GündemManşet Haber

Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği Yenilendi

26 Şubat 2014 Tarihli Resmi gazetede ’de yayımlanan Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (b,c,d) bentleri değiştirildi.

Resmi gazete yayımlanmış olan Yeni Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nde göze çarpan değişiklikler şu şekilde:

Doktora programına başvurabilmek için adayların bir lisans veya tezli yüksek lisans diplomasına, hazırlık sınıfları hariç en az onyarıyıl süreli Tıp, Diş Hekimliği ve Veteriner Fakülteleri diplomasına, Eczacılık ve Fen Fakültesi lisans veya yüksek lisans derecesine veya Sağlık Bakanlığınca düzenlenen esaslara göre bir laboratuvar dalında kazanılan uzmanlık yetkisine sahip olmaları ve ALES’den başvurduğu programın puan türünde 55, lisans diplomasıyla başvuranlardan 80, standart puandan az olmamak koşuluyla ilgili senatoca belirlenecek ALES standart puanına sahip olmaları gerekir.

Yükseklisans diplomasıyla sanatta yeterlilik ve doktora programlarına başvuranların, ALES’den başvurduğu programın puan türünde 55; lisans diplomasıyla başvuranların 80 puan almaları veya belirtilen standart puandan az olmamak koşuluyla ilgili senatoca belirlenecek ALES standart puanına sahip olmaları gerekir. Değişiklik: Önceki yönetmelikte lisans diplomasıyla başvuranlardan istenilen Ales skoru 70’ti. 

Lisans derecesiyle doktora programına başvuranların lisans mezuniyet not ortalamalarının 4 üzerinden en az 3 veya muadili bir puana sahip olması gerekir. Değişiklik: Önceki yönetmelikte not ortalamasının 3 veya üstü olması kısıtı bulunmamaktaydı.

Akademikpersonel’in Yorumu: Yönetmelikte gerçekleşen temel değişiklik doğrudan lisans mezunu olarak doktora programlarına başvurmaya belirli bir standart getirilmesi. Doktora eğitimi, ciddi ve uluslararası geçerliliği olan bir eğitim. Ayrıca, doktora öncesi yapılan yüksek lisans, doktora sürecinin daha öğretici ve verimli geçmesini sağlamakta. Bunun yanında doktora programlarına artık tezsiz yüksek lisans mezunlarının başvurması yeni yönetmelikte birlikte kaldırılmıştır. Ancak;

GEÇİCİ MADDE 3: Bu Yönetmeliğin 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi 6/2/2013 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olan öğrenciler hakkında uygulanmaz.

Bu yeni uygulamanın, doğal olarak bütünleşik doktora programlarına etkisi olacağı düşünülmekte. Doktoranın hak ettiği değeri alması ve bilimsel kriterlerin yüksek tutulması açısından bu uygulama mantıklı gözükmekte.

Not: resmi gazete incelendiğinde Temel Tıp Bilimlerinde doktora yapma mevzuatını içeren “d” maddesinde herhangi bir değişiklik yapılmadığı görülmekte.

Detaylı Bilgi İçin Resmi Gazeteye Bakabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

42 Yorum

 1. Doktora tez asamasindayim. 3. Tez izleme komitem toplanacak. Doktorada seminer dersi almadim.. yeni yonetmelik zorunluluk getirmis. Bu durum beni etkileyecek mi? Seminer dersi almak zorunda kalacakmiyim?

 2. Ben 2015 güz doneminde tezsiz yüksek lisansa kaydoldum. İlk dönem tüm derslerimi verdim. Fakat bu donem kpss çalıştığım için devam edemedim derslere. Gelecek yıl devam edebiliyor muyum? Yoksa okuldan atılma ihtimalim var mı?

 3. Ben yükseklisans dönemine ara verdim biraz uzattım yani kaydımın silinmesi mümkünmü?

 4. Merhaba. Yüksek Lisansımı Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 1.likle bitirdim; ama IELTS puanım 5.5. Türkiye’de hangi devlet üniversiteleri Gazetecilik ya da Medya ve İletişim Çalışmaları alanında bir doktora puanına IELTS 5.5 ile başvuru kabul ediyor bilenler varsa ve yazarsa memnun olurum. (Baktığım okullarda genelde maalesef 6.5-7 şartı aranıyor)

 5. merhaba,
  yüksek lisans 7 dönemimdeyim atılma ile ilgili yeni bir şart geldimi?

  saygılar
  halil binay

 6. Ben bu yıl mezun oluyorum. Ve lisans ortalamam 3.00 ın altında. 2013 Sonbahar dönemi ALES sınavından 59 küsür aldım. Yüksek lisans için bir engeli olur mu ?

 7. yani not ortalaması 80 altında olanlar asla yüksek lisans veya doktora yapamayacak anlamına mı geliyor bu?

  1. Hayır sadece bütünleşik doktora yapamayacak demek. Yüksek lisans ve sonrasında doktora yapabilirsiniz.

 8. anladığım kadarıyla lisanstan sonra direk doktoraya başlamak için 80 ortalama gerekli. örneğin benim ortalamam 79,6 bu puanın enstütüler tarafından 79,5 i geçtiği için yuvarlanma ve kabul görme şansı var mıdır? Teşekkürler

  1. Hayır ne yazık ki yuvarlama gibi bir uygulama bulunamamaktadır. Transkriptte bulunan küsüratlı not geçerlidir.

 9. Hocam merhabalar , ben Tayvan’da bir ulusal üniversitede yüksek lisans yapıyorum.
  İngilizce bir program. 4 yıllık turizm ve otel işletmeciliği mezunuyum. Döndüğümde
  Doktora yapmak istiyorum. Ales gerekli olacak mı?

 10. Hazırlık sınıfları hariç en az onyarıyıl süreli Tıp, Diş Hekimliği ve Veteriner Fakülteleri diplomasına, Eczacılık ve Fen Fakültesi lisans veya yüksek lisans derecesine sahip olanlar için ÖYP ile atanırsa direk doktora programından başlaması için not ortalamasında 3 şartı gerekiyormu? 3 ün altında ise yükseklisans ile mi başlanabiliyor?

 11. bölümüm 4 yıllık fizyoterapi ve rehabilitasyon lisans ortalamam 2.76 ALES PUANIM 85. YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA YAPABİLMEM İÇİN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM.ÇOK TEŞEKKÜRLER

 12. tıp fakültesine doktora başvurularında veteriner hekimlerin alması gereken ales puanı kaç yeni durumda?

 13. sımdı benım anladıgım kadarıyla ben 1 senedır yuksek lısan yapıyorum doktoraya basvurup doktoraya baslayabılırmıyım durum bumudur acaba

  1. Enstitünüzde bütünleşik doktora varsa evet geçebilirsiniz dilekçe vererek ve şartları sağlıyorsanız tabiki.

 14. hocam lisans ortalamam 2.76 ALES PUANIM 85. YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA YAPABİLMEM İÇİN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM.ÇOK TEŞEKKÜRLER

 15. Yüksek lisansım bitti ve ortalamam 4 üzerinden 3.82 ancak lisans ortalamam 2.83 doktoraya başvurmak için illa lisans notu mu esas alınması gerekiyor. Lisans ortalamam 3 den az olduğu için bu durumda doktoraya başvuramaz mıyım?

  1. Eğer yüksek lisans yapmamış olsaydın bu dediğin geçerli olurdu.
   Yüksek lisans yaptığın için doktora başvurusunda esas geçerli olan yüksek lisans not ortalamandır.
   Ancak, ÖYP’de lisans ortalaması temel alınıyor, hem yüksek lisans hem de doktora tercihlerinde. Senin durumun hangisi?

   1. Yüksek lisansım bittiği için beni zorda bırakacak bir durum değil o halde. Öyp ile ilgim yok şuan. Normal yüksek lisans mezunuyum. Teşekkür ederim. Sağ olun.

  2. Yukarıdaki yönetmelikten böyle bir sonuca vardığına göre keşke yüksek lisans yapmasaymışsın. Ya da burada bırak devam etme.

 16. Şu anda öyp araştırma görevlisiyim yüksek lisans Ders döneminin yarısını bitirdim bu durumdan benim gibi olan arkadaşlar da faydalanabiliyor mu acaba

 17. Lisans derecesiyle doktora programına başvuru derken öyp ile atananları kapsar mı?

 18. Yanlış olmasın, Şubat 2013’den önce eklenen.. uewhuweh şaka şaka.. geçici madde eklendi.. gördüm..

 19. Şubat 2013’den önce herhangi bir Tezsiz yüksek lisans programına kayıt yaptıranlar doktoroya başlayabiliyordu. Geçici madde ile bunu sunmuşlardı

 20. 06/02/2013 ‘te yapılan değişiklikle tezsiz yüksek lisans doktora başvuruları kaldırılmıştı fakat bu tarih öncesi kayıtlı olan ve mezun olanlar için kazanılmış haklar saklı tutuluyordu bunu belirtmek içinde geçici madde ile belirtilmişti yeni değişiklikte geçici maddenin kaldırıldığına dair bir bilgi yok yani 06/02/2013 tarih öncesinde tezsiz yüksek lisana kayıtlı olanların hakları devam ediyor olması gerekli bu konuda açıklayıcı bilgi yazarsanız daha iyi olur..

 21. Lütfen insanları yanlış yönlendirmeyelim, 06/02/2013 tarihinden önce tezsiz yüksek lisansa başvuruda bulunanlar için doktoraya başvurma hakkı saklı olup devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu