GündemSlayt Haber

Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği Değişti Atılma Geri Geldi

Lisansüstü Eğitimde Atılma Geri Geldi
Yeni Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği Resmi Gazete’nin 20 Nisan 2016 tarihli sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmeliğe göre, lisanüstü programı belirlenen sürede tamamlayamayanların ilişiği kesilecek.

Yeni Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği Resmi Gazete’nin 20 Nisan 2016 tarihli sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmeliğe göre, lisanüstü programı belirlenen sürede tamamlayamayanların ilişiği kesilecek. Yönetmelikte yapılan değişiklikle artık yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden, yüksek lisans için azamı 6 yarıyıl, doktora için ise 12 yarıyıl içinde tezini tamamlayamayanlar veya tezde başarısız olanların yüksek öğretim kurumuyla ilişkileri kesilecek. Söz konusu yönetmeliğin ilgili maddeleri aşağıdaki gibidir:

Yüksek Lisans:
MADDE 7 – (1) Tezli yüksek lisans programının süresi bilimsel hazırlıkta geçen süre hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın dört yarıyıl olup, program en çok altı yarıyılda tamamlanır.
(2) Dört yarıyıl sonunda öğretim planında yer alan kredili derslerini ve seminer dersini başarıyla tamamlayamayan veya bu süre içerisinde yükseköğretim kurumunun öngördüğü başarı koşullarını/ölçütlerini yerine getiremeyen; azami süreler içerisinde ise tez çalışmasında başarısız olan veya tez savunmasına girmeyen öğrencinin yükseköğretim kurumu ile ilişiği kesilir.

Doktora:
MADDE 17 – (1) Doktora programı, bilimsel hazırlıkta geçen süre hariç tezli yüksek lisans derecesi ile kabul edilenler için kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın sekiz yarıyıl olup azami tamamlama süresi on iki yarıyıl; lisans derecesi ile kabul edilenler için on yarıyıl olup azami tamamlama süresi on dört yarıyıldır.
(2) Doktora programı için gerekli kredili dersleri başarıyla tamamlamanın azami süresi tezli yüksek lisans derecesi ile kabul edilenler için dört yarıyıl, lisans derecesi ile kabul edilenler için altı yarıyıldır. Bu süre içinde kredili derslerini başarıyla tamamlayamayan veya yükseköğretim kurumunun öngördüğü en az genel not ortalamasını sağlayamayan öğrencinin yükseköğretim kurumu ile ilişiği kesilir.
(3) Kredili derslerini başarıyla bitiren, yeterlik sınavında başarılı bulunan ve tez önerisi kabul edilen, ancak tez çalışmasını birinci fıkrada belirtilen on iki veya on dört yarıyıl sonuna kadar tamamlayamayan öğrencinin ilişiği kesilir.

Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği

İlgili Makaleler

218 Yorum

 1. Merhaba!Ben Tezsiz Yüksek Lisans Programına 2016 Yılı Güz Döneminde Kayıt Yaptırdım.Güz Döneminden 1 Dersim Kaldı.2017 Bahar Döneminde Malum Bilgilendirme Bütünleme Sınavları Sonrası Tarafımıza Bildirildi.2017 Bahar Döneminden de 1Ders Kaldığı Takdirde İlişiğimizin Kesileceği Soylenildi.Durumum Hakkında Bilgi Alabilirmiyim?Teşekkürler!

 2. Merhaba ben 2015 güz dönemin tezli yüksek lisansa başladım.benim ders dönemim birti şimdi tez aşamasındayım yani 4 yarı dönem bitti şimdi benim 2 yarı dönemim mi kaldı yoksa kalıyomuyum

 3. Merhaba ben 2015 güz dönemin tezli yüksek lisansa başladım.benim ders dönemim birti şimdi tez aşamasındayım yani 4 yarı dönem bitti şimdi benim 2 yarı dönemim mi kaldı yoksa kalıyomuyum

 4. Merhaba benim sorum biraz başka 2012 eylül girişliyim benim yüksek lisans tezimi sunabilmek için makale yayınlatma gibi bit zorunluluğum var mı?

 5. 2013 yılında yüksek lisansa başladım bir yılda ders aşamasını bitirdim ancak daha sonra tez aşamasını ailevi sorunlar nedeniyle tamamlayamadım. Bu durumda ben atıldım mı atılmadıysam ne kadar sürem var cevap verirseniz çok sevinirim.

 6. 2014 güz dönemi girişliyim fakat sadece kayıt yeniledim bu dönemde yine kayıt yeniledim güz dönemi için okuldan atılma durumum var mı yoksa ne kadar sürem var yardımcı olur musunuz ?

  1. Enstitüye göre değişiyor, ama normal şartlarda 3 yıl eklendi yayınlandığından itibaren.

 7. BENİM ŞUAN YÜKSEKLİSANSTA 2. YILIM ANCAK BU YILDA DEVAM EDEMEYECEĞİM DERSLERE MALUM MADDİ DURUMLAR VS.. BENİM ŞİMDİ KAÇ YARIYIL ŞANSIM DAHA VAR???

 8. Merhaba yukseklisansta azami süre herkeste uc yil mi oluyor anlamadm ben 2011 girsiliym malum tezi uzattım şimdi be nm surem uc yil mi yoksa daha mi az yardımcı olursanız sevinirim

 9. Merhaba 2014 ocak girisliyim ben suan tez donemindeyim. Tez asamasinda 4.döneme gectim atılma geçerlimi smdi bana geriye kalan surem ne 🙂

 10. merhaba ben 2013 te başladım yl ye fakat tezimi hala tamamlayamadım şuan 7. yarıyılımdayım bu yönetmelik le birlikte şimdi atılmışmı olacağım yoksa bundan sonraki tarihten itibaren mi geçerli

  1. Merhaba, aynı durumdayım sizinle, hatta iki dönem dondurdum. Sizin akibetiniz ne oldu acaba benim ilişiğimi kesecek Mersin Üni. ?

 11. yönetmelik çıktıktan sonraki dönemleri mi kapsıyor geçmiş dönemler için de geçerli mi yardımcı olabilecek var mı ?

  1. Yönetmelik yayınlandığı tarihten sonraki uygulamaları kapsıyor. ancak daha önce kayıtlı öğenciler için de süre sıfırdan başlıyor. Yani doktorada iseniz ve daha önce 5 yılınız geçmişse, hiç önemli değil, şimdi 6 yıl süreniz var.

   1. siz bu durumdan eminsiniz değil mi?–ben de marmara da 2010 girişliyim dersleri ilk sene verdim tez başlığını da seçmiştim ancak iş ve sağlık problemleri nedeni ile olmadı bi türlü hocamla da buluşamadım o da yoğundu..her okul için aynı değil mi??

 12. önce laboratuvar sonrada uluslar arası llişkiler bitirdim kamuda da çalışıyorum saglık kurumları yneticiligi üzerine yüksek lisans yapsam maaşıma etki edermi

 13. Forumlardan gördüğüme göre Polis Akademisi kendi yönetmeliğindeki süreyi aşan tüm öğrencilerin ilişiğini kesmiş. Yani YÖK’ün kararını resmen sallamamış. Öğrenciler büyük ihtimal idari mahkemede dava açar. Büyük ihtimal cemaat vs. işinden topluca herkesi attılar ama hangi kafayla bunu yaptılar mahkemeden döneceğini bile bile anlamadım.

   1. Herkes idare mahkemesine gidiyor tanıdığım. Sizin durum hakikaten çok kötü ve haksızlık en üst düzeyde. Siz ne yapacaksınız?

  1. Ben de şimdi dilekçemi hazırlıyorum. Ne diyelim. Hukukun çeşitli yorumlarını uygulamalı görüyoruz.

 14. Süreler 2016-2017 güz dönemi başlayacak. Bilimsel hazırlık öğrencisi iseniz 1 sene içinde yani 2016-2017 bahar dönemi sonunda bitirmeniz gerekiyor. Ders asamasindaysaniz 4 dönem, tez asamasindaysaniz 2 dönem süreniz var.

  1. merhaba ben 2015-2016 da baslamistim doktoraya ama 2 donen devam edemedim gecen yil yani. simdi bu donem basliyorsa sure, sure kaybim yok degil mi? sil bastan sayilacak

 15. Bilimsel hazırlıkla ilgili bilgisi olan var mı? Ben bilimsel hazırlık sürwcindeyim derslere devam edemiyorum kaydımın silinip silinmeyeceği ile ilgli yardımcı olabilir misiniz?

 16. mrb yönetmeikten daha önce örenci olanların süreleri sıfırlanıyorsa bu durum askerliğide etkiler mi yani tecil de uzar mı ?

 17. Arkadaşlar tam 25 dk telefonda bekledikten sonra YÖK iletişim merkezi ile konuştum. Yönetmelikten önce kaydolan öğrencileri kapsamadığını belirtti. Ancak çağrı merkezindekilerin tek bildiği bu. Yönetmelikten sonraki 3 dönem kuralı 2016-2017 yılından mı başlıyor diye sordum. Bilmiyorum dedi. Bizim üniversite senatosu yönetmelik değişikliğinden önce kaydolanlara 1 dönem hakkı vermiş. Böyle bir karar alabilirler mi diye sordum.Hukuk müşavirliğine sorun dedi. Onların da bilgisi yok kendisi kabul etti. Ancak bana söylediği bundan sonra 3 dönem içerisinde okulu bitirmem gerektiği. Yani ne öldürüyorlar ne de yaşatıyorlar.

  1. Hiçbir açıklama ve bilgi yok. Birşeyler soyleseler de ona göre davransak… Yeniden alese ve dil sinavina girip tekrar başvuru yapmak gibi…

 18. yönetmeliğin geçici maddelerinde sürelerin yürürlük tarihinden itibaren işlemeye başlayacağı ifade edilmiştir. Kanaatime göre bu durumda önceki yönetmeliğe tabii olanlar sıfırdan yüksek lisansa doktoraya başlamış gibi sürelerle bağlı olacaklardır.

  Geçiş hükümleri
  GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Yönetmelikle getirilmiş hükümlerin uygulaması ve belirlenmiş süreler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren başlar.
  (2) Bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce aynı anda birden fazla lisansüstü programa kayıtlı olan öğrenciler hakkında 35 inci maddenin altıncı fıkrası uygulanmaz.
  (3) 6/2/2013 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olan veya mezun olan öğrenciler doktora programlarına başvurabilir.

  O.K.

 19. İşte Türkiyemizde durumlar bu. Hala neden avrupa birliğine giremiyoruz diyoruz. Asya birliğine bile giremeyiz.

 20. Bilimsel hazırlık ile ilgili durum nedir acaba? 3. Donemimdeyim ve derslere devam etmediğim için (atılma nasıl olsa yok diye) bu dönem de bitmeyecek. Bu durumda atılacak miyim çıkan bu yönetmelikle? Bence en azından her şey 2016-2017 öğretim yılından itibaren sayilmaya başlanmalı. Çok saçma böyle bir anda siz şimdi atiliyorsunuz denmesi.

  1. bu konu hakkında bilgi alabilirsek çok memnun olacağız. yönetmeliğin yayınlandığı tarihi kapsayan dönem bu süreye dahil mi?

 21. 2015 Eylül ayında tezsiz yüksek lisans egitimime başladım,okulu arayıp sordum değişikliğin beni etkilemeyeceğini söyledi öğrenci işlerinde görüştüğüm kişi.

 22. Ben tezsiz yüksek lisans yapıyorum.Haziran 2015 kayıt oldum,derslerim Eylül 2015 döneminde başladı,2.yarıyıldayım,ne olacak benim durumum?1.yarıyılım mı var?

  1. Bahar 2016 donemi itibariyle süreniz sıfırlandı. Bahar 2017 dönem sonunda mezun olmanız lazım. Yani haziran 2017e kadar süreniz var. Eğer haziran 2017e kadar mezun olamazsanız okulla ilişiğiniz kesilir. Eğer askerlik teciliniz varsa iptal olunur ve sizi askere çağırırlar. Eğer haziran 2017e kadar mezun olursanız 1 yıl askerlik şubesinden tecil ettirme hakkınız var.

 23. Harran Üniversitesi 28 Nisan 2016’da Lisansüstü Yönetmeliğini Yayınladı Özellikle Süre ile ilgili olan maddeler; Atılma ile ilgili ibare bulunmamaktadır.Diğer üniversitelerinde yönetmeliğinin bu şekilde kazanılan hakları kaybetmeyecek şekilde düzenlenmesi dileğiyle.
  MADDE 10 – Aynı Yönetmeliğin 23 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “MADDE 23 – (1) Tezli yüksek lisans programını tamamlama süresi azami üç yıldır. Tezli yüksek lisans programını azami üç yıl içinde başarı ile tamamlayamayanlar, 2547 sayılı Kanunun 46 ncı maddesinde belirtilen koşullara göre ilgili döneme ait öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşulu ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder.”
  MADDE 11 – Aynı Yönetmeliğin 30 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “MADDE 30 – (1) Tezsiz yüksek lisans programını tamamlama süresi azami üç yıldır. Bu süre içerisinde bu programı başarı ile tamamlayamayanlar, 2547 sayılı Kanunun 46 ncı maddesinde belirtilen koşullara göre ilgili döneme ait öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşulu ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder.”
  MADDE 13 – Aynı Yönetmeliğin 33 üncü maddesinin dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “(4) Bu süre içinde kredili derslerini başarıyla tamamlamayanlar ile azami süresi içinde tez çalışmasını tamamlayamayanlar, 2547 sayılı Kanunun 46 ncı maddesinde belirtilen koşullara göre ilgili döneme ait öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşulu ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder. Lisans derecesi ile doktora programına başvurmuş olanlardan, gerekli kredi yükü, proje ve benzeri diğer şartları yerine getirmiş olmaları kaydıyla doktora tezinde başarılı olamayan öğrencilerin talepleri halinde kendilerine tezsiz yüksek lisans diploması verilir.”
  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/04/20160428-2.htm

  1. Güzel temenni için teşekkürler ama bu yönetmelik, yenisi çıkmadan gönderilmiş gibi. Sondaki tarihlere dikkat edilirse:
   Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete’nin
   Tarihi
   14/7/2014

 24. dersin stresiydi ödevin ceremesiydi akşamdı sabahtı derken hayattan bıktım. rahat bırakın kardeşim insanları isteyen 100 yüksek lisans birden yapsın, isteyen 200 defa yeterliliğe girsin, isteyen 30 senede bitirsin yüksek lisansını, doktorasını. sistemdeki problemin çözümü ÖĞRENCİLERe yüklenmemeliydi. hocanın üzerinde 10 öğrenci varsa 100e çıkar 1000e çıkar. daha önce bitiren öğrenciyi ödüllendir. iş teklif et maaş ver. hak ver.teşvik ver.CEZALANDIRMA ve korku mekanizması değil ÖDÜLLENDİRME mekanizmasına dayalı yönetmelik düzenlediğimiz gün. işte o gün dünyanın bize gıpta ile bakacağı gündür. deki maksimum 3 senede bitirilmesi gereken yüksek lisansı 1.5 senede bitirene bitirdiği okulda işe girişte %20 ek puan. 6 senede bitirilmesi gereken doktorayı 3 senede bitirene bitirdiği okula girişte %50 ek puan. başka okullara başvurularda bu puanların %lerini düşür. insanlar okumaya teşvik edilmeli. İLİŞİK KESMEK çok basittir asıl önemli olan o ilişkiyi YÜRÜTEBİLMEK. boşanmak, kovmak, sövmek, şiddet çok kolaydır yiğitçe ve dahi insanca olansa İLİŞİK KESMEK değil ilişkiyi yürütebilmektir…

 25. Arkadaşlar olumsuz yorum yapıp milletin moralini bozmayın birebir YÖK’le görüşmüş biri olarak Anonim arkadaşımızın aldığı cevabı ne kendim nede arayan bir sürü kişiden duydum, öyle bir durum olmadığı gibi Muğla SKÜ hızlı bir karar alarak durumu netleştirmiştir, diğer üniversiteler farklı bir karar alamazlar ayrıca bu durumun pazartesi günü YÖK tarafından üniversitelere gönderildiği de söylenmişti.

  http://fenbilimleri.mu.edu.tr/tr/duyuru/lisansustu-egitim-ve-ogretim-yonetmeligi-hakkinda-2_-duyuru-24726

  1. Herkes bu dönem itibariyle sıfırlanacağını söylüyor. Neden Muğla Üniversitesi 2014-2015 güz döneminde itibaren sıfırlamış?

   1. Çünkü o dönemde zaten af geldi ve herkesin süresi sıfırlandı. bu tarihi baz alıyor olabilirler. sanırım üniversiteler kendi içlerinde karar veriyorlar. Dün İstanbul Üniversitesi ile görüştüm, halen yorumda bulunmuyorlar oysa ki 25 Nisan’da YÖK’ten yazı gönderildiği söylenmişti…

  2. Muğla SKÜ nün açıklaması 22’sinde yani Cuma günü olmuş bence bilgi karmaşasında onlarda yanlış yorumlamışlar. Yök Pazartesi bilgilendirmede bulunmuş 25’inde. Bu arada bende elde edilen hakkın kaybı olmaması adına eski öğrencileri kapsamamasını dileyenlerdenim.

  3. iki kere aradığm halde aldığım olumsuz durumu bildiriyorum arkadasım zaten bende yazılı olarak şikayetimi YÖK e ileteceğim. insanlara sürekli farklı ifadeler kullanıyorlar. bu durumu da şikayet edeceğim.

 26. Bu yönetmelik eğer eski kayıtlı öğrencileri kapsarsa sadece süre değil diğer maddelerde de kazanılmış hak mağduriyeti ortaya çıkmaktadır. doktora yeterliliğe girme sınırlaması da kalkmıştı eski yönetmelikte 3-4 kere giren arkadaşlar olmuştur. Yeterliliğe yeni yönetmelikte 2 kere girme hakkı var ve başarılı olunmadığı takdirde okulla ilişki kesilir maddesi var. Eğer yeni yönetmelik eski öğrencileride kapsarsa aynı dönemde aynı hakkı kazanmış öğrenciler arasında eşitlik sağlanamamış olur. Yetkililerin verdiği,vereceği kararların haksızlığa yol açmaması dileğiyle.

 27. Arkadaşlar şimdi aradım YÖK’ü 16.34 de ve geçmişe dönük kazanılmış bir Hakkı’nız yok dedi. Doktora için bitirme süresi 12 yarıyıl dedi ben doktora yaptığım için onu sordum.ve süreler sıfırlanacak mı dediğimde öle bi durum yok denildi. Yani arayan herkese doğru bilgi verildiğini sanmıyorum. Şuan bilimsel hazırlık dahil 12. Yarıyıldayım dedim. Ve 2 ay sonra yeterlik sınavım var dedim. Karsımda ki görevli 12 yarıyıl sonunda atılırsınız dedi ):: yani boşuna mı sınava çalışıyorum dedim hala bana yeni yönetmelik geçerli deyip durdu. Ben dilekçe olarak durumumu yazıp YÖK’e göndereceğim. YÖK de çalışan insanların kesinlikle bilgili insanlar olmadığı ortada. Çıkardıkları yönetmeliği yoruma acık yapıyorlar ama yorum yapamıyorlar

 28. Arkadaşlar ikinci yüksek lisans veya doktora hakkında bilgi edinebilen var mı? Mesela ikinci hatta üçüncü yüksek lisansa kayıtlı olup da bunlardan birinden mezun olduktan sonra doktoraya başvurmak için ikinci veya üçüncü (artık kaç tane kayıtlı yüksek lisans programı varsa bunları) yüksek lisans kaydını sildirmek mi gerekiyor?

