Akan HaberKültür-Sanat

Nuri Bilge’nin Hırkası Etmez!

Bir Oscar ödülünü baştan sona izlemek 86’ncısına nasipmiş. Türkiye’deki yayından kırmızı halıya, oradan ödül törenine bir gecenin özeti: Nuri Bilge’nin hırkasının samimiyeti yeter bize!

Meslek icabı oturup seyretmek gerek ama bu yıla kadar hiçbir Oscar törenini başından sonuna kadar izlememiştim. Birincisi merak etmiyordum açıkçası, ikincisi de hep sabah işe gitmek zorundaydım. Bu yılki davet ‘evde maç izleme’ ambiyansı gibi yansıtılınca izlemek farz oldu. İyi yönleri yok değildi. Bütün gece Twitter’dan kurulan network ile yapılan espriler ayakta kalmamızı sağlayan temel unsurların başında geliyordu. Yoksa hem kırmızı halının hem ödül töreninin hem de sonuçların cezbedici olduğunu söylemek zor.

 
Öncelikle bu yıl Digitürk’teki yayına dikkat çekmek gerek. Önceki yıllarda NTV’de yapılan programda Yekta Kopan, Tuğrul Eryılmaz ve Mehmet Açar’dan oluşan esas kadro bu yıl büyük oranda değişmişti. Mehmet Açar kadrodaki yerini korurken, Osman Erkır’ın moderatörlüğünde gazetemizin de sinema yazarlarından Murat Özer, oyuncu Fadik Sevin Atasoy ve moda yazarı Ece Sükan takıma yeni giren isimlerdi. Twitter’ın yalancısıyım ama bu kadroya dair genel izlenimler şöyleydi: “Ece Sükan’ın elbisesi çok güzel ama filmler hakkında fazla (ve yanlış) konuşuyor. Fadik Sevin Atasoy, Los Angeles’ta bir süre yaşadığı ve oraları bildiği için mi burada? Normalde iki dakika yerinde duramayan Murat Özer sekiz saat nasıl dayanacak? Mehmet Açar’a o lacivert takım elbiseyi kim giydirdi?”

 
Ece Sükan filmler hakkında atıp tutarken Mehmet Açar’ın beyefendiliğini, Murat Özer’in sükûnetini korumasını takdir etmedim değil. Özer’in tören öncesi “Gravity 7 ödül kazanacak” öngörüsünü, Mehmet Açar’ın Akademi içindeki dengeleri tane tane açıklayışını ‘öğretici’ buldum. Ama işte (arada Murat çıkışlar yapsa da) toplamda programın bir ‘espri’ sorunu vardı. Tarihe not düşmek için Murat’ın en iyi belgesel ödülünün ‘20 Feet from Stardom’a gitmesinin ardından hak eden filmin ‘Meydan’ olduğunu belirtip “Bizim Gezi’deki çocukların Mısır’daki arkadaşları” minvalinden yaptığı tespiti de kaydedelim.
Törene gelince: Biz Ece Sükan’ın yalancısıyız Cate Blanchett muhteşemmiş (bize öyle gelmedi), Jennifer Lawrence ve Charlize Theron kırımızı halının en iyileriymiş (bize de öyle geldi) ama bizim tribünden bakınca bu yıl masa örtüsü ve perde lobisinin kırmızı halı için yoğun faaliyet yürüttüğü görülüyordu açık bir şekilde.

 
Her yıl böyle mi bilmiyorum ama bu yıl erkek çocukların törene anneleriyle gelmelerine dikkat ettiniz mi? Jared Leto ve Matthew McConaughey mesela. Anneleriyle gelmeyenler de uzun uzun teşekkür ettiler ödül konuşmalarında. Bir de sanırım son yılların en az politik Oscar ödül töreni buydu. Gördüğüm kadarıyla Jared Leto, yaklaşık 750 kişiye teşekkür ettiği konuşmasının bir yerinde Venezuela ve Ukrayna’ya selam gönderdi. Bir de en iyi film ödülünü almak için sahneye çıkan Steve McQueen’in “Dünyada hâlâ 21 milyon köle var” dedikten sonra arkasına dönüp zıplamasına anlam veremedik. Abi daha 10 saniye önce sosyal mesaj verdin iki dakika tutamadın mı kendini.

 
Ellen DeGeneres’in sunumuna gelince, iyi başlayıp yavaş yavaş vasatlaştığı konusunda evcek fikir birliğine vardık. Ama törenin başında, yaşlı oyuncularla dalga geçtiği bölüm güzeldi. Nebraska’nın iki usta oyuncusu June Squibb ve Bruce Dern’in onunla birlikte kahkaha atması gecenin özel anlarındandı. Ama insan düşünmeden edemiyor tabii,Türkiye ’de bir ödül töreninde bizim Yeşilçam’ın emektarları için benzer şakalar yapılsa nasıl da tatlı bir rezalet çıkardı!
Bir de şunu not edelim: Yardımcı kadın oyuncu ödülünü alan Lupita Nyong’o ve en iyi erkek seçilen Matthew McConaughey başta olmak üzere, ödül açıklanınca şaşırma efektleri yapıp sonra evde aynanın karşısında günlerce çalışılmış olduğu belli olan konuşmalar yapmak da hiç hoş değil!

 
Yedi saatlik Oscar maratonunun özeti şu: Her fırsatta Türkiye’deki ödül törenlerine bakıp “Oscar şöyle, Oscar böyle” diye eleştiren Hıncal (Uluç) Abi kusura bakmasın ama valla ben bir şey göremedim. Adamların milyon dolarları var diye iyi organizasyon yapabiliyor olmaları neyi değiştirir ki? Uzunluksa aynı uzunluk, sıkıcılıksa aynı sıkıcılık, araya durmadan şarkı sokuşturmaksa hiçbir eksiyi yok. Ödül alanların en az 100 kişiye teşekkür ettikleri konuşmaları saymıyorum bile.
Bütün bir Oscar organizasyonunu Nuri Bilge Ceylan’ın hırkasına değişmem neticede!

 

 

Gravity’nin Gecesi Oldu
Los Angeles’taki Dolby Tiyatro Salonu’nda düzenlenen törende ‘Yerçekimi’ 7, ‘12 Yıllık Esaret’ ve ‘Sınırsızlar Kulübü’ ise 3’er ödül kazandı. 10 dalda yarışan ‘Düzenbaz’ın yanı sıra ‘Nebraska’, ‘Kaptan Phillips ‘ve ‘Para Avcısı’ geceden eli boş döndü.

Film: 12 Yıllık Esaret
Yönetmen: Alfonso Cuarón (Yerçekimi)
Erkek Oyuncu: Matthew McConaughey (Sınırsızlar Kulübü)
Kadın Oyuncu: Cate Blanchett (Blue Jasmine)
Yardımcı Erkek Oyuncu: Jared Leto (Sınırsızlar Kulübü)
Yardımcı Kadın Oyuncu: Lupita Nyong’o (12 Yıllık Esaret)
Uyarlama Senaryo: 12 Yıllık Esaret (John Ridley)
Özgün Senaryo: Her (Spike Jonze)
Şarkı: Let It Go (Karlar Ülkesi Frozen)
Müzik: Yerçekimi (Steven Price)
Görüntü Yönetimi: Yerçekimi
Kurgu: Yerçekimi
Yapım Tasarımı: Muhteşem Gatsby
Görsel Efekt: Yerçekimi
Kostüm Tasarımı: Muhteşem Gatsby (Catherine Martin)
Makyaj ve Saç: Sınırsızlar Kulubü
Ses Miksajı: Yerçekimi
Ses Kurgusu: Yerçekimi
Animasyon: Karlar Ülkesi
Yabancı Dilde En İyi Film: Muhteşem Güzellik
Belgesel: 20 Feet from Stardom
Kısa Film: Helium
Kısa Animasyon: Mr. Hublot
Kısa Belgesel: The Lady In Number 6

Kaynak: Radikal

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu