Akademik Personel | 17 Ekim 2021, Pazar

Meslek Yüksek Okulları Yeniden Şekilleniyor

2 Aralık 2014
Meslek Yüksek Okulları Yeniden Şekilleniyor
       

YÖK’ün hazırladığı rapora göre 2013’te meslek yüksek okullarındaki 359 bin 628 kontenjandan 73 bininin boş kalmasının ardından, Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl içinde işlevini yitiren meslek yüksek okullarının kapatılmasını, birleştirilmesini ya da meslek liselerine dönüştürülmesini sağlayacak.

 

Hükümetin 2015 yılı programına göre Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu yıl içinde ülke genelinde meslek yüksek okullarını (MYO) kapsayan bir etkinlik analizi yapacak.

Analizin ardından MYO’ların kapatılması, meslek liselerine dönüştürülmesi ya da birleştirilmesi yoluna gidilecek. Böylece MYO’lar yeniden yapılandırılacak. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) MYO’larda eğitim kalitesinin artırılması için hazırladığı raporda öğrenci kabul sisteminden, altyapı sorularına, uygulama ve işyeri eğitim eksikliğinden mezunların istihdamına kadar farklı alanlarda birçok sorunun olduğu vurgulandı.

RAPOR: YÜZDE 54 DİREKT GEÇTİ

Raporda MYO’ların eğitim kalitesinin artırılması için YÖK şu önerilere yer verdi: Vakıf üniversiteleriyle sayısı 802’yi bulan MYO’nun 549’unda öğrenciler, teknik ve sosyal olmak üzere iki farklı eğitim programlarında eğitim alıyor. 253 MYO’daysa sağlık, turizm, havacılık, adalet, maden ve ulaştırma gibi 20 farklı tematik alanı kapsayan programlarda eğitim veriliyor. 2013’te 359 bin 628 kişilik kontenjana 286 bin 622 öğrenci yerleşti. 73 bin kişilik kontenjan boş kaldı. Öğrencilerin yüzde 54’üyse sınavsız geçişle yerleşti. Eğitimde kalitenin yükseltilmesi için MYO’lara sınavsız geçişin kaldırılması ve bu programlara girişin Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başarısına dayandırılması gerektiği görüşü savunuluyor. Yine önlisansta başarılı olanların direkt lisansa geçebilmesi ve Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) sadece mezunların girmesi önerileri üstünde duruluyor.

Kaynak: Haberturk

       

Kolay Hobiler