Akan HaberGündem

Mahkeme, YÖK Onaysız Ek Koşullu Kadro İlanını İptal Etti

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Çetin Balanuye, çalıştığı üniversitenin 24 Aralık 2012 tarihinde Felsefe bölümüne doçent almak için ilan ettiği kadroya karşı ‘Kişiye özel şart getirildiği’ iddiasıyla açtığı davayı kazandı.

Akdeniz Üniversitesi(Aü) Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Çetin Balanuye, çalıştığı üniversitenin 24 Aralık 2012 tarihinde Felsefe bölümüne doçent almak için ilan ettiği kadroya karşı ‘Kişiye özel şart getirildiği’ iddiasıyla açtığı davayı kazandı.

Yükseköğretim Kurulu(YÖK) tarafından 3 yıl önce doçent yapılan Aü Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Çetin Balanuye’ye, üniversite tarafından doçentlik kadrosu verilmedi. Halen ‘Yardımcı Doçent’ kadrosu taşıyan, ‘doçent’ kadrosu verilmediği için de maaşını kadro derecesi üzerinden alan Doç. Dr. Çetin Balanuye, 24 Aralık 2012’de Resmi Gazete’de yayınlanan Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne doçent alınacağının duyurulması üzerine başvurdu. Açılan sınava sadece kendisinin girmesine rağmen başvurusu kabul edilmeyen Çetin Balanuye, ilanda yer alan ‘Ortaçağ Felsefesi Doçenti olmak’ ek koşuluna itiraz için dava açtı.

Antalya 3’üncü İdare Mahkemesi’nde görülen davada Doç. Dr. Balanuye ve avukatı, üniversitelerin bilimsel kaliteyi artırmak amacına yönelik olarak objektif ve denetlenebilir nitelikte ek koşullar belirleyebileceğini, fakat bu koşulların belirlenmesinin ancak YÖK’ün onayı ile olabileceğini,Aü’nün ise bu onayı almadığını savundu.

13 Aralık 2013 tarihinde sonuçlan mahkeme, ‘Orta Çağ Felsefesi Doçenti olmak’ ek koşulunun YÖK onayına sunulmadığına karar verdi ve “Olayda, ilanda yer alan ek koşulun Yükseköğretim Kurulu’nun onayı alınmadan, üniversite tarafından belirlendiği ve bu nedenle yasal düzenlemeye uyulmadan yapıldığından, dava konusu işlem hukuka aykırı bulunmaktadır” diyerek işlemin iptaline karar verdi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu