Gündem

MEB Soma’da 68 Bin Çocuğa Ulaşacak

MEB tarafından Soma’daki maden faciası sonrası bölgeye gönderilen 126 rehber öğretmen, 257 okulu ziyaret edecek, 4 bin 453 öğretmene, 68 bin 93 öğrenciye ulaşacak.

 

Milli eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından  Soma’daki maden faciası sonrası bölgeye gönderilen 126 rehber öğretmen, 257 okulu  ziyaret edecek, 4 bin 453 öğretmene ve 68 bin 93 öğrenciye psiko-sosyal destek  verecek.

MEB, Soma’daki maden faciasının ardından bölgede, hayatını  kaybedenlerin aileleri, kazazedeler ve bunların ailelerine sunulan psiko-sosyal  destek çalışmalarına devam ediyor.

AA muhabirinin Bakanlık yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Özel  Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 1999’dan bu yana kriz  ve olası travmalara karşı rehber öğretmenlere gerek merkezi gerekse mahalli  düzeyde eğitimler veriyor. Bu kapsamda MEB, psiko-sosyal Müdahale Hizmetleri  Ekibi’ni olası krizlere karşı hazır bekletiyor.

Bakanlık, bu kapsamda facianın meydana geldiği 13 Mayıs Salı günü  itibariyle, psiko-sosyal destek için çalışmalarına başladı. Özel Eğitim ve  Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, ilk gün çalışmaların nasıl yürütüleceğinin  belirlenmesi için krize müdahale yol haritasını hazırladı. Bu çerçevede, ilçe  milli eğitim müdürlüğü kanalıyla, bölgedeki tüm okul ve kurumlardan olaydan  etkilenen ve etkilenmesi muhtemel öğrencilerin bilgileri toplandı. Manisa ve  çevre il ve ilçelerdeki travma eğitimi almış tüm psikolojik danışmanlar tespit  edilerek, okullara ziyarete gidecek ekipler belirlendi.

Çalışmalar kapsamında bölgeye gönderilen 126 rehber öğretmen, 7 gün  boyunca  İzmir,Balıkesir ve Manisa’daki 79 okulu ziyaret ederek “Okul Odaklı  Kriz Müdahale Planı” çerçevesinde öğretmenlere yas süreci davranışlarına ilişkin  bilgi verdi.

Rehber öğretmenler, hayatını kaybedenlerin aileleri, kazazedeler ve  kazazedelerin ailelerine taziye ve geçmiş olsun ziyaretlerinde bulundu.  Psikolojik danışmanlar, aynı zamanda mezarlık,Hastane ve camilere gözlem  ziyaretine de gitti. Öğretmenler, ailelere yardımcı olmak için cenazelere de  katıldı.

Bölgedeki bu 126 öğretmen, 6 ay boyunca bölgedeki çalışmalarına devam  ederek, 257 okulda 4 bin 453 öğretmene, 68 bin 93 öğrenciye ulaşacak.

 

Ailelerden “devlet çocukları okutsun” talebi 

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Yurdagül Aydoğan  başkanlığındaki üst  düzey yetkililer, aileleri teker teker ziyaret ederek,  Bakanlık olarak kendilerinin ve çocuklarının yanlarında olduklarını ifade  ettiler. Yetkililer, vatandaşlara ilerleyen günlerde planlanan destek hizmetleri  hakkında da bilgi verildi.

 

Aileler, özellikle geride kalan çocuklara devletin sahip çıkmasını ve  devlet tarafından okutulmasını talep etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu