Akademik Personel | 03 Haziran 2020, Çarşamba

Makale İçin Cover Letter Nedir? Nasıl Yazılır?

26 Temmuz 2017
Makale İçin Cover Letter Nedir? Nasıl Yazılır?
       

Cover Letter Nedir?

 

Yazımıza tanım ile başlayalım. Cover letter, kapak mektubu olarak dilimize tercüme edilmektedir. Cover letter (kapak mektubu) tabii ki farklı konularda farklı amaçlara yönelik olarak yazılabilmektedir. Biz burada bir dergiye makale gönderimi sırasında çoğu dergi tarafından talep edilen cover letter isimli yazıdan bahsedeceğiz fakat genel mantık bütün cover letter’lar için aynıdır.

 

Makalenin dergiye yüklenmesi sürecinde gidersek amacı yapılan çalışmayı editöre takdim etmektir. Benzer şekilde bir CV için yazılmış cover letter’ın amacı da söz konusu CV’yi işverene takdim etmektir. Bu bağlamda Cover Letter’ın “etkileyici bir merhaba yazısı” olduğu söylenebilir. Bazı yönleriyle niyet mektubuna benzeyebilir fakat niyet mektubuyla karıştırılmamalıdır. Niyet mektubunda amaç tamamen “neden bu işe alınmalıyım, bu işi neden çok istiyorum, amaçlarım hedeflerim neler” gibi soruları etkileyici biçimde açıklamakken cover letter’da amaç özet bir biçimde yazarın kendisini ya da çalışmasını takdim etmesidir.
Makale İçin Cover Letter (Kapak Mektubu) Örneği

Bahsedildiği üzere pek çok dergi kendisine makale yükleyen yazarlardan bir cover letter yazmasını zorunlu kılmaktadır, bazı dergilerde ise cover letter isteğe bağlıdır.  İsteğe bağlı olan durumlarda bile etkileyici bir cover letter yazıp eklemek çalışmanın kabul edilmesi olasılığını artırıcı bir unsurdur. İsterseniz öncelikle bir cover letter örneği paylaşalım, sonrasında cover letter yazarken nelere dikkat edilmesi gerektiğine değinelim.

 

 

Baş Editörün Unvanı Adı Soyadı

Derginin Adı

 

Dear Editor,

Please find attached the paper, Yayınınızın Başlığı by Yazarların Ad ve Soyadları, which we would like to submit for possible publication to the Derginin İsmi. We confirm that this work is original and has not been published elsewhere nor is it currently under consideration for publication elsewhere.

Burada kısa ve öz biçimde çalışmanızın neden değerli, ne yönleriyle orijinal olduğunu açıkça vurgulayınız.

For any information concerning this manuscript, please contact me preferably by e-mail at iletişim kurulacak yazarın e-mail adresi. Thank you for your consideration of this manuscript.
I look forward to hearing from you soon.

Yours sincerely,

Adınız Soyadınız ve Unvanınız

 

Elbette cover letter’ın bir standardı yoktur ve dolayısıyla yukarıdaki gibi bir format kullanmanız zorunlu değildir. Siz de kendi cover letter’ınızı kendi uygun bulduğunuz bir biçimde hazırlayabilirsiniz. Fakat dergiye makale gönderimi sürecinde cover letter yazarken dikkat edilmesi gereken belli başlı şeyler vardır. Şimdi bunları kısaca açıklayalım.

 

Makale İçin Cover Letter (Kapak Mektubu) Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

1) Abartılı Cümleler ve Gereksiz Süslemeler: “Bu çalışma bilim dünyası için inanılmaz bir öneme sahip olup elde ettiğimiz bulgular ciddi anlamda ses getirecektir.” gibi ifadeler çalışmanız ne kadar değerli olursa olsun kullaılmaması gereken ifadelerdir. Çünkü aşırı iddialı bir cümleyle laf kalabalığı yapılmıştır ve destekleyici bir ifade yoktur. Bunun yerine yumuşak ifadelerle gerçekçi biçimde çalışmadan bahsedilmelidir. Örnek olarak “Bu çalışmada şu şu konulara şu şu şekilde çözümler bulunmuştur. Çalışma bu yönüyle literatürdeki şu şu eksikleri gidermektedir.” yazmak editörün gözünde çok daha etkileyici olacaktır. Bahsettiğimiz gibi abartılı ifadeler bazen çalışmanızın editör tarafından doğrudan reddedilmesine bile yol açabilir. Doğrudan reddedilmese bile çalışma editör tarafından hakemlere gönderildiğinde hakemler çalışmayı tüm detaylarıyla okuyacağı için “Bu çalışma bilim dünyası için inanılmaz bir öneme sahip olup elde ettiğimiz bulgular ciddi anlamda ses getirecektir.” gibi abartılı ifadeler bir işe yaramayacaktır ve çalışmanız sonuçta yine reddedilecektir. Bu sebeple gerçekçi ifadeler kullanmak nedenleri ile birlikte çalışmanın önemini açıklamak en doğru olanıdır.

 

2) Abstract’ı Cover Letter Olarak Kullanmak: Kimi yazarlar çalışmanın abstract’ını adeta cover letter gibi kullanmaktadır. Editör eğer gerek duyarsa zaten abstract’ı okuyacaktır. Burada amaç abstract’ı başka cümlelerle yeniden yazmanız değil çalışmayı kısa ve öz olarak ifade etmeniz, çalışmanın önemini editöre takdim etmenizdir. Örnek olarak bir arkadaşınızı hocanıza tanıtmanız gerekiyor diyelim. İlk tanıştırmada “hocam, arkadaşım Ali, kendisi Bilgisayar Mühendisi, Java konusunda ileri düzey bilgiye sahip, bence projemiz için aradığımız arkadaş Ali olabilir” demeniz yeterlidir. Bundan sonra hocanız gerek duyarsa bu kişinin nereden mezun olduğunu, kaç yaşında olduğunu vs. sorarak öğrenebilir. Fakat daha ilk tanıştırmada sizin “Hocam Ali Bursalı, 3 kardeşler” demeniz gereksizdir. İşte makaleyi yüklerken de çalışmanızı editöre böyle kısa ve öz biçimde takdim etmelisiniz. Çalışmanız neden önemli ve neden yayınlanmalı kısa ve öz olarak ifade etmeniz yeterli olacaktır. Zaten editör gerek duyarsa abstract’ı ya da tüm makaleyi inceleyip istediği tüm detaylı bilgilere erişebilecektir.

 

3) Etik ve Yasal Sorumluluklar: Yukarıdaki örnekte geçen “We confirm that this work is original and has not been published elsewhere nor is it currently under consideration for publication elsewhere.” ifadesi ile çalışmanın orijinal olduğunu, daha önce başka yerde basılmadığını ve basılmak için şu anda bir yerde değerlendirme aşamasında olmadığını onaylamış olursunuz. Pek çok dergi bu onayı zorunlu kılmaktadır. Eğer yukarıdaki ifadelerden biri sizin için uygun değilse çalışmayı dergiye yüklemeyiniz. Aksi taktirde etik ihlal yapmış olursunuz. Bu da ihlalin büyüklüğüne göre yasal işlem başlatılmasına kadar gidebilecek bir süreci sebep olur. İntihalin ciddi bir suç olduğu, emek hırsızlığı olduğu bu meslekteki herkesin malumu olmalıdır. Başınızı ağrıtmamak için bu konuya azami özen göstermenizi öneririz.

 

4) Bilgilerin Tamlığı ve Doğruluğu: Cover Letter’da koyu ve italik olarak yazdığımız yerleri doldururken bilgilerin tamlığından ve doğruluğundan emin olunuz. Örneğin, makale yazarlarını yazarken tüm yazarların yazıldığından, isim ve soyisimlerin doğru yazıldığından iletişi kurulacak yazarın e-mail adresinin doğru yazıldığından, makalenin başlığının doğru yazıldığından vs. emin olunuz.  Cover Letter’ın bütününde resmi ve seviyeli bir üslup kullanınız.

 

Türkçe Cover Letter (Kapak Mektubu) Yazımı

Yukarıda İngilizce bir Cover Letter verdik. Eğer Türkçe bir cover letter gerekiyorsa yukarıdakini kolayca Türkçe’ye çevirip/uyarlayıp kullanabileceğinizi düşünüyoruz. Bu yüzden yazıyı çok uzatmamak için aynı yazının Türkçe’sini de vermedik. Fakat bu konuda yardım isteyenler olursa yorum bölümüne çekinmeden yazabilirler, Türkçe’ye çevirme/uyarlama konusunda yardımcı oluruz.