 29. Arkadaşlar, ilk olarak buradan bilgi veren tüm arkadaşlara çok teşekkürler bende 14:30 civarında YÖK iletişim merkezi ile görüştüm eski öğrencilerin durumu ile ilgili konuştuk durum şu; diğer yorumcuların dediği gibi eski öğrencilerin durumu sıfırlandı ve 20.04.2016 tarihi itibariyle herkese doktora için 12 dönem (ben doktora yaptığım için doktorayı sordum) verildi yüksek lisans içinde yasa tasarısında ki süre her neyse o kadar. Üniversitelerin aksi bir karar alması söz konusu mu dedim hayır dedi biz tüm üniversitelere 25.04.2016 tarihi itibariyle yazılarımızı gönderdik ve size söylediğimiz şekilde yazarak gönderdik bu sebeple sıkıntı olmayacak dedi…Bu soruyu sorma sebebimde şuydu ilgiliye dedim ki; dün her üniversiteden farklı sesler çıkıyordu ilgili ise şöyle cevapladı; normaldir çünkü kimsenin bilgisi yoktu fakat dün itibariyle tüm üniversitelere yazılar gönderildi dedi…Herkese hayırlı kariyerler umarım tüm arkadaşlarımız kısa sürede yüksek lisans yada doktoralarını tamamlarlar…

 30. Banada 20 nisandan sonra kayıt olanları etkileyeceğini öncesi için eskisinin geçerli olacağını söyledi YÖK 13.30 da aradım. Bence sıkıntı var.

 31. ARKADAŞLAR MÜJDE….. BİR ÇOK KİŞİ İLE GÖRÜŞTÜM, SONUÇ: YENİ YÖNETMELİK İLE BAHSEDİLEN AZAMİ SÜRENİN HERKES İÇİN GEÇERLİ OLDUĞUNU ANCAK ESKİ ÖĞRENCİLERİN AZAMİ SÜRELERİNİN 20 NİSAN 2016 TARİHİ İLE BAŞLAYARAK, TEZİNİ 3 YIL İÇİNDE TESLİM ETMESİ GEREKTİĞİNİ ÖĞRENDİM. YANİ 3 YILIMIZ DAHA VAR… İÇİNİZ RAHAT ETMESİ İÇİN ŞUNU DA BELİRTEYİM Kİ BU CEVABI VEREN KİŞİ BU AÇIKLAMAYI, YÖNETMELİĞİ HAZIRLAYANLARIN YAPMIŞ OLDUĞUNUN ALTINI ÇİZDİ VE ÇOK NET KONUŞTU. OKULLARINIZ BİLMEYEBİLİR AMA BU ŞEKİLDE OKULLARA DA TALİMAT VERİLECEK DİYE DE EKLEDİ. smile ifade simgesi

 32. bugün danışman hocanın yanına uğradım. nasılsınız vs dedim…konuşmama fırsat vermeden oda yönetmelik falan değişti şöle yaparsanız atıcaz böyle yaparsanız atıcaz şöyle olursa atıcaz..heyecanlı heyecanlı..sanki sanırsın düşman askeri kovalıyor..dedim kaydımı sildirdim zaten 🙂 (sessizlik oldu biraz)….bir gece önce kendi kendime aristo mu yüksek lisans yaptı platon mu? gates mi doktora yaptı jobs mu?sorularını sordum çıkan karar sonucu yüksek lisansımı sildirdim rahatladım. öyle hafifim ki.:-) kusura bakmayında memlekette yapılan hangi yüksek lisans hangi doktora tüm dünyada çığır açmış gerçekten insanlığın önünü ışıtmış?(hani bu kadar kastırılıyor ya) cevabı sizde…yüksek lisans veya doktora kişinin kendini geliştirdiği yoğun emek örnekleridir hepsi bu. kendini geliştirmeye ilgin varsa ilerler yoksa (ben kendime yetiyom diyosan)ölümdür gitmez zaten. bir rüzgar esmiştir tesadüfen başlanmıştır o işe acilen kayıt silinmelidir. haziranda avrupa vizeler kalkarsa avrupdaki üniversitlerde bilhassa 2 senede doktora diploması veren ünilere başvurup okuyacağım Allahın izniyle. Ders yok, yeterlilik yok, atılma yok yüksek lisans yap gel hiç yok…. buradan yöke sesleniyorum lisanstü eğitimde avrupa örneklerine de bakın lütfennnn.ayrıca öğretim üyelerinin yetkilerini sınırlayan yönetmeliklerde olmalı. bir öğretim üyesi yüksek lisans veya doktora danışmanlığında küçük dağları ben yarattım en büyük ego benim ego tiyatrosunu oynadığı kadar öğrencisini anlamaya ona hatalarını, doğrularını herşeyiyle anlatmayı gerçekten isteyebilecek derinliğe de sahip olmalıdır. hoca dediğin tezi değil öncelikle seni değerli görebilendir. tez kötüde olsa faydalanacak birileri olur, iyide olsa kötüleyecek birileri olur. önemli olan hocanın öğrenciye, öğrencinin hocaya yazısız bıraktığı tezlerdir.

  1. hoca kendine değer vermiyor ki öğrencisine değer versin. hocaların gerçekten garip komplexleri var. yükseklisans dersinde 7kişiyiz arkadaşın biri bacak bacak üstüne attı diye çocuğa demediğini bırakmadı prof. bu adamla uzaya çıkılmayacağı açık galiba. hocaların yetkileri de gerçekten sınırlanmalı ve sorgulanabilmeli.

 33. arkadaşlar iki tane avukat arkadaşıma yolladım resmi gazateyi 20 nisandan itibaren yasa yürülüğe giriyor dediler yani sen 18 nisanda kayıt yaptırmış olsan bile seni ilgilendirmiyor dikkat ederseniz zaten geçmişle ilgili hic birseyden yani geriye dönük birşeyden bahsetmiyor

 34. Ben de esasen 2016 da der ve Dr. yeterliliği bitirip 2 Tik verdikten sonra yarım bırakmışken 2014 affıyla dönüp tekrar tez araştırmasına devam edenlerdendim ve 3 -5 gündür özellikle ilk 2 gün ciddi şekilde moralim benim de çok bozulmuştu. Sonra benden önce YÖK’ü arayanların yorumlarını okudum ve hafta sonu biter bitmez önce kendi bağlı olduğum Necmettin Erbakan Üniv. Eğt. Bilimleri Enstitümü arayıp sordum o saatte Yök henüz 9.30’dan önceydi ve operatörden sonra aramamı söyleyen ses kaydı çıkıyordu,Enstütümden verilen cevap büyük ihtimal sizi kapsamayacak ama ensitüden belirtilen mümkün olan en kısa zamanda bitirmeniz şeklinde oldu zaten önce hangi aşamada olduğunuzu soruyorlar. 9.30’u geçince YÖK İLETİŞİM MERKEZİNİ 0580 470 0965 NUMARAYI ARADIM. Operatörde yoğunluk nedeniyle bi 8-11 dk. bekledikten sonra bağlandığım ve görüşme sonunda özellikle ismini sorduğum bana bilgi veren Emre ERDİL beyefendiden belirtilen sürelerin 20 Nisan 2016dan itibaren tüm lisans üstü öğrenciler için başladığı geçmişe dönük olmadığı şeklinde oldu. Çünkü Hukuk İşleri Müşavirliği bölümü ile görüşmüşler ve 2014 affıyla dönenlerin afla dönmesinden kazanılan haklar ve süreçle hukuken çeliştiği için, yeni başlayanlara da haliyle süreç zaten yeni başladığı için Geçici Madde 1. Fıkrada belirtildiği şekilde yayın tarihinden itibaren herkese sürenin yeniden başlayacağı şeklinde bilgi aldım. İsmi de veriyorum görüştüğüm kişinin gerçi her görüşene farklı bir görevli bilgi veriyordur fakat görüşen herkese verilecek bilgi aynı merkezden bu yönde olacaktır mantıksal olarak. Buna dair Üniv. Enstitülerinde henüz bir muğlaklık var, ayrıca bir bilgi açıklama gelecek mi YÖK’ten diye de sordum. Cevabı şu ki “Biz aslında Üniv. ve Enstitülere bu konuda bilgi verdik YÖK olarak ama ilerleyen günlerde tekrar açıklama belki yeniden yapılabilir ayrıca gerek duyulursa madde net” dedi. Bunun üzerine kendi Üniv. ve Enstitümü arayıp görüştüğüm kişiye de isim ve saat vererek aynı bilgileri aktardım. Ulaşan herkes te benimle aynı bilgiye ulaşacaktır YÖK’ten bilginize.

  1. Pardon bu arada YÖK numarada ilk 2 rakamı ters yazmışım düzelteyim hemen YÖK İLETİŞİM MERKEZ TEL NO: 0850 470 09 65
   Ben aradığımda saat 09.40-09.50 civarı idi, belirttiğim gibi bilgi aldığım görevlinin ismi Emre ERDİK idi. Elbette ulaşanlardan herkese orada bilgi vermekle görevli farklı isimde görevli arkadaşlar telefona çıkacak fakat aynı cevabı verecektir. Dileyen herkes aldığı bilgiyi keyfi kanaatle uygulamalar olmaması için ayrı ayrı enstitülerine aktarabilir, hatta bu ayrıca fayda sağlayabilir bu noktada belki. Bilginize, Herkese iyi çalışmalar.

 35. Merhaba, YÖK’ün yayımladığı yönetmelikten hiç birşey anlamadım. Allah rIzası için bilen biri aydınlatsın bizi, ben şahsen 2012 güz döneminde kayıt olmuştum tezli yüksek lisansa. Tezim bitti aslında ama tez savunmamı yapmam gene 45 günü bulur. “Bu yönetmelik yürürlüğe girdiği anda..” ifadesi kullanılmış YÖK’ e erişemiyorum. Bilen biri yazsın lütfen.

 36. Merhaba
  Birkaç gündür yorumları okuyorum. Ancak kafamda kendi durumumla ilgili kısmı netleştiremediğim ve YÖK’e ulaşamadığım için yazma gereği duydum. Ben 2015-2016 güz döneminde yüksek lisansa kayıt oldum. Bilimsel hazırlığa tabiyim. Ben geçen dönem ve bu dönem devamsızlıktan kalmış durumdayım. Bu bahar dönemi birinci dönem sayılırsa vizeler geçmiş ve dönem yarılanmış durumda. Bu dönemi kurtaralım bari desek yine işimiz zor.

 37. Kimi bu yasa geriye yurumez diyo kimi sifirlandi diyo ben bu senenin 2016 nin ocak ayinda kayit oldum. Eski yukseklisans haklarima gore 3 yil harcimi odedikten sonra yukseklisansim devam etmesi gerek. Eger sifirlanirsa benim aleyhime olur ve haksizlik olur bu sekilde. Bence eski ogrencileri etkilememesi gerekir.. Calisma hayatiyla bu yukseklisansi goturuyorum zor yani. Insiyatif olmasi gerek en azindan tezsizlere.

