Akademik Personel | 07 Temmuz 2021, Çarşamba

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 30 Bine Yakın Öğretmeni Yüzde 1 Hatasız İhraç Ettik

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 30 Bine Yakın Öğretmeni Yüzde 1 Hatasız İhraç Ettik
       

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, FETÖ’nün darbe girişiminin ardından 30 bine yakın öğretmenin ilişiğini kesmek zorunda kaldıklarına belirtti. Yılmaz, “Ama inanın ki yüzde 1 bile hata yoktur. Bunu çok net söyleyeyim” dedi.

Bakan Yılmaz ayrıca, kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin durumuyla ilgili olarak da, “Darbe girişiminin ardından 15 üniversite kapatıldı. Bu üniversitelerde öğrenim gören 64 bin 533 öğrenciden, 20 bin 110’u devlet üniversitelerine, 25 bin 732’si vakıfyükseköğretim kurumlarına olmak üzere toplam 45 bin 979 öğrencinin yerleştirme işlemleri tamamlandı. Bunun dışında kalan öğrenciler de kendi istekleriyle yatay geçişleri gerçekleştirildi ya da tercih yapmadılar” dedi. Yılmaz, öğretmen atamalarıyla ilgili de Maliye Bakanlığı ile görüşeceklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bakanlığının 2017 bütçesi ile ilgili milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı. Bakan Yılmaz özetle şu bilgileri verdi:

“30 bine yakın insanın, istemeyerek öğretmenlik kurumundan ilişiğini kesmek zorunda kaldık. Ama inanın ki yüzde 1 bile hata yoktur. Bunu çok net söyleyeyim. Eğer onların sendikasına üye olmuşsa, onların bankasına para yatırmışsa hiç kimseyi onların okuluna gönderdi diye tek başına ilişiğini kesmedik. Milli Eğitim Bakanlığı olarak söylüyorum. Bir terör örgütüne bir desteği var mı? Bağlantısı var mı? Eğer bir bağlantısı yoksa görevine iade edilir. Terör bağlantısı nedeniyle 11 bin açığa alınan vardı. Kimileri iade edildi, kimileri ihraç edildi, kimileri hakkında da disiplin işlemi devam ediyor.

45 bin öğrenci üniversitelere yerleştirildi

Darbe girişiminin ardından 15 üniversite kapatıldı. Bu üniversitelerde öğrenim gören 64 bin 533 öğrenciden, 20 bin 110’u devlet üniversitelerine, 25 bin 732’si vakıf yükseköğretim kurumlarına olmak üzere toplam 45 bin 979 öğrencinin yerleştirme işlemleri tamamlandı. Bunun dışında kalan öğrencilerin de kendi istekleriyle yatay geçişleri gerçekleştirildi ya da tercih yapmadılar.

PISA, eğik     

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’na (PISA) 2012’de katılan 170 okuldan Türkiye’den bir örnekleme alındı. Alınan bu örnekleme doğru değil. 170 okuldan sadece yüzde 2’si özel okul ancak Türkiye’nin ortalaması yüzde 7.3. Bu konuda sınıfların kalabalık olmasına ilişkin  örneklemede de hata var. Sadece PISA’ya bakılarak Türkiye’deki eğitime not verilmesi hatalı sonuçlara götürür. Okul-ailebirliklerinin para toplaması doğru değil. Kesinlikle toplanmaması lazım.

Gelecek yıl tüm kamu kurumları için 60 bin açıktan atama kadrosu isteniyor. Maliye Bakanlığı ile bir araya gelerek bu kadrolardan kaçının kendi bize ayrılacağını konuşacağız. Temmuz ayında atanmayan engelli öğretmenlerden 498’inin atamasını yaptık.”

anadolu ajansı

       

Kolay Hobiler