Akademik Personel | 22 Eylül 2020, Salı

LYS Öncesi Üniversitelere 25 Yeni Bölüm Açıldı

LYS Öncesi Üniversitelere 25 Yeni Bölüm Açıldı
       

Üniversite sınavlarının ikinci aşaması olan LYS’lere kısa süre kala üniversiteler de yeni bölümleri için YÖK’ten onay alıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi’nde 16 ön lisans ve 9 lisans programı olmak üzere toplam 25 yeni bölüm açıldı. Tümü YÖK ve YÖDAK tarafından onaylı olan bölümlere 2015-2016 öğretim yılı için öğrenci alınacak. YDÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde 6 yeni bölüm açıldı. Sağlık alanında uzman teknikerler yetiştirmek amacı ile kurulan elektronörofizyoloji, fizyoterapi, laborant ve veteriner sağlığı, ortopedik protez ve ortez, perfüzyon teknikleri ve patoloji laboratuvar teknikleri bölümlerinin eğitim dili Türkçe, eğitim süresi ise iki yıl. Açılan diğer ön lisans progları arasında ise meslek yüksekokulu bünyesinde yer alan alternatif enerji kaynakları teknolojisi, bilgisayar destekli tasarım ve animasyon, dış ticaret, fotoğrafçılık ve kameramanlık, görsel iletişim, grafik tasarımı, mimari restorasyon, uygulamalı İngilizce ve çevirmenlik, saç bakımı ve güzellik ile Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu’na bağlı aşçılık ön lisans programları yer alıyor. Eğitim süresi iki yıl, eğitim dili Türkçe olan programlara meslek lisesi mezunları doğrudan kayıt yaptırabilecekler.

9 yeni lisans programı

Açılan lisans programları arasında ise Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde moleküler biyoloji ve genetik (Türkçe), İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne bağlı, sosyal hizmet (Türkçe), Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne bağlı ebelik (Türkçe), ergoterapi (Türkçe), acil yardım ve afet yönetimi (Türkçe), gerontoloji (Türkçe), ve odyoloji (Türkçe), Atatürk Eğitim Fakültesi bünyesinde yer alan işitme engelliler öğretmenliği (Türkçe) ve Diş Hekimliği Fakültesi içerisinde İngilizce diş hekimliği bölümleri yer alıyor. Yeni açılan bölümler ve 6 Haziran’da gerçekleştirilecek olan ‘Yakın Doğu Üniversitesi Giriş ve Burs Sıralama Sınavı’ hakkında detaylı bilgi almak isteyenler www.neu.edu.tr adresinden veya 223 64 64 (dahili 211-403-501) numaralı telefondan öğrenebilirler.

Kaynak: Hürriyet

       

Bedava internet konusunda servis sağlayacımıza teşekkür ederiz.