 38. Arkadaşlar merhaba,
  Ben de 6. döneminde tez yazan, ancak haziran’a tezimi yetiştiremeyecek biriyim. Kendi üniversitemden net bilgi alamadığımdan, bugün başka bir üniversitenin öğrenci işlerinde çalışan, mevzuata falan hakim birisiyle görüştüm konuyu.

  Öncelikle, sizlerin de belirttiği gibi yeni yönetmeliğin herkesi kapsayacak. Öğrencilerin geçmişe dönük geçirdiği süreler dikkate alınmayacak. Enstitülerin öğrencilerin ilişiğini kesme gibi bir durumun söz konusu olmayacağını belirtti. Ayrıca, her okulun, her enstitünün ayrı bir uygulama yapamayacağını, bu genel bir durum olduğundan uygulama birliği sağlanacağını ifade etti.

 39. Peki bu süreler sifirlanacak ise içerisinde bulunduğumuz 2016 bahar dönemi ilk dönem olarak mi sayılacak . Bu nokta önemli gibi gözüküyor. Bilgisi olan aydinlatirsa sevinirim.

 40. Bu haberiduyunca çok kötü hissettim. Ben hem iş hemdoktora birlikte yürütmekte zorlnıyorum ama bitirmek de istiyorum. 2006’da başladığım doktora devam ediyor. Şimdi o kadar okuduklarıum yazdıları hepsi çöp mü olacak. Durum aydınlatılmalı. İnşallah Zeynep Hocanın dediği gibidir.

 41. Peki şimdi esas konu eski öğrenciler icin süreler sıfırlandı deniyor ancak içinde bulunduğumuz bahar donemi bu sürenin içinde mi yoksa dışında mı bu konuda da bir bilgi yok anladığım kadarıyla. Yani bir tezsiz yüksek lisans öğrencisinin bu bahar donemi haricinde mi 1.5 senesi var yoksa yarım donemimizi de yedik 1 senemiz mi kaldı ??

 42. yönetmeliği madde madde okudum. ilişik kesme tabirini epey sık kullanmışlar. eğer öğrenci (veya herhangi bir sebepten belirli öğrenci tipleri) disipline edilmek isteniyorsa maddi yaptırımlarla bu sağlanabilir. caydırıcı bir miktar harç istenirse sistem kendini temizler zaten.hem cayrdırıcı maddi önlem al hemde 2 yarıyıl üstüste harç ödenmezse(veya şu şu sebeplerden öğrenci herhangi bir dönemde CEZA alırsa) ilişik kesileceğini belirt. fakat bu şekilde nerdeyse her maddenin sonunda ilişik kesilir denirse tek yapılan kısa zamanda çözüm üretmeye yönelik bir amaç taşır. o ise kısa süreli bir uygulama alanı bulur ve aynı hızla ya değişir ya da kalkar. belkide maddeler dahada ağırlaşır, en iyisi hiç bulaşmamak yüksek lisans, doktora durma dirsek çürüt…en güzeli bir işe girip çalışmaya başlamak veya bir iş kurmak. 2-3 sene yükseklisans. 4-6 sene doktora toplam en az 7-9 sene ömür bitti, ömürrrrrr…..:—))))

 43. ya arkadaşlar defalarca YÖK’le görüşüldüğü yazıldı süreler sıfırlanması kesin hukuk müşavirliği de çağrı merkezi de aynı görüşte neden hala olumsuz yorumlar yapıyosunuz

 44. Tam olayı çözemedim eski yönetmelikte de ilişiği kesilir yazıyor yenisinde de. Fark nerede tam olarak.

 45. İyi günler, dün sabah önce Yök çağrı merkezi ile görüştüm hukuk müşavirlerinin kendilerine yaptığı bilgilendirmeye göre bu yönetmeliğin 20 nisan 2016 sonrasında kayıt olanları bağlayacağını söylediler. Daha sonra YÖK eğitim-öğretim daire başkanlığından bir personel ile görüştüm, bu kişi de eski öğrencilerin sürelerinin sıfırlandığını, 20 nisandan 2016 itibaren azami süreye (doktora için 12 yarıyıl) sahip olduklarını söyledi. Daha önce kendi üniversitemdeki memur her an sizi atabiliriz gibi bir şey söylemişti. Bunu ilettiğimde ise üniversitelerin böyle bir şey yapamayacağını, geçici maddede sürelerin 20 nisan 2016dan itibaren başladığının ifade edildiğini belirtti. Anladığım kadarıyla başka üniversiteler de öğrencileri benzer şekilde endişelendirmiş. Bence herkes yök’le görüşsün ve okullarına Yök’ten bilgi almaları konusunda ısrar etsin.

 46. Merhaba, henüz konu çok yeni olduğu için her kafadan bir ses çıkıyor. Şunu biliyorum ki enstitü veya senatolar değişik kararlar alabilmekte tabi yönetmeliklerin temel maddelerine sadık kalarak. Şu anda bu yönetmelikte yer alan “Bu Yönetmelikle getirilmiş hükümlerin uygulaması ve belirlenmiş süreler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren başlar.” maddesi hepimiz için bu yönetmeliğin geçerli olduğunu söylüyor bence. Hem doktorasının 7. yılında olan bir öğrenciye 12 yarı yıl daha hak tanınması pek mantıklı görünmüyor. Ancak burada 12. yarıyılda olup doktorasını bitirmek üzere olanlar için bir düzenleme yapılmalı ki mağdur olmasınlar. Eğer enstitüler yökten beklenen açıklama gelmeden 12. yarıyıl sonunda savunmada başarılı olmayanların aniden ilişiğini keserse yazık olur gerçekten. Ek 1 yıl gibi bir süre verilmeli özellikle araştırma görevlilerine, insanların bir nevi hayatı söz konusu neticede. Keşke durumlar madde madde açık yazılabilseydi yönetmelikte…

  1. Merhabalar. 20 Nisan 2016 itibariyle azami sureler bastan baslayacak, bu YOK Cagri Merkezinden aldigim bilgidir. Suresini doldurmus arkadaslarin aniden atilmasi soz konusu degil. Atilma olmadigi icin hayatini buna gore planlamis binlerce insan var, mantikli ve adil olan da surenin yeniden baslatilmasi zaten. Ancak surenin sifirlanmasi haricinde yonetmelikteki diger maddeler yine herkesi bagliyor.

 47. bu yönetmelik hız sınırını aşınca araçları trafikten men etmek gibi olmuş.(hız aşılınca araç men edilmez) sene 2016 İLİŞİK KESME ne demektir allah aşkına…sistemde sorun varsa bintürlü çözümü var. kurallara uymayanın öğrencilik haklarını al FAKAT eğitim/öğretim hakkı devam etsin. okuyacaksa vatandaş okusun.normal süreyi dolduran öğrenciden ikinci öğretim harç ücreti iste.işte bu kadar basit. veya daha başka çözümler yarat.İLİŞİK KESME NEDİR?acilen düzeltilmesi gerekir hiç ama hiç yakışmamış.

 48. Peki doktora programlarina seminer dersi zorunlugu getirilmis. Bu durumda 3. Tez izlemesi yapacak bir ogrenci yada savunmaya girecek bir ogrenci seminer derside almak zorunda mi?

 49. Merhaba arkadaşım YÖK’ e ulaştı 21. dönem doktorasına devam ediyor, aldığı cevap bu tarihten itibaren 12 döneminiz daha olacağı şeklinde kesin bilgidir.

 50. Merhaba, Doktora eğitimi 4. yarıyılım bitiyor. İlk senemde 2 yarıyıl bilimsel hazırlık okudum.Seneye de 2 dönem dersim kaldı. Yani uzuyor… Bilimsel hazırlık okuyanlara bir yorum yok mu yönetmelikte?

 51. Arkadaşlar şimdi aradım eski öğrencileri kapsamıyormuş. Yök de hukuk müşavirliği ile görüşmüş ve eski öğrencileri kapsamadığı bilgisi edinilmiştir. Artık rahat bi nefes alabilirsiniz ?

 52. ben simdi aradim yok ten sordum devam eden ogrenciler icin 20 nisan 2016 dan itibaren ogretim sureleri sifirlanmis olup yuksek lisans icin(ben yuksek lisan oldugum icin doktorayi sormadim) 6 yari yil yani 3 sene daha devam edebilirler ama bu surede yuksek lisans larini bitrmek zorundalar.

 53. Merhaba arkadaşlar. YÖK’le görüşenler kervanına ben de katıldım ve bu mesajı yüreğinize su serpmek için yazıyorum. İlk olarak; hukuki açıdan zaten yeni çıkan bir hükmün geçmişe yönelik uygulanması mümkün değildi ve bu yönetmelik hazırlanırken bu husus göz önünde bulundurularak Geçici 1nci madde hazırlanmıştır: “Bu Yönetmelikle getirilmiş hükümlerin uygulaması ve belirlenmiş süreler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren başlar.” Evet yönetmelik eski-yeni herkesi bağlamaktadır. Ancak azami süre hesaplanması 20 Nisan itibariyle başlamıştır. İkincisi; telefonda görüştüğüm kişi Hukuk Müşavirliğiyle görüşerek bu bilgiyi teyit ettiklerini de söylemiştir. Yani şu an öğrenci atmaya kalkışacak üniversiteler YÖK yönetmeliğini ve dolayısıyla hukuku takmıyorlar demektir. Üçüncüsü; üniversitelerden de yoğun YÖK’e bu konular sorulmakta olduğu için ve öğrencilerin de endişelerinin giderilmesi için bir duyuru hazırlanmaktaymış. Sonuç olarak yönetmelik yayınlandığı itibariyle hükümleri uygulanmaya başlamıştır, geçmişi etkilemez. Bir ‘ohhh’ çekme zamanı 😉

 54. 20/04/2016 tarihinde yayınlanan Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği, 19/11/2014 tarih ve 6569 sayılı Kanunun 28. maddesi ile değiştirilen ve 26/11/2014 tarihinde yürürlüğe giren 2547 sayılı Kanunun 44. maddesinin c fıkrasına göre hazırlanmıştır.
  26/11/2014 tarihinden önce yürürlükte olan 13/2/2011 tarih ve 6111 sayılı Kanunun 171. maddesi ile değiştirilen 2547 sayılı Kanunun 44. Maddesinin c fıkrasında ise, azami süreler içinde mezun olamayanlar, bu Kanunun 46 ncı maddesinde belirtilen koşullara göre ilgili döneme ait öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşulu ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statülerinin devam edeceği ifade edilmektedir.
  Bu duruma göre 20/04/2016 tarihili Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği ile getirilen azami süreler içinde mezun olamayanların kayıtlarının silineceğine dair hükümler, 13/2/2011 tarih ve 6111 sayılı Kanunun 171. maddesi ile değiştirilen 2547 sayılı Kanunun 44. Maddesinin c fıkrasına aykırı olduğu için, 26/11/2014 tarihinden önce kayıtlı olan lisansüstü öğrencilerine uygulanmaması gerekir.

 55. Şimdi bu sureler sıfırlanacak derken 2016 bahar doneminden mi yoksa güz döneminden itibaren mi sıfırlanacak.

 56. Olması gereken oldu, YÖK ün bu kararını tebrik ediyorum. Akademik hayatla hiç bir ilgisi olmayan, çalışmayan sırf askerlik için kayıt yaptırıp yıllarca yer işgal etmekten başka bir işe yaramayanların gitmesi ve bunların yerine gerçekten çalışıp emeğinin hakkını alacak akademisyen adaylarının gelmesi gerekiyordu.

 57. Yönetmeliğin ÖZEL ÖĞRENCİLİK ile ilgili bölümü vahim..özellikle vakıf üniversiteleri açısından bu durum ağır hatalarla dolu (öğrenci fazlalığından dolayı)…hiç mi yök’ ü uyarmazlar, karşılıklı nasıl görüş alınmaz inanılır gibi değil..yeni yönetmeliğe göre özel öğrenci en fazla iki dönem ders alabilir ve de kayıt olacağı lisansüstü programın toplam ders sayısının %50 sini saydırabilir..örneğin bir yüksek lisans veya doktora bölümü için 8 ders almanız gerekiyor ise siz özel öğrenci olarak geçmişte 8 ders alsanız dahi şimdiki yeni yönetmeliğe göre nihai kayıtta sadece 4 dersiniz intibak olacak..Türkiye’de binlerce özel öğrenci var..henüz normale geçmemiş ve iki dönem üç dönem dört dönemdir özel öğrenci olarak senato yönetmelikleri gereği ders alanlar mevcut..ileride gerekli şartları (ales,yds) elde ettikten sonra herkes aldığı dersleri saydıracağı umudundaydı..herkesin amacı genelde diploma almak (her ne kadar yönetmelik bunu gözardı etse de durum böyle)..şimdi derslerini almış fakat henüz gerçek kayıt olmamış özel öğrencilerin durumu ne olacak..yine bir biz yaptık oldu yönetmeliği..

 58. Eksi sozlukte enstitulerin gecici maddeyi mevcut kayitlilar icjn ‘Ne sifirlamasi, yonetmelik zaten sayiyi azaltmayi amacliyor’ diye yorumladigi yaziyor. Ote yandan Yok’e ulasanlarin buyuk cogunlugu surelerin eski kayitlilar icin 20 Nisan’da baslayaci bilgisini almislar. Gecici maddenin ‘belirlenmiş süreler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren başlar’ seklindeki cumlesinden genel olarak yorumlandiginin aksine olumsuzdan ziyade olumlu bir anlam cikiyor gibi: ‘Surelerin uygulanmasi’ deseydi herkes icin daha once kayit oldugu tarihten baslayacagini anlardik. Fakat sureler baslar diyor dogrudan ve acikca yonetmeligin baslangic tarihi veriliyor. Yani cok basit bir aciklama ile insanlarin infailini gidermek yerine neden surunduruyorlar anlamiyorum.

  1. Kesinlikle eski kayıtlıları kapsayamaz..Bir yasa verilmiş hakları geriye dönük olarak koşulsuz geri alamaz..Bu konuda herkes rahat olsun..Ve cesur olsun..Geçici madde açık olarak yönetmeliğin yürürlüğe girdikten sonraki zamana atıf yapmaktadır…

 59. biriniz YÖK’le görüştüm yenileri kapsıyor biriniz YÖK’le görüştüm eskileri de kapsıyor diyorsunuz bu nasıl iş?

 60. Müktesep hak kavramını zedeleyici her yaklaşım uygulayıcılara tazminat davası dahil birçok idari ve hukuki yükümlülük getirir. Mevcut yargıtay ve danıştay içtihadları gereği yeni çıkan bir hüküm ya da hükümler topluluğu kendinden öncesini değil sonrasını bağlar. Şahsen böyle bir muameleyle karşılaşırsam idari dava ve sorumlular hakkında açılabilecek başka davalar da varsa hepsini açar ve tüm yasal haklarımı kullanırım. Emeklerimin ve haklarımın zayi olmasına asla göz yummam.

  1. Kutlarım seni…Ve ben de aynı düşüncedeyim..Bir yasa geriye dönük değil ancak ileriye dönük uygulanabilir..Bu evrensel bir hukuki ilkedir..Herkesin senin gibi hukuki bir bilinçte olması gerekir… Telaş ve korkuya gerek yoktur…Hukuksal olarak hak arama yollarımız açıktır..Eğer böyle bir durumla karşılaşırsan Erkut kardeşim bilki ben de yanında olacağım ve ben de senin yasal her yolu deneyeceğim… Böyle bir durumla karşılaşırsak iletişim içinde olmayı öneriyorum..

 61. Arkadslar ben sadecece derslerimi verdim seminer ve tezim bu yarıyılda tamamlayamdım 2014 girisliyim bnm icn bi sorn teskil eder mi

 62. Değerli arkadaşlar;

  Biraz önce YÖK ile görüştüm eski süreler dikkate alınmayıp yeni yönetmelikte belirtilen süreler 20 Nisan 2016 tarihi itibarıyla sayılmaya başlanacak. Yani şu ana kadar süreyi geçirenler okuldan atılmayacak, çalışmalarına devam edebilirler ve yeni tanımlanan süreler içinde bitirmeleri gerekecektir. Bu tarihten sonra eğer belirtilen süreleri aşarlarsa o zaman kayıt yaptıramayacaklardır. Bilgilerinize…

  1. hocam ben şimdi 5. yarıyılımdayım yani bana ekstradan 6 yarıyıl daha mı veriliyor yoksa bir yarıyıl daha verilip yeni yönetmelikteki 1 yıllık tez süresini mi değerlendirmem isteniyor acil cevap verir misiniz !!!

  2. böyle bir şey de olamaz. süreler 2016 yılında açıklandığı için geçmişi bağlamamlı. örneğin 2014 veya 2015 yılında kayıt yaptıran biri için atılma söz konusu olmamalı, eski yönetmelikler uygulanmalı. birçok tanıdığım buna göre Türkiye’de kalma kararı aldı, yoksa Amerika veya Almanya’da kalırlardı. Yetişmiş insanları ülkesinden soğutmak için atılan çoğu adımdan birisi olmamalı bu değişiklik. Zaten araştırma görevlilerinin atılmasıyla bizim ünideki çoğu araştırma görevlisi Amerika ve diğer bazı ülkere gitti. Bu ülkedeki zaten az olan akıllı insan sayısı azalmasın.

 63. Bilimsel hazırlık için durum ne olacak? Tüm bu süreden bağımsız 1 sene içinde bitiremeyen atılır diyor ve ben bu atilmama olayina guvenerek dersleri önümüzdeki seneye birakmistim. Sanırım yaz okulu hakkımız olur. O da tabii dersler açılırsa. Büyük ihtimalle birçok kişi mağdur olacak bu Yönetmelik dolayısıyla.

  1. O bu tarihten sonra bir yıl içinde bitirmeyenler olarak yorumlanabilir…yani senin bir yılın daha var Zeynep…Yukarıdaki yorumları oku lütfen..Telaşa gerek yok..

 64. 2016 bahar ayinda tezsiz yuksek lisansa baslayan bir ogrenciyi ele alalim.. ve bu ogrencimi erkek olsun. Simdi bu ogrencimize 3 yil tecil verildi. Yani 2019 bahar ayina kadar tecilli. Ancak bu yeni onergeye gore bu ogrencimizin onunde sadece 1.5 sene yani 3 yariyil var.. Dolayis iile tecili 2019 yilindan 2018 yilina dusecektir. Yani bir baska deyisle, 3 yari yilda tezsiz lisansini tamamlayamaz ise ilisigi kesileceginden oturu tecili dusecektir.. Ancak birde soyle birsey var.. 2013 bahar ayinda baslayip, 2016 bahar ayinda tecili dolmak uzere olan bir ogrenci icin ne yapilacak? bu ogrenciye tecili dolmus olmasia ragmen eger 3 yariyi daha hak verilir ise yani 1.5 sene daha tecil verilirse bu sefer de bu ogrenci haksiz bir kazan yasamis olacaktir askerlik yonunden.. Yani durum budur. Avukat bir arkadasima sordum.

  1. 0850 470 0 965 YOK ILETISIM MERKEZI.. arkadaslar arayalim, tepkimizi koyalim..
   Tezsiz yuksek Lisans’ta 12 kusur dersim, arti bir projem var ben bunu 3 donemde nasil bitireyim, calisiyorum, evliyim.. boyle sacma bir durum olur mu ? Kaldiki tezli yuksek lisans icinde 2 yil icinde butun derslerini vermesi gerekir sarti da keza mantiksiz.. resmen egitime ve okumaya tesvik edecekleri yerine, nasil biz insanlari lisansustu egitiminden uzak tutariz diye bir yonerge yapmislar. Tezsiz yuksek lisans suresi zaten tam bir fiyasko. 3 yariyil nedir ya? tez yok ama proje var. Ben nasil 3 yariyilda tamamlayayim.. belki alttan bir dersim olacak sen benim 3 donemde nasil iligimi kesersin. 0850 470 0 965 YOK iletisim merkezi arayalim ve tepkimizi koyalim arkadaslar. Hepimiz ayni gemideyiz.

 65. Arkadaşlar bu konu üstünde çeşitli zamanlarda öğrencisi bulunduğum okul yönetimi ile görüşmüştüm. Böyle bir yönetmeliğin çıkarılacağı zaten belli olduğu için çalışma yapılıyordu zaten üniversitelerde. Alınan kararlar şu anda kayıtlı bulunan tüm öğrencileri kapsayacaktır. Mağduriyetleri gidermek adına süreler sıfırlandı. Yani 3 senedir doktora yapan da, daha ilk yılında olan lisansüstü öğrencisinin de zamanları sıfırlanacak diye bize yönetim tarafından söylendi. Tabi bu öğretim süreleri ile ilgili, vakıf üniversiteleri sağladıkları bursların süreleri hakkında kendi tercihlerini yapabilir.
  Özetle ister halihazırda kayıtlı olsun ister yeni olsun bu yönetmelik tüm lisansüstü öğrencilerine uygulanacak, yani eski öğrenciyim bu yönetmeliği bana uygulamazlar demeyin kesinlikle.

  1. dogru ersin bey ancak yinede 0850 470 0 965 numarali telefonu arayalim ve tepkimizi dile getirelim.. Ben memurum, ve tezsiz bir yuksek lisans programina kayitliyim, benim askerligim 2019 yilina kadar tecil edilmisti ancak simdi onumde sadece 1.5 yil var yani 3 yari yilda bitirmem gerkiyor yani 2017 yilinin sonuna kadar yoksa tecilim iptal olucak, isim yarida kalicak ve askere gitmis olacagim. gercekten problemli bir durum.

  2. Yönetmelik herkesi kapsar evet. Peki bu sürelerin sıfırlanması kesin mi? Çünkü 8. döneminde olan ve şu an tezini yazan arkadaşlarım var, benim 6. dönemim tezimi yazıyorum.

  3. 2014 yılında af geldi ve süreler sıfırlandı. Benim doktora sürem bitmiş olmasına rağmen Ocak-Şubat ayı gibi enstitüyle görüştüğümde af geldiğini, 1,5 yıllık öğrenci olarak gözüktüğümü ve daha 4,5 yıl öğrencilik hakkım olduğu söylenmişti. Ama şu anda ne olacak bilmiyorum.

   1. Aynı durumdayız, benim de durum öyle.. Umarım lehimize yönde geçmiş değil, yönetmelik yayını itibariyle belirtilen süreleri kapsar ve hesaba katılılır ya değilse 2014 affının ve o zamandan beri çalışma yapanların tüm umut, emek,çabaları çöp olur ki berbat bir durum.

  4. Herkes bu konuda bilinçlenmeli..Yasanın eski hak sahiplerini mağdur etmemesi gibi bir ilke vardır..Bu hukuki olarak evrensel bir ilkedir..Verilmiş haklar koşulsuz olarak geri alınamaz…Eğer bu konuda mağdur duruma düşen ya da düşürülenler olursa (üniversitelerin keyfi yorumu sonucunda) bilin ki yasal itiraz etme haklarınız vardır…Bu yöndeki yasal hak arama girişimleriniz olumlu sonuçlanacak ve sizin gibi başka insanların hak aramasında emsal teşkil edecektir..Tedirgin olmayın ve cüretli olun sevgiler…

  5. Peki zaten çeşitli nedenlerden süre aşımıyla yarım bırakmışken 2014 affıyla geri dönüp çalışmaya başlayanların durumu ne olacak? Nihayetinde YL. ve DR. öğrencisi aynı zamanda meslek hayatında prpfesyonel çoğu tam zamanlı çalışan, ev bark, iş güç, çoluk çocuk sahibi, evli,bi yandan geçim deri ve pek çok şeyin sorumluğu üzerinde öğrenciler, zaten süre aşımları bunlara dayalı nedenlerden oluyor, üniv. öğr. gibi aylaklıktan değil.. E 2014 affı da süre aşımı dahil zaten bu durumdaki öğrencileri de kapsayıp dönmüşse bunca kişi, zaten süre aşımından dönmüş insana 2 yıl dolmadan süre sınırı getiren yeni yönetmelikte eski süreleri kapsayarak hesaplanır gibi bir durum olabilir mi? Bunun hukuki ve mantık izahı nasıl olacak bu durumda, Çalışmakta olanlar bu 1,5-2 yıllık süredeki çalışmalarını tekrar çöpe mi atsınlar? O yönüyle geçmiş süreyi kapsayacak biçimde hesaplanması başka hukuki problemler doğurur gibi sanki. Haa ama bu önetmelik yayını itibarıyla artık bu süreler geçerli ve belirtilen sürede bundan sonra tamamlamayanın süresiz uzatma olmaksızın ilişiği kesilir şeklinde değerlendirdim ben.. Diğer arkadaşların yorumları nedşr, Yök ün cevabı ve hukukçuların hukuksal dayanak yaklaşımı nedir hepimiz edindiğiiz bilgileri burada paylaşalım gerçekten..

 66. Az önce YÖK’ü aradım ve maalesef bu durumun eski öğrencileri de kapsadığını belirttiler fakat çok yoğun bir itiraz varmış ve tekrar bir toplantı yapılacakmış bununla ilgili. Bence herkes bu şekilde şikayetlerini belirtsin ve kimse mağdur olmasın.

 67. az önce yök ü aradım son gelen haberler geçmişide kapsayacağımış yani okuldan atılıyoruz:(

 68. iyi günler arkadaşlar. ben dersleri bitirip işlerimden dolayı tezi yazamamıştım. arada kayıtlarda yapmıştım. ama 2 dönemdir kayıt yapmıyodum atılma yok diye. 2015 eylülde kayıtta yapmamıştım. 2016 eylülde kayıt parasını yatırıp teze başlıyacaktım. giriş 2011 di. şimdi kayıt yaptıramıyacakmıyım. yoksa kayıt yapabilip 1 yıl içinde tezi verebilecekmiyim. valla iş çok karışık. cevabını verebilecek bir arkadaş var mı? teşekkürler

 69. Eylul 2015te tezli yuksek lisans kazandim. Hazirlik sınıfındaym derslere katilamiyorum memur olduğum için askerlik tecilim 2019 subata kadar 2yil hazirlikta kalırsam atilirmiyim atilirsam tecilimi etkilermi

 70. Ne zaman kesin durumu ogrenebiliriz? Herkes atilma yok rahatligindaydi büyük ihtimalle bu çok kişi için süre dolmus durumda. Sanırım eskileri kapsamiyor ama su tarihten itibaren süre işliyor hepimiz için. 20 nisanda çıkması demek tüm bu dönemi kapsamasi demek mi olur yoksa yeni öğretim yılından itibaren mi bu süre geçerli olur? Ayrıntılı bir açıklama şart.

 71. geçmişe dönük uygulanmaz ne biçim araştırma görevlisisiniz diyen arkadaş 6 yılda doktora bitiremedi diye kanun çıktığı gün 6. yılında olduğu için atılan 50 D ar.görlerinden haberi yok sanırım Nasıl bir Uni de ar görseniz artık

 72. Ek:
  20 Nisan öncesi kayıt yaptıranlar için süre başladı. 6 yarı yıl, yani 2 yıl dersleri vermek için, bir yıl da tezi vermek için süre var.
  10 sene önce de kayıt yaptırmış olsan, 1 ay önce de yaptırmış olsan başlangıç tarihin 20 nisan olarak uygulanacak.

   1. Halihazırda kaydı olan herkes için durum aynı. Ders aşamasında da olsan, tez aşamasında da olsan 3 yıl içinde bitireceksin, yoksa kaydın silinecek. Sürelerin başlama tarihi 20 nisan.

   2. aynen bu durumdayım ben de. dersleri verdiğimize göre ve 1 yıl tez için süre tanındığına göre sanırım 20 nisan 2017’ye kadar tezi savunmak gerekiyor. sadece bir tahmin. umarım detaylı bir açıklama gelir.

 73. Kanunlar geriye islemez…ileriye dönüktür. Daha önce bir yuksek lisansa kayıtlı olanlar, bu tarihten itibaren sureye tabidirler.

 74. Yahu bu kanun mu da hiçbir kanun geçmişe yürümez diyorsunuz! Bu bir yönetmeliktir ve düzenlemelerin ne zaman uygulamaya geçeceğini söylemiş: bakınız geçici madde 1.
  Yeni kayıtları kapsıyor “”bana göre””.
  Çünkü uygulanır ifadesi bunu belirtir hukuk dilinde.

 75. tamam ciddiyetten uzak alakasız insanlar özellikle yüksek lisansta gereksiz yer işgal ediyorlar ne derse geliyor ne tezini yazıyor…….Fakatttttt herkes aynı değil benim arkadaşım evliydi hamile kaldı örneğin bir arkadaşım hastalanan kardeşine bakmak zorunda kaldı….belirli esneklikler tanınmalıydı.AYRICA verilen süreleri geçirenlerin öğrenciliği sonlanacağına şunlar yapılabilirdi
  1-normal sürede bitiremeyen öğrenci geçen her dönem için en az 10 kredilik ders alır
  2-ders almak istemeyen öğrenci geçen süre itibariyle SCI vs dergilerde her dönem için bir makale yayınlar???
  3-ders almak veya makale yayınlamak istemeyen öğrenci normal öğrenci harcı yerine her geçen dönem arttırmalı harç öder örnek…. 7.yarıyıldan dolayı 7 *normal harç ücreti/2=ödenecek harç(7*100/2=350), 8.yarıyıldan dolayı 8*nomal harç/2=ödenecek harç (8*100/2=400)(normal harç 100tl alındı)….İNSANLARIN OKUMA ARZUSUNU ENGELLEMEMEK GEREK…herşeyden çok okuyan insana ihtiyacımız var BENCE…selam olsun yönetenlere, yöneticilere, vatan için hak için uğraşan her bileğe…

 76. Bu YÖK’ün Allah cezasını versin ben daha ne diyeyim Tezsiz için 1.5 Yıl ne demek ya 12 ders var+proje var hadi bir dönem 4 ders alalım öbür dönem 6 ders almamız imkansız + proje yazmak bir dönemi kapsayacak Tezsiz için en az 2 yıl 4 dönem verilmeli ne yapmak istiyor bu YÖK böyle haksızlık olmaz.

