Akademik Personel | 28 Ocak 2021, Perşembe

Mobbing Ofisinde Mobbing

9 Ağustos 2014
Mobbing Ofisinde Mobbing
       

Türkiye’nin mobbingle mücadele etmek için ofis açan tek üniversitesi olan Gazi Üniversitesi’nde çalışanlar mobbingden şikâyetçi. Yapılan ankette çalışanların yüzde 74,43’ü kendisine mobbing uygulandığını söyledi.

 

Mobbing ile Mücadele Derneği’nin, Türkiye’nin mobbing ofisine sahip tek üniversitesi olan Gazi Üniversitesi ile ilgili yaptığı araştırmadan üniversitede de mobbing çıktı. 178 Gazi Üniversitesi çalışanının katıldığı ankette, katılımcıların yüzde 74,43’ü kendisine mobbing yapıldığını, yüzde 76,88’i ise üniversite içi görevde yükselmelerde ve atamalarda adaletsizlik olduğunu düşündüğünü bildirdi.

‘Atamalar adaletsiz’ şikâyeti

Derneğin Nisan 2014’ten Temmuz ayının sonuna 178 Gazi Üniversitesi çalışanıyla yaptığı “Gazi Üniversitesi’nde Mobbing” konulu anketten ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Buna göre, ankete katılanlara ilk olarak mobbingin ne olduğunu bilip bilmedikleri soruldu. Bu soruya, katılımcıların yüzde 96,07’si, “evet biliyorum” yanıtını verdi. Katılımcıların yüzde 74,43’ü, “Size mobbing yapıldığını düşünüyor musunuz?” sorusunu, yüzde 64,43’ü ise, “Gazi Üniversitesi’nde akademik personele mobbing yapıldığına inanıyor musunuz” sorusunu “evet” diye yanıtladı.

Ankette Gazi Üniversitesi’nde görevde yükselmelerde ve atamalarda adaletsizlik olduğunu düşünen katılımcıların oranı da çok yüksek çıktı. Görevde yükselmelerde adaletsizlik olduğunu düşünen katılımcılar, tüm katımcıların yüzde 76,88’ini oluşturdu. Katılımcılar, “Gazi Üniversitesi Rektörü’nün son 1 yılda görev yetkisini kullanırken, ‘hukukun üstünlüğü’ ilkesini bir yana bıraktığı, keyfi tutum ve davranışlar sergilediği kanaatinde misiniz?” sorusuna, “evet” yanıtı verenlerin oranı da yüzde 58 olarak gerçekleşti.

‘Yapmak zorundaydık’

Mobbing-Der’den yapılan açıklamada, “Bu anketi yaparak kimseye karşı herhangi bir önyargı ile hareket edilmemiştir. Türkiye’de mobbing ofisi kuran ancak bu ofisin, ‘mobbing ile mücadele’ değil, ‘mobbing yapan ofis’ haline getirildiğine ilişkin basında yoğun bir şekilde yapılan yayımlar nedeniyle dernek olarak bu anketi yapmak ve kamuoyuyla paylaşmak zorunda kalınmıştır. Sayın Rektör, kurumu içinde kendisi de bağımsız kuruluşlara anket yaptırarak bizim anketimizi çürütebilir” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Milliyet

       

Kolay Hobiler