Akan HaberBilim-Teknoloji

Microsoft’tan Akıllı Asistan Cortana

Microsoft’un akıllı asistan teknolojisi Cortana’nın, rakip işletim sistemleri iOS ve Android’e geleceği belirtildi. Cortana’nın ayrı bir uygulama olarak yeni işletim sistemlerine sunulması bekleniyor.

Microsoft, ilk olarak Kasım 2014’te verdiği bilgiyi doğruladı ve Windows Phone için geliştirilen akıllı asistan Cortana’nın iOS ve Android’e de sunulacağını belirtti. Microsoft yetkilisi Julie Larson-Green, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada Cortana’nın diğer platformlara geçişi hakkında detayları daha sonra sunacaklarını söylemişti.

Reuters’ın verdiği bilgiye göre ‘Einstein’ adı verilen yapay zeka projesi üzerinde de çalışan Microsoft, Cortana’yı en büyük rakibi Siri’den çok daha gelişmiş bir hale getirmek istiyor. Reuters’a açıklama yapan Microsoft Research biriminin yöneticisi Eric Horvitz, ‘Cortana’nın yeni versiyonunun e-postaları okuyup anlayabileceğini’ söyledi.

Android ve iOS’e ayrı bir uygulama olarak sunulacağı düşünülen Cortana’nın, arama ve ses algı yeteneklerinin de geliştirildiği ifade edildi. Cortana’nın böylece Google’ın dijital asistanı Google Now’dan daha iyi algılayan, Siri’den ise daha akıllı olan bir hizmet haline gelmesi amaçlanıyor.

Microsoft’un Cortana’yı diğer platformlara ne zaman sunacağıı bilinmiyor.

Kaynak: Al Jazeera

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu