Akademik Personel | 23 Haziran 2021, Çarşamba

Nevşehir Üniversitesi Yeni Adına ve Tabelasına Kavuştu

Nevşehir Üniversitesi Yeni Adına ve Tabelasına Kavuştu
       

Nevşehir Üniversitesi’nin adının Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değişmesinin ardından, yerleşke girişinde tabela değişikliği yapıldı.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, “Yeni ismimizle elimizden geldiğince projeler üretmeye eğitim-öğretim çalışmalarımızı en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağız” dedi.

Nevşehir Üniversitesi (NEÜ) adının, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştiren kanunun Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından yerleşke girişinde kapının üzerine üniversitenin yeni isminin harfleri tek tek monte edildi.

Çalışmaların ardından üniversitenin girişine gelen Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, 7 Kasım 2013’te resmi gazetede yayımlanan kanun gereğince NEÜ’nün adının Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştirildiğini anımsatarak, söz konusu tarihten itibaren üniversitede isim değişikliği için sürecin başlatıldığını söyledi.

Değişikliklerin kısa sürede tamamlanacağını belirten Kılıç, “Üniversitemizde yeni ismimize dair yapılan değişiklikler kapsamında şu anda da ana giriş kapımızdaki yazı Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştirilmiştir. Bu yapılan değişiklikler kısa sürede tamamlanacaktır. Yeni ismimizle elimizden geldiğince projeler üretmeye eğitim-öğretim çalışmalarımızı en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağız” dedi.

Hacı Bektaş-ı Veli Enstitüsü kurulacak

İsim değişikliğinin ardından Hacı Bektaş-ı Veli’nin daha iyi anlaşılabilmesi adına üniversite bünyesinde bir enstitü kurmak için girişimlerde bulunduklarını ifade eden Kılıç, şunları belirtti:

“Hacı Bektaş-ı Veli bizim bölgemizin yetiştirdiği en önemli değerlerden bir tanesi. Onun adını taşıyan bir enstitünün gerekliliğini her zaman dile getiriyorduk. Bu isim değişikliği ile birlikte bunu hızlandırdık. Biz geçen hafta itibariyle senato toplantımızda bunu kararlaştırarak YÖK’e gönderdik. Bundan sonrasında da YÖK tarafından değerlendirilip Bakanlar Kurulu’na gidecek. Bakanlar Kurulu’nda da olumlu olacağını düşünüyoruz. Üniversitemiz bünyesinde Hacı Bektaş-ı Veli Araştırma ve Uygulama Enstitüsü en kısa zamanda kurulacaktır. Bu enstitü marifetiyle de Hacı Bektaş-ı Veli’nin Türk kültürüne, tarihine ve inanç sistemine getirdiği değerler daha net bir şekilde ortaya konulacaktır. Hacı Bektaş-ı Veli’yi anlama adına çok daha doğru, çok daha objektif çalışmalar yapılıp zaten bütün dünyaca tanınan değerin hak ettiği yere gelmesine katkı sağlayacağız.”

Öte yandan şehir içinde üniversiteyi işaret eden eski yön levhaları da değiştirildi. Karayolları tarafından hazırlanan levhalarda üniversitenin isminin “Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi” olarak yanlış yazılması dikkati çekti.

Bu konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Rektör Kılıç, “Sanırım bir yanlışlık olmuş, bir iletişim kopukluğu olmuştur. Onunla ilgili hemen yetkili arkadaşlarımız gerekli uyarıları yapacak, en kısa zamanda değiştirilmesini sağlayacağız” dedi.

Kaynak: Hürriyet

       

Kolay Hobiler