 77. Degerli arkadaslar, ben 2012 guz doneminde kayityaptirdim derslerimi verdim fakat seminer ve tez kaldi. Bu durumum ile ilgili beni bilgilendirecek olacak arkadas olursa sevinirim
  Bu duruda ne yamam kazim oneri

 78. Degerli arkadaslar, ben 2012 guz doneminde kayityaptirdim derslerimi verdim fakat seminer ve tez kaldi. Bu durumum ile ilgili beni bilgilendirecek olacak arkadas olursa sevinirim

 79. Doktora tez asamasindayim ve azami suremi doldurdum.ancak önümüzdeki güz döneminde bitirmeyi planlıyorum tezimi. yarın sabah masa başına oturup çalışmaya devam etmemin bir anlamı var mi kestiremiyorum. Elimde yazılmış 120 sayfa ile öylece kaldığımı düşünmek istemiyorum.keşke kesin bir yanıt alabilsek.

  1. Arzu hanım aynı durum bende de var… Madem öyle 2014 affıyla öğrencilik ilişiği kesinlenlere yeniden kayıt ve eğitime tez yazmaya devam hakkı verip yeniden bir süreç başlatıyorlar o zaman süre aşımından dolanları kapsamaz, sadece sınavda başarılı olamayanları kapsar türünden bir açıklama getirseymiş yök. DR. Tezi bu boru değil ki.. Zaten bu aşamaya gelmiş herkesin aynı zamanda ev,bark, eş, çocuk, iş, güç bi alay üstünden sorumluluk var, aylaklıktan değil zaman yetişmemesinden yaşanıyor süre aşımları ve ilişik kesme. Hem süre aşımı da dahil 2014 affıyla geri tez yazdırmaya başla,hem 2 sene sonra geçmişe dönük süreleri kapsayacak biçimde yönetmelik değiştir. Hem de zaten en az 3 yarı yılda önce zaten DR. bitemez de.. Madem öyle süre aşımından ilişik kesenleri neden yeniden öğrenci yapıp hem harç, hem zamanı, enerjisi, umudu, inancından gene sonunda çöpe gidecek 2 yıl harcattı ki YÖK? Gerçekten bunun her şekilde aftan dönenler için geçmişe dönük sürenin hesaba katılmaması yönünde uygulanması ve netleşmesi gerekir ya değilse zaten dediğiniz gibi tüm araştırma emekler çöpe, hiç bi anlamı yok o zaman. Umarım böyle bir uygulama olmaz ve bir an önce hepimizin lehine, yönetmelik yayını itibariyle belirtilen süre başlaması şeklinde uygulama kararı olur ki esasen de geriye değil ileriye dönük işlemesi gerekir edinilmiş hak bakımından da.

 80. Öğrencinin elinde mi her şey hocalara bağlı istedikleri adamı hızla bitirtmekteler bırakın boş lafları tez savunmaya girecek adamlar var nasıl olacak şimdi? Dalga geçmek bu…

 81. 2547 Sayılı kanunun 44.maddesine aykırı yönetmelik:)…yüksek lisans programını azami
  üç yıl, doktora programını ise azami altı yıl içinde başarı ile tamamlayarak mezun olamayanlar, bu Kanunun 46 ncı maddesinde belirtilen koşullara göre ilgili döneme ait öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşulu ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder.

 82. Nuri bey dikkat ederseniz 6 yarıyıl diyor 6 yıl değil yani 3 yıl ögrenim sureci icerisinde bitirmek gerekiyor ki bu da basit bir sey değil.(Günümüz şartlarında farklı sorunlarla ugrasmamiz sebebiyle)

 83. Gayet açık belirtilmiş süreler yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başlar demiş.. buna göre 6 ya da 12 yarıyıl 20 nisandan itibaren başlar.. oldukça açık bir cümle!

  1. Matematik dersinden umarım sınıfta kalmışsınızdır. Diploma verilmemiştir.Azami süre Y.L için 3 yıl, Doktora için 6 yıldır.

  2. 6 Yarıyıl yani 3 sene demektir Nuri Bey.Lisansüstü eğitimin 2 sene olduğunu düşünürseniz 1 senelik bir şans veriliyor demektir.

  3. yarıyıl ile yıl arasında ki farkı anlayamayacak birinin yüksek lisan yapmaya hak kazananı eleştirmesi ancak bizim ülkede olur zaten.

  4. 6 yarı yıl diyor yani 3 yılda bitireceksin. Zaten hiç bir uzama olmasa 4 yarı yılda bitiyor. Çalışma yaptığın alan ,hocan bitirme sürende çok büyük önem arz ediyor. Bazı çalışmalar işin doğası gereği çok çalışkan insanlar tarafında bile kısa sürede bitirilemez. Ekoloji gibi alanlarda çalışmalar uzun sürebiliyor ,zira çalışmalar mevsimsel olabilir veya üreme dönemleri,göç dönemlerine bağlı olabilir, tüm bunlar tez yazım aşamasına geçmeden veri toplama aşamasıdır. Daha alınan dersler var , tez yazımı var , kabul süreci var ve artık bir yayın yapmak zorunluluğu falanda var. Öyle dediğiniz gibi bitiremeyen zaten atılsın diyecek kadar basit mevzular değil bu süreçler.

  5. Yarıyıl sözcüğünü anlamadan yorum yaptığınız ve aklınızca insanları aşağıladığınız için tebrikler.

  6. mal 6 yıl değil. Yarıyıl. Yanı 3 yılda tamamlayacan. sen bu kafayla 6 yıl değil 12 yılda da tamamlayamazsın

  7. senin gibi okuduğunu dahi anlamayanlar da yorum yazamasın o zaman. 6 yarıyıl yazıyor orada o da 3 yıl yapar…bunu da biz mi söyleyelim?!

  8. Sanırım iyi okumamışsınız Nuri bey, 6 yıl ve 12 yıl demiyor, 6 yarı yıl ve 12 yarı yıl diyor… Yani 3 ve 6 yıl…

  9. Sanırım iyi okumamışsınız Nuri bey, 6 yıl ve 12 yıl demiyor, 6 yarı yıl ve 12 yarı yıl diyor… Yani 3 ve 6 yıl…

  10. Yıl değil o dönem. 6 yarı yıl yani 3 yıl. Genelde 2 yıl sürüyor lisansüstü +1 yıl biraz sıkıntı olacak…

  11. 6 yariyil ve 12 yariyil yaziyor yanlis okumus olabilirsiniz. Ancak doktora ve yuksek lisans suresi arastirma surecleridir orgun egitim degil. Artik insanlar arastirma konularini secerken zaman kisiti goz onundu bulundurmak zorunda kalicaklar ve konularin secimi risk almamak icin kisa suren basit arastirmalar alicaktir.
   Sanirim tahsiliniz dusuk olucak ki bu sureclerden bahsederken ‘bitirebilme’ terimini kullaniyorsunuz. Internet uzerinden kucuk bir arastirmayla bu sorunu asabilirsiniz.

  12. 6 yarıyıl 3 yıla denk düşer zaten işi gücü bırakıp tez yazsan 2 yıla en erken bitirebilirsin

  13. 2 ayrı yüksek lisans diplomam var,Doktorama ilk bebeğim doğduğunda başladım, bilimsel hazırlık ardından derslerimi uzatmadan tamamladım ve ilk girişimde doktora yeterliliğimi aldım. Tezimi yazmaya 2009 da başlayabildim. Ardından iki çocuk daha dünyaya getirdim. Hem çalışıp para kazanma sorumluluğum var hem çocuklar hem tez! Tezim bir buçuk aylık bir sürede (Mayıs sonu) teslim edilecek hale geliyorken ve Bu yaz mezun olabilecekken, sizce atılmalı mıyım? Çocukları aldırıp tez mi yazsaydım????

 84. Geçici madde 1 (1):
  Bu Yönetmelikle getirilmiş hükümlerin uygulaması ve belirlenmiş süreler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren başlar.

  şu an kayıtlı olanlar için süreler yeniden başlıyor.

 85. Geçiş hükümleri
  GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Yönetmelikle getirilmiş hükümlerin uygulaması ve belirlenmiş süreler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren başlar.

  Değişiklikler yönetmelik sonrası kaydolacak öğrencileri kapsıyor anladığım kadarıyla.Bu konuda net bir açıklama yapacak olan yok mu moderatörlerden?

 86. GEÇİCİ MADDE 1 – Bu Yönetmelikle getirilmiş hükümlerin uygulaması ve belirlenmiş süreler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren başlar.

  Bu maddeye göre geriye dönük uygulanmayacak arkadaşlar.

 87. Bir kanun resmi gazetede yayinlandigi tarihden itibaren gecerlidir. Gecmis yillari kapsamaz…

 88. Kanaatimce, Kazanılmış hak kavramı çerçevesinde düşünülecek olursa, halihazırda akademik eğitimi sürenler, yönetmelik hükmünün öngördüğü sürelere,eğitimde geçen süreleri hesaba katılmaksızın 20 Nisan 2016 tarihinden itibaren tabi olurlar. Bir hukuk kuralı ihdas edilirken bu durumun da öngörülüp açıklanması gerekirdi. Böyle bir boşluk, Yargının muhtemel çekişmelere müdahil olacağı anlamına gelir.

  1. geçici 1″bu yönetmelikteki süreler yayınladığı tarihten İTİBAREN BAŞLAR” diyor. UYGULANIR DEMİYOR.Bu durumda mevcut öğrenciler süre bakımından rahat olsun

  2. Ben de kendimden örnek vereyim konu ile direkt ilgili değil ama bağlantılı;

   2013 eylül 7 sinde 2. üniversite olarak başka bir lisansa kayıt oldum, sonrasındaki 1 hafta içinde ise tezli bir yüksek lisansa kayıt oldum, 2015 kasım gibi herhalde yeni bir yönetmelik mi kanun mu neyse aynı anda birden fazla üniversiteye kaydı olanlar 2. üniver. lerinin katkı payını ödemek zorundalar diye bir şey çıktı haberim yok ve 2015 aralık ayında yüksek lisans yaptığım üniversite 130 tl katkı payı ödeyeceksin dedi,( kayıt tarihi itibariyle 2. olduğundan) yoksa y.lisasns ders kaydın silinir dedi, bende itiraz ettim bundan haberimiz yok bize bilgi vermeden direkt borç çıkartıyorsunuz o zaman zaman verin 2. üniversite kaydımı sileyim dedim. onlar senin gibi birçok kişi var yapacak birşey yok dediler sonra ise toplantı yapılacak bakalım ne karar çıkar diye, ben de karar çıkana kadar 2. üni. nin kaydını sildim, karar çıkana kadar yök veritabanında kaydım düşüldü, karar lehime çıktı, 130 tl borcumu sildiler, ama kaydını silmeyenler için o dönemlik borcu ödediler herhalde???,

   Vel hasılı kelam 20 nisan tarihi ile ilgili alınmış kararı geçmişe yürütebilirler hiç belli olmaz,

   şu an tez dönemindeyim 6. dönemi yaşıyorum tez son teslim tarihi ise 15 ağustos. ( askerlik sıkıntısı da çıkabilme ihtimali var)

 89. Yaw arkadaslar siz nasil ogretm elemani adaylarisnz. Yazik size verilen emege Hic bir kanun gecmise yurumez sacma sorular sormayn birakn okumaynda.

