Akademik Personel | 23 Ekim 2020, Cuma

MEB’den YLSY Eğitim Duyurusu

MEB’den YLSY Eğitim Duyurusu
       

MEB, farklı ülke/bölge çalışmaları kontenjanlarına yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin eğitim görecekleri ülkeler, diller ve sürece ilişkin hususları duyurdu.

Millî Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürlüğü’nden yapılan duyuru şöyle:

“Ülkemizin farklı ülke ve bölgelerle ilgili yetişmiş insan kaynağı ihtiyacını karşılamak amacıyla 1416 sayılı Kanuna dayalı olarak ilan edilen ülke/bölge çalışmaları kontenjanlarına yerleşmeye hak kazanan öğrencilerimizin eğitim görecekleri ülkeler, diller ve sürece ilişkin hususlar aşağıda belirtiliyor:

a) Öğrencilerimiz hangi ülke kontenjanına yerleşmeye hak kazanmışlarsa eğitimlerini o ülkede sürdüreceklerdir, ancak gidecekleri ülkede eğitimlerini aksatacak güvenlik, salgın hastalık vb. mücbir sebeplerin olması/ortaya çıkması halinde – öğrencilerimizin yerleştikleri alanda çalışması şartıyla- Bakanlığımızın belirleyeceği başka bir ülkede eğitimlerine devam etmelerine izin verilebilecek.

b) Tez çalışmaları sırasında, üniversitelerinin ve akademik danışmanlarının da görüşü alınarak, tezleriyle ilgili çalışmalarda bulunmak üzere öğrencilerimizin bir süreliğine başka bir ülke veya üniversiteye gönderilmesi mümkün olabilecek.

c) Öğrencilerimiz, eğitimlerini gidecekleri ülkenin yüksek lisans ve doktora programlarında geçerli olan dillerden birinde yapabilecek ve tezlerini bu dillerde yazabilecekler.

d) Öğrencilerimizin, gidecekleri ülkenin yerel dilini de öğrenmeleri bekleniyor. Dil kursu haklarını gidecekleri ülkenin yerel dili için kullanmayan öğrencilerimizin, söz konusu yerel dille ilgili eğitim almaları için de Bakanlığımız öğrencilerimize gereken desteği verecek.

e) Öğrencilerimizin iletişim kurmakta zorlanabileceği ülke ve bölgelerdeki üniversitelerle yazışma ve kabul alma sürecinde, Bakanlığımız öğrencilerimize gereken desteği verecek.

f) Öğrencilerimizin, bu duyuruda yer almayan diğer hususlara ilişkin sorularını [email protected] e-posta adresine iletmeleri durumunda gerekli değerlendirme yapılıp taraflarına bilgi verilecek.”

       

Bedava internet konusunda servis sağlayacımıza teşekkür ederiz.