963 yılında Mary Mills’le evlenen Kaya Tuncer’in Kuzey Kaliforniya’da yaşayan iki tane evli kızı bulunmaktadır.

       

BENZER HABERLER