Akademik Personel | 24 Haziran 2021, Perşembe

Matematik Dünyasında Bir İlk

14 Ağustos 2014
Matematik Dünyasında Bir İlk
       

​İranlı profesör Meryem Mirzakhani, matematik dünyasının en prestijli ödüllerinden Fields Madalyası’nı kazanan ilk kadın oldu.

ABD’nin Kaliforniya eyaltinde bulunan Stanford Üniversitesi’nde ders veren Prof. Meryem Mirzakhani ödülünü Güney Kore’nin başkenti Seul’da düzenlenen Uluslararası Matematikçiler Kongresi’nde teslim aldı. Uluslararası Matematik Birliği jürisi Mirzakhani’nin, Riemann Yüzeyleri olarak da bilinen sarmal matematiksel yapılar alanındaki çalışmasıyla ödüle layık görüldüğünü açıkladı. Fields Madalyası, Uluslararası Matematik Birliği tarafından 1936 yılından bu yana her dört yılda bir veriliyor. 15 bin Kanada doları tutarındaki ödül matematik dünyasının Nobel’i olarak görülüyor.

Mirzakhani, bu vesileyle yayınladığı mesajında ödülün kendisi için ‘büyük bir onur’ olduğunu vurguladı. İranlı profesör, bu ödülün genç bilim kadınlarına ve matematikçilere güç vermesini umduğunu kaydetti ve gelecekte daha fazla sayıda kadının bu tür ödülleri kazanacağından emin olduğunu dile getirdi.

1977 yılında İran’ın başkenti Tahran’da dünyaya gelen Meryem Mirzakhani, henüz İran’da öğrenci iken Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda altın madalya kazanma başarısını gösterdi. Geometri alanında uzman olan profesör, doktora derecesini ise Harvard Üniversitesi’nden aldı. 2008 yılında Stanford Üniversitesi’nde profesörlük unvanını alan matematikçi, eşi ve üç yaşındaki kızı ile birlikte yaşamını burada sürdürüyor.

Kaynak: http://www.dw.de/matematik-d%C3%BCnyas%C4%B1nda-bir-ilk/a-17851801

 

       

Kolay Hobiler