GündemSlayt Haber

Nobel Ödülü Aldığım Halde Reddedildim

NOBEL ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, ABD’de katıldığı bir konferansta kendisini dinleyen genç akademisyenlere, “Nobel’i aldıktan sonra iyi bir dergiye bir makale yolladım. Artık basarlar diyordum. Dört hakemden sekiz sayfa eleştiri geldi ve reddedildim” dedi.

Sancar’ın sözlerini Twitter’da paylaşan akademisyenler, makalelerinin reddedilme hikâyelerini anlattı. Deneyimli öğretim üyeleri, bu hikâyelerin gençlerin morallerini bozmamaları için destek olabileceğini söylediler. Konuyla ilgili Hürriyet’e konuşan Aziz Sancar, genç araştırmacılara “ümitsizliğe kapılmayın” mesajı verdi.

Prof. Dr. Sancar, “Genç araştırmacı kardeşlerime tavsiyem Nobel almış adamın makalesi bile reddedilebiliyor; sizler iyi araştırma yaptığınız sürece önünde sonunda mükafatını alacaksınız. Hiç ümitsizliğe kapılmayın” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Zeytin Çekirdeği akademi hakkında 0 bilgi ile kahvehanede oraletini yudumlarken haberleri izleyen amca

 2. uzun süredir kendisyle hem arkadaslık hem de hoca – öğrenci ilişkisi içersinde olduğum yrd.doç dr bir arkadasım bana “sempati” senin bu projeyi gerçekleştirebilşmen için doktora diplomasına ihtiyacınn var dedi..

  bunu neden söyledi anlamadım .. fakat şu konularda neredeyse eminim

  1)türkiyede kaliteli eğitim çok az üniversitede var
  2)bu böyle olduğundan diplomanın tek başına bi önemi kalmadı..yada yok
  3)yurtdışındaki bazı okullar her ne hikmetse GPA yani agnoya dikkat ediyorlar ve yüzümüze bile söylüyorlar
  4)ve hangi okuldan olursa olsun ben GPE nin dikkat edilmesi gereken önemli bir ölçüt olmaması gerektiğine inanıyorum. düşünce – yaratıcı düşünceye aykırı GPA yı değiştiremiyoruz da ..

 3. Araştırma yapmak ile akademik makale yazmak birbirlerinden farklıdır. Çok iyi rol yapabilirsin ama bu çok iyi bir senaryo yazabileceğin anlamına gelmez. Sevgilerle 🙂

  1. İkisini de iyi yaptığı için ödülü aldı sanırım. Makaleleri olmasa kimin haberi olacak yoksa?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu