Akademik Personel | 20 Aralık 2020, Pazar

Macaristan Hükümeti Yüksek Lisans ve Doktora Bursları

Macaristan Hükümeti Yüksek Lisans ve Doktora Bursları
       

Macaristan Stipendium Hungaricum Programı Bursu

Macar Hükümeti tarafından 150 Türk öğrencisine Stipendium Hungaricum Programı çerçevesinde 2016-2017 öğretim yılına istinaden tam bursa sağlanacak olup, söz konusu programa başvurular 1 Mart 2016 tarihinde sona erecektir.

Anılan burs hakkındaki başvuru şartlarının tamamınawww.stipendiumhungaricum.hu web adresinden ulaşılabilmekte olup öğrenciler için doktora, master ve temel eğitimler ile bir yıllık Macarca hazırlık kursları yanında müzik eğitiminde bir yıllık hazırlık ve branşlaşma eğitimleri de mevcuttur.

Yeni uygulamaya göre söz konusu burs programına yalnızca online olarak başvuru yapılabilecektir. Son başvuru tarihinden sonra Macar kurum başvuru belgelerinin şekilsel olarak kontrol ederek uygun olanların listesini Türk tarafına (Milli Eğitim Bakanlığı) iletecektir. Türk tarafından yedeklerle birlikte bursçu adaylarının listesini de resmi olarak 25 Mart 2016 tarihine kadar bekleyecektir. Macar kurum tarafından başvuruların değerlendirmesi ve nihai kararın verilmesi 2016 yılının Haziran ayı sonunda gerçekleşecektir.

Available Scholarship Types

Stipendium Hungaricum scholarships are available for bachelor, master, one-tier master, doctoral and non-degree programmes (preparatory and specialisation courses). Both full time and part time study modes are available in case of bachelor, master, one-tier master and doctoral studies.

AVAILABLE SCHOLARSHIP TYPES Duration Qualifications at the end of programme Available study modes
full time part time full time part time
Bachelor programmes 2-4 years 1 or 2 semesters BA or BSc degree certificate of completion full and part time
Master programmes 1,5-2 years 1 or 2 semesters MA or MSc degree certificate of completion full and part time
One-tier master programmes* 5-6 years 1 or 2 semesters MA or MSc degree certificate of completion full and part time
Doctoral programmes 2+2 years 1 or 2 semesters doctoral degree certificate of completion full and part time
Non-degree programmes Preparatory courses 0,5-1 year certificate full time
Specialisation courses 0,5-1 year certificate full time

*In the Hungarian education system, one-tier master programmes are offered in the following study fields: general medicine, pharmacy, dentistry, architecture, law, veterinary surgery, forestry engineering, etc. 

 

       

Kolay Hobiler