Akademik Personel | 19 Nisan 2019, Cuma

Nasıl Araştırma Görevlisi Oldum?

12 Eylül 2014
Nasıl Araştırma Görevlisi Oldum?
       

Akademisyen Bir Arkadaşımızın Akademik Hayata ÖYP İle Nasıl Başladığını Anlatan Bir Kariyer Hikayesi.

Arkadaşımızdan gelen mektup şu şekilde: 

 

” Herkese iyi çalışmalar..Sizlerle 2 yılda yaşadığım üniversite çalışma hayatım ve sürecimi paylaşmak istiyorum.
2012 haziranda mezun oldum .. Son sene çok sevdiğim araştırma görevlisi olan bir hocama nasıl araştırma görevlisi olabilirim diye hep sorardım.. Sağolsun o da bana girmem gereken sınavları anlattı.. Ales’im iyiydi ancak dil pauanım 45’ti. Hocam bana okul bitmeden önce KTÜ yüksek lisansa başlamamı söyledi, ben de başvurdum ve kaydımı yaptırdım..

2012 Temmuz 3. Haftası öyp kadroları açıklandı ve Akademikpersonel.org’dan Nazmi Hoca’ma yüksek lisans yapıyor olma şartından atanıp atanamayacağımı sordum? Nazmi Hoca evet dedi ve akademik hayatım bu sorudan sonra başladı aslında. Puanlarım düşük olduğu için Güneydoğu’da bir üniversiteyi kazanabildim. ÖYP için dil kursuna gittiğim il, aynı zamanda lisanstan mezun olduğum ve yüksek lisans yapmak istediğim yerdi. Dil kursunun sonrasında sistemin değiştiği ilk YDS den 66 puanı alıp, zorunlu görev yapmam gereken üniversiteye geri döndüm..

Ancak kafama Ankara ve çevresindeki üniversitelerde çalışmayı koymuştum bir kere..7 ay Doğu’daki üniversitede görevlendirme almadan çalıştım.. Sürekli biber gazı ve olay vardı heryerde.. 2 günde bir kepenk kapatan marketler ve sonucunda aç kalan bizler (yanımdaki araştırma görevlisi arkadaşım ile), geceleri hep başka bir yere nasıl geçeriz konuşmaları ile sabah ediyorduk.

Daha sonra dil kursumun seneti bitti.. Senetin bitmesine 1 ay kala şu an çalıştığım üniversitenin cari usul sınavına girdim ve kazandım, istifa edip buraya geçtim..10 aydır burda çalışmaktayım ve mutluyum..Diğer arkadaşımda aynı şekilde istediği puanları bu süre zarfında alıp istifa etti ve şu an o da istediği bir üniversitede çalışmakta..

Buradan bu işe girmek isteyen ve puanı düşük olan arkadaşlara söylüyorum..Korkmadan Güneydoğudaki üniversitelere gidebilirsiniz..Zaten gidenlerin eğer isterlerse yarısından çoğu başka yerlere geçebiliyor..Benim şu anki dil puanımı yükseltmemdeki en büyük faktör Öyp’nin bizlere sağlamış olduğu dil kursudur.. Arkadaşlar sizler de yapabilirsiniz…İnancınızı kaybetmeyin… Herkese kolay gelsin”

Arş.Gör.Enes Bektaş

 

Editörden Not:

Akademikpersonel olarak akademisyen arkadaşımıza bizimle hikayesini paylaştığı için teşekkür ederiz. Bu ve benzeri hikayelerin akademisyen arkadaşlarımız ile bilim insanı olmak isteyen aday arkadaşlarımıza ilham verdiğini görüyoruz ve paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Bu arada belirtmek isteriz ki, ülkemizin Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgeleri’nde bulunan üniversiteler de önemli atılımlar içerisindeler. Uluslararası arenada saygınlığı olan dergi ve konferanslarda çalışmalara imza attıklarını sık sık görüyoruz. Bu açıdan, aday arkadaşlarımıza verilecek belki de en önemli tavsiye Doğu, Kuzey, Güney, Batı ayrımı yapmaksızın bilimin neferleri olarak Türkiye’nin gelişiminde pay sahibi olmak için yarışmak.

Daha akademik, bilimin ön planda olduğu bir ülke için hepimizin özverili olması gerekiyor….

 

Sizler de bizimle hikayenizi buradan paylaşabilirsiniz.(Haber Gönder Sekmesini Tıklayınız)

 

       

BENZER HABERLER