Akademik Personel | 22 Mayıs 2018, Salı

‘MTA Turkuaz’ Gemisi Denize İnecek

‘MTA Turkuaz’ Gemisi Denize İnecek
       

Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, Türkiye’yi derin sismik araştırmalarda dışa bağımlılıktan kurtaracak tam donanımlı yeni sismik araştırma gemisinin yapım çalışmalarını tamamladı.

3 Mart 2011’de yapımına başlanan “MTA Turkuaz” sismik araştırma gemisi 28 Mart’ta denize indirilecek.
“MTA Turkuaz” sismik araştırma gemisinin yapımı tamamlandı. Kutup ve okyanuslarda bile petrol ve doğalgaz aranmasına imkan tanıyan gemi, 28 Mart 2015 tarihinde denize indirilecek. Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılacağı törenle denize indirilecek olan gemiyle Türkiye derin sismik araştırmalarda dışa bağımlılıktan kurtulacak.

Gemi özellikleri bakımından Türkiye’nin yeni araştırma gemisi olmakla birlikte jeofizik sistemler ve deniz tabanı ayrıntılı görüntüleme haritalama sistemleri, uzaktan kumandalı robot aracın yanı sıra, su kolonu ve deniz tabanından jeolojik örnekleme yapabilecek ekipmanla donatılacak. Gemide alınan verilerin işlemesi, analizi ve değerlendirmesine yönelik jeoloji, jeofizik, hidrografi, oşinografi ve biyoloji araştırma laboratuvarları yer alacak. Gemide ayrıca uluslararası standartlarda bir helikopter pisti bulunacak.

KUTUPLARDA BİLE PETROL VE DOĞALGAZ ARAYABİLİYOR
MTA Turkuaz araştırma gemisinin görevi, modern bilimsel ekipman donanımıyla Türkiye deniz yetki alanları başta olmak üzere dünya denizlerinde doğal kaynakların aranması, karalardaki jeolojik yapıların denizlerdeki devamlılığının tespiti, deprem, iklim değişikliği, deniz kirliliği ve ekolojik araştırmalar ile deniz altı mühendislik çalışmaları gibi çeşitli disiplinlerde kapsamlı bilgi ve alt yapı hizmetleri üretmek ve bu amaçla su kolonun, deniz dibi ile dip altının özelliklerini araştırma faaliyetlerini icra etmek. Özel sektör kuruluşları veya üniversiteler tarafından derin ve açık denizlerde yapılması planlanan bilimsel ve teknik araştırmalar, denizaltı zemin etütleri, fiber-optik haberleşme kabloları, doğalgaz ve petrol boru hatları güzergah veya stabilite incelemeleri, mühendislik veya araştırma amaçlı projeler, deprem, iklim değişikliği, deniz kirliliği, ekolojik araştırmalar için gerek duyulan çalışmalar doğrultusunda MTA Turkuaz araştırma gemisinin imkanlarından yararlanılacak.

TASARIMI YÜZDE 100 YERLİ
MTA Turkuaz araştırma gemisinin uzaktan kumandalı sualtı aracı (ROV) imkanları kullanılarak, deniz alanlarımızdaki batık şehirler, gemiler, antik kalıntıların belirlenmesine yönelik arkeojeoloji/arkeojeofizik yöntemlere dayalı, jeolojik süreçlerle oluşmuş varlıkların oluşum süreçlerinin ortaya konulmasına yönelik de jeoloji/jeofizik yöntemlere dayalı deniz araştırma projeleri gerçekleştirilecek.
MTA Turkuaz’ın tasarımı yüzde 100 yerli ve tamamen Türk mühendislerinden oluşan dizayn ekibi tarafından gerçekleştirildi. İnşa sürecinde ihtiyaç duyulan malzeme, ekipman ve hizmetlerin büyük bölümü yurt içinden temin edildi. Ayrıca bilimsel araştırma ekipmanları ve sistemlerinin entegrasyonu da yurt içinde tamamlanacak.

Kaynak: İHA

       

BENZER HABERLER