Kültür-Sanat

Muhsin Bey Filmi Yenileniyor

İstanbul Film Festivali, bu yıl Yavuz Turgul’un kült filmi Muhsin Bey’i yenileyip gösterecek.

 

İstanbul Film Festivali, bu yıl Muhsin Bey filmini yenileyip gösterecek. Yedi yıl önce Groupama işbirliğiyle başlatılan “Türk Klasikleri Yeniden” projesi için bu yıl Yavuz Turgul‘un yönettiği başrollerini Şener Şen ve Uğur Yücel’in paylaştıkları 1987 tarihli film yenilenecek. Proje Groupama, Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Televizyon Merkezi ve İstanbul Film Festivali işbirliğiyle düzenleniyor. 
2005 yılında İstanbul Film Festivali’nin Sinema Onur Ödülü’nü alan yönetmen Yavuz Turgul’un da filmlerinin arasında gözdesi olarak bilinen Muhsin Bey, 1988 yılında 7. İstanbul Film Festivali’nde Özel Jüri Ödülü ve 1987 Antalya Altın Portakal’da En İyi Film ile En İyi Erkek Oyuncu dahil dört ödül birden kazanmış, 1988’de San Sebastian Film Festivali’nden de ödülle dönmüştü. İlkelerine bağlı ancak çağının gerisine düşen eski bir müzik yapımcısı olan Muhsin Bey ve şöhret olmak isteyen Ali Nazik ismindeki saf delikanlının yakınlığına odaklanan filmin özgün müzikleri Attila Özdemiroğlu’na ait.

Türk Klasikleri Yeniden projesi kapsamında daha önce Bereketli Topraklar Üzerinde, Vurun Kahpeye, Selvi Boylum Al Yazmalım, Üç Arkadaş, Gurbet Kuşları ve Vesikalı Yarim filmlerini restore edilip festivalde gösterildi.

Kaynak: Sabah

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu