Akademik Personel | 17 Haziran 2021, Perşembe

Makale Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

28 Kasım 2014
Makale Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyim?
       

Makale yazmak özellikle akademik kariyer için olmazsa olmaz bir zorunluluktur. Ülkemizde akademik personelin yükselme kriterlerinin en başında index kapsamında yapılan yayınların geldiği düşünülürse bu konunun önemi de anlaşılabilmektedir.  Bir makalenin özgünlüğü ne kadar önemliyse biçimsel özellikleri de en az o kadar önemlidir. Bu yazımızda iyi bir makale yazabilmek için yapılması gerekenler ve kaçınılması gerekenler tüm detayları ile aktarılacaktır.

Makale yazabilmek için öncelikle o konuda ciddi bir bilgi birikimi ve orijinal bir bulgu/sonuç gereklidir. Bu konuda pek çok kişi şu düşünceye sahiptir. “Makale yazılacak özgün bir bulguya ya da sonuca ben nasıl ulaşayım?” Bu yüzden isterseniz öncelikle buna açıklık getirelim. Bu bulgular ve sonuçlar pek çok yolla elde edilebilir.

1) Bir lisansüstü öğrencisi danışmanıyla yaptığı tez çalışmasından özgün bulgular ve sonuçlara varabilir.

2) Bir öğretim üyesi ilgi alanına giren belli bir konuda sistematik olarak belli bir süre (ortalama 6 ay) çalışma yapabilir ve özgün sonuçlara varabilir.

3) TÜBİTAK destekli, sanayi bakanlığı destekli projelerin, BAP projelerinin, üniversite-sanayi iş birliği kapsamındaki projelerin sonunda genellikle özgün bulgular elde edilir. Bu projelerin çoğu gerçek hayat problemlerine uygulandığı için elde edilen özgün buluşun değeri yüksektir ve yayın olma potansiyeli de buna bağlı olarak yüksektir.

Yazının devamını okumak için Tıklayınız

       

Kolay Hobiler