Akademik Personel | 22 Haziran 2018, Cuma

MEB’den Vefat Eden YLSY Burslusu Emel Aslan Çon İçin Açıklama Geldi

MEB’den Vefat Eden YLSY Burslusu Emel Aslan Çon İçin Açıklama Geldi
       

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Semih Aktekin, Kanada’da vefat eden Emel Aslan Çon’un, bazı haberlerde iddia edildiği gibi doktora süresiyle ilgili bir sorununun bulunmadığını bildirdi.

Aktekin, yaptığı açıklamada, Kanada’da, kalp krizi geçirerek vefat eden öğrenci Emel Aslan Çon’a Allah’tan rahmet ve kederli ailesi ve arkadaşlarına başsağlığı diledi. Aktekin, Bakanlık yetkililerinin ilk günden itibaren öğrencinin ailesi ve Kanada’da bulunan eşi ve arkadaşlarıyla iletişime geçildiğini aktardı.

Aktekin, iddia edilenin aksine, Çon’un doktorasıyla ilgili herhangi bir tazminat sorununun olmadığına dikkati çekerek, “Aksine kendisi eğitim gördüğü University of Guelph tarafından en nitelikli uluslararası öğrencilere verilen yıllık 40 bin dolar başarı bursu alan bir öğrencimizdi. Emel Aslan’ın doktora süresiyle ilgili bir sorunu da olmayıp doktorasını bitirmesi için 2016 yılı Eylül ayına kadar bir buçuk yıllık yasal ek süresi daha bulunmaktaydı. Dolayısıyla iddia edildiği gibi öğrencimizin herhangi bir tazminata düşme sorunu bulunmamaktaydı” diye konuştu.

Aktekin, mevzuat değişikliğiyle vefat eden öğrencinin tazminat ödemek zorunda olacağı yönündeki iddiaların da asılsız olduğunu bildirdi.

“Yüksek lisansını 2 yılda, doktorasını 4 yılda bitiremeyen bursiyerlerin hemen tazminata düşürüldüğü” yönündeki bilgilerin de doğru olmadığını aktaran Aktekin, yüksek lisanını normal süresi içinde bitiremeyenlere 6 aya kadar burslu, 6 aya kadar burssuz uzatım, doktorasını normal süresi içerisinde bitiremeyen öğrencilere 1 yıl burslu, 1 yıl da burssuz olmak üzere toplam 2 yıllık uzatım hakkı verildiğini belirtti.

MEB burslusu 2 bin 734 öğrenci eğitim alıyor

Aktekin, MEB burslusu olarak 22 farklı ülkede 2 bin 734 öğrencinin yüksek lisans ve doktora eğitimi aldığını, bu öğrencilerin okul ücretiyle tüm diğer eğitim, sağlık ve kırtasiye masraflarının karşılandığını anlattı.

Burslulukla ilgili uygulama ve mevzuatta öğrencilerin başarı ve motivasyonunu artırmaya yönelik düzenlemeler yapıldığını dile getiren Aktekin, bu kapsamda yurt dışında lisansüstü eğitim amacıyla geçirilen sürelerin tamamının memuriyette geçmiş sayan ve aylık burslarda yüzde 20 oranında artış gerçekleştiren değişiklikler yaptıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Peki Ne Olmuştu?

Kanada’da Milli Eğitim Bakanlığı bursu ile doktora yapan Emel Aslan Çon, kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Çon’un sosyal medya paylaşımları, MEB’in baskısını ve bu nedenle uzun zamandır yaşadığı stresi gözler önüne seriyor.

Kanada’da bulunan Guelph Üniversitesi’nde doktora yapan 29 yaşındaki Emel Aslan Çon geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.19-310x205

Çon’un öğrencisi olduğu Guelph Üniversitesi’nde yas ilan edilerek bayraklar yarıya indirildi. Çon için yarın üniversite kampüsünde cenaze töreni düzenlenecek.

Çon’un Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) programı dahilinde Kanada’da Moleküler Biyoloji alanında doktora yaptığı öğrenildi.

MEB’İN TAZMİNAT KARARI

YLSY bursu kapsamında yurtdışında öğrenim gören akademisyenlerin, doktora derecelerini aldıktan sonra yurda dönerek, adına görevli olarak gönderildikleri üniversitelerde zorunlu hizmette bulunmaları gerekiyor. Geçtiğimiz aylarda ilgili bursun bağlı olduğu kanun yönetmeliğinde değişiklik yapılarak, doktorasını Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kendisine tanınan süre içerisinde bitiremeyen adayların tazminata düşürülmesi karar altına alındı. Önceki uygulamada doktorasını belirlenen süre içerisinde bitiremeyen öğrenciler kendileri için yapılan harcamaların karşılığı olan borcu ödemek üzere adına görevli olarak gönderildikleri üniversitede göreve başlıyor ve borcunu zorunlu hizmette bulunarak ödüyordu. Ancak son değişiklikle birlikte yalnızca doktorada başarısız olan değil, okumakta olduğu üniversitenin doktora programı süresi Bakanlık tarafından belirlenen süreden uzun olan veya doktora süreci çeşitli sebeplerle bu süreden birkaç sene daha uzun süren öğrencilerin, doktora derecelerini almış ve başarıyla yurda dönmüş olsalar dahi tazminat ödeme korkusunu gündeme getirdi. YLSY bursiyeri öğrenciler bu ve bunun dışında daha pek çok sorunla karşı karşıya kalıyor ve gerçek anlamda stres altında araştırmalarını sürdürüyor.

Emel Aslan Çon, doktorasını MEB tarafından belirlenen süre içerisinde tamamlayamamış olup hala çalışmalarına devam etmekteydi. Üstelik belirtilen süre içinde tamamlayamamasının nedeni başarısızlığı değil, öğrenim gördüğü programın doktora süresinin MEB tarafından belirlenen öğrenim süresinden uzun olması idi. Kısacası birkaç ay önce çıkarılan yönetmelik ile birlikte, tazminat ödeme riskiyle karşı karşıya bırakılan öğrencilerden biriydi.

Kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Emel Aslan Çon’un son twitleri gerçekleri gözler önüne serer nitelikte:

Çon’un sosyal medyada bir YLSY bursiyerinin “Doktora süresinde ölürsek tazminat öder miyiz?” sorusuna yazdığı yorum da dikkat çekiyor:

Kaynak: sol.org

 

       

BENZER HABERLER