  1. Sen de nasıl Türksün arkadaşım, daha dilini doğru düzgün kullanamıyorsun. Yazık sana verilen emeğe, eğitime

  2. Birincisi, kanunlar ilke olarak geriye yürümez, istisnaları vardır.
   İkincisi, söz konusu olan yönetmeliktir, kanun değil.
   Üçüncüsü, öğretim elemanı adaylarını eleştiren birinin ‘okumayında’daki -da’yı ayrı yazması gerekirdi, ilke olarak..

 90. Böyle şey olurmu yav tezsiz yüksek lisan 6 yarıyıl dı şimdi 3 yarıyıl deniyor topalm 1.5 yılda nasıl bitsin 12 tane ders ya. Resmen emek verenleri yok mu saymak istiyorlar ayrıca 2014 girişliyiz halen bitmedi 1eylül döneminde bitecek toplam tutulan 6 yarı yıl döneminde bitmiş olacak bu durumda atılacak mıyız yani böyle bir işlem olur mu acil cevap yazılsın lütfen. Bununla birlikte sistemde tezzsiz yüksek lisantan başlayıp tezliye geçiş yapmak için koşulları sağlayan biri için tüm bu süreler sil baştan mı başlıyacak acaba bilgisi olan varsa cevaplayabilir mi

 91. Yönetmelikteki bu değişiklik, yüksek lisans programlarını tamamladıktan sonra 3 yıl olan askerlik tecil süresini değiştirir mi? Bu konuda bir bilginiz veya buna dair yapılan bir açıklama var mı?

  1. Askerlik durumu hangi yıla kadar tecil edildiyse o yıl esas alınır. yönetmelik değişince tecil durumu değişmez.
   Ancak Nisan 2016 tarihinden sonra yüksek lisansa başvuru yapacak öğrencilerinin, askerlik muafiyet/tecil durumları yeni yönetmeliğe göre belirlenir.

 92. Başvuru ve kabul
  MADDE 5 – (1)
  (4) Yükseköğretim kurumları yüksek lisans programlarına yalnız ALES puanı ile de öğrenci kabul edebileceği gibi ALES puanına ek olarak lisans not ortalaması, yazılı olarak yapılacak bilimsel değerlendirme ve/veya mülakat sonucunu da değerlendirmeye alabilir.

  Bu maddeye göre yüksek lisans başvurularında dil puanı kullanılmayacak mı?

  1. Dil puanı, tercih edilen yüksek lisans programına göre kullanılacak ya da kullanılmayacak. Bunu başvuru yaptığınız okul belirler. YDS’yi kabul etmeyip TOEFL kabul eden kurumlar gibi düşünün. Burada ifade edilmek istenen anladığım kadarıyla; bazı kurumlarda sadece ALES sınavı yeterli ancak ALES sınavına ek olarak, yükseköğretim kurumları kendi ek sınavlarını ya da dil sınavlarını uygulayabilir.

 93. Yönetmeliğin tam metninde en altta bir madde var yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihten itibaren geçerlidir diye. Acaba o maddeye istinaden geçmişte kayıt yaptıranları kapsamadığı sonucuna ulaşılabilir mi?

 94. Bu oncekiler icin gecerli mi gecerliyse cok buyuk adaletsizlik olacak. Cevap verin lutfen. Editor

 95. Merhabalar acil meraktayım benim bazı nedenkerden dolayı 4. Dönemimdeyim ama bitiremiyeceğim atılmamaya güvenerek az ders aldım. Eski kayıtlıları etkileyecekmi?? Lütfen bir cevap:((

 96. bunun hakkında nereden bilgi alabiliriz şu an 7. dönemim
  onca emek hocaların saçmalaması yüzünden boşa mı gidecek

 97. Bu degisiklik tamamen derslerle mi alakali. Ana bilindiği değişikliği nedeniyle ben hala ders alıyorum bu dönemde 4 yarıyıl daha hakkım olur mu

 98. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/…/20160420-16.htm
  ‘ Konu ile ilgili çözüm önerileri burada platformda tartışabilirsiniz. İlgilenen arkadaşları ekleyebilirseniz daha geniş tabanlı bir tartışma ve çözüm platformu oluşturulmuş olur . Yeni yönetmelik özellikle AZAMİ SÜRE SONUNDA İLİŞİK KESME durumunu geri getirdi. BU DURUMA İLİŞKİN İDARİ BAŞVURU VE YÖNETMELİĞE KARŞI AÇILABİLECEK İPTAL DAVALARI ile ilgili durum ve çözüm önerileri tartışılabilir.

 99. Bu durum sadece bundan sonraki yılı mı kapsayacak yoksa geçmiş yıllarda kayıt yaptıranlar içinde mi geçerli??

 100. GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Yönetmelikle getirilmiş hükümlerin uygulaması ve belirlenmiş süreler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren başlar. ..

 101. GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Yönetmelikle getirilmiş hükümlerin uygulaması ve belirlenmiş süreler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren başlar.

 102. SİZLER KAYIT OLDUĞUNUZ ZAMAN BÖYLE BİR KURAL YOKTU BU SEBEPLE SİZİN ATILMANIZ SÖZ KONUSU DEĞİL. TABİ BUNUN ŞARTLARI VAR. BU DÖNEMDEN SONRA HER ÖĞRENCİ OKULUNU YÜKSEK LİSANS İÇİN 6, DOKTORA İÇİN 12 DÖNEMDE BİTİRMEK ZORUNDADIR.

 103. Böyle olursa yüksek lisans yapan çoğu kişi üniversiteden atılacak. Zaten çalışırken yüksek lisans derslerinden çoğunlukla geçemiyorsunuz özellikle de elektronik ve haberleşme(uygulama dersi fazla olan) türünden bölümlerde. Buda demek oluyor ki ya yl. yap yada yapma. Beni direkt atmaları lazım şu an için. Böyle saçmalık olamaz. Akademik cevreden insanları uzaklaştırmaktan başka bir şey değil. Üniversitede yl için alınan her bir ders insanın ufkunu açacak nitelikte(kalsanız bile). En azından yl bölümüne göre yarıyıl sayısında mutabakata varılabilirdi. Kanımca talihsiz bir karar olmuş ülkemiz ve arkadaşlarımız için.

 104. Arkadaşlar, yönetmelikle getirilmiş hükümlerin uygulaması ve belirlenmiş süreler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren başlar. Fakat azami süreleri aşmış öğrenci için sıfırdan mı sayılır yoksa 2 veya 4 yarıyıl hak mı verilir pek kestiremiyorum. Şahsi düşüncem yeni kayıt yaptıran öğrenci gibi değerlendirme yapılacağı yönünde.

  1. Şuanda bende doktora yeterlilik sınavına 2 ay kalmış ve madur olmuş bir insanım.2011 den beri doktorama devam ediyorum ve tayinim çıktığı için 2 yıl okula gidemedim bile.yeterlilik sınavını 2 kere gecemezzen atacaklar diyor yönetmelik bu resmen adaletsizlik ve 5 kişinin insafıyla ilgili bi durum.. öncelikle kadro açma işini ve bu yetsiz insanların bizi değerlendirip hayati kararlar vermelerini değiştirmeleri gerekiyor..

 105. Yeni kayıt yapyıracaklar için geçerli arkadaşlar. Bugünden önce iki tezli yüksek lisans programına kayıtlı arkadaşları etkilemiyor.

 106. Geçiş hükümleri
  GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Yönetmelikle getirilmiş hükümlerin uygulaması ve belirlenmiş süreler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren başlar.
  (2) Bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce aynı anda birden fazla lisansüstü programa kayıtlı olan öğrenciler hakkında 35 inci maddenin altıncı fıkrası uygulanmaz.
  (3) 6/2/2013 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olan veya mezun olan öğrenciler doktora programlarına başvurabilir.

 107. Kararın uygulanmasına yönelik üniversiteler kendi içinde karar alır ve yakında internet sitelerinden yayınlarlar.

 108. benim an itibariyla dolmus bulunmakta bu süre. ben şimdi atılacakmıyım. Bildiğim kadarıyla verilan hak geri alınamaz

 109. Bu değişiklik bu sene kayıt yaptıracak olanlar içini yoksa daha önce kayıt yaptiranlari da kapsıyor mu

 110. Geçmişe yönelik işletilemez. Mahkemelerden geri döner. Çünkü geçmişte kazanılmış bir hak var. Yeni girişlileri ilgilendiren bir durum.

 111. benim anladığım kadarıyla 20.04.2016 tarihinden sonra kayıt olacakları kapsıyor bu durum. çünkü:
  “GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Yönetmelikle getirilmiş hükümlerin uygulaması ve belirlenmiş süreler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren başlar.” şöyle bir madde var.

 112. bütünleşik doktora 2015te kayıt oldum ve devam ediyorum . 2016da ise öyp ile araştırma görevlisi oldum ve öyp kapsamında yuksek lisansa başladım. bu yeni yönetmelikle bütünleşik doktoram iptal mi olacak? :((

 113. Bu değişiklik acaba geçmişe yürütülebilir mi yoksa bugün itibariyle kayıt yaptıranlar için mi geçerli olacak acaba şu an devam eden bir doktora programım var ve büyük olasılıkla bu süreyi aşacağım atılacak mıyım yani.

 114. Bu durum yeni kayıt yaptıracak olanlar için mi geçerli olacak yoksa kaydı olanlarıda kapsayacak mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu