Akademik Personel | 25 Mayıs 2019, Cumartesi

Lenfomaya İnat, Yaşama Sanat Kat

15 Eylül 2014
Lenfomaya İnat, Yaşama Sanat Kat
       

Lenfoma ile mücadele eden hastalara destek vermek amacıyla Kanserle Dans Derneği, Kanser Savaşçıları, Lenfoma Platformu ve Türk Onkoloji Vakfı’nın birlikte organize ettiği ‘Lenfomaya inat, yaşama sanat kat’ isimli etkinlik, hastaları, aileleri ve gönüllü uzmanları bir araya getirdi.

Lenfoma ile başarıyla mücadele eden sanatçı Özkan Uğur da şenliğe katılarak, deneyimlerini paylaştı.Uğur bu hastalığa yakalananlardan sadece doktorlarını dinlemelerini ve alternatif tedavilere yönelmemelerini istedi. Beşiktaş Abbasağa Parkı’ndaki şenlikte lenfoma hastaları ve yakınları, kil yontu çalışması, origami etkinliği, piknik gibi aktiviteler ile keyif dolu bir gün geçirerek, ‘Lenfoma’ya karşı birlikte daha güçlüyüz’ mesajı verdi.

 

Lenf sisteminde oluşan bir kanser türü olan lenfoma ile mücadele edenlere destek vermek ve bu konudaki toplumsal bilinci artırmak amacıyla her yıl 15 Eylül Dünya Lenfoma Günü etkinlikleri düzenleniyor. Bu yıl ise ‘Lenfoma’ya inat, yaşama sanat kat’ ismiyle, sanat ve eğlence dolu renkli bir şenlik gerçekleştirildi.

Kanserle Dans Derneği, Kanser Savaşçıları, Lenfoma Platformu ve Türk Onkoloji Vakfı’nın birlikte organize ettiği şenlik, Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda düzenlendi. Şenliğe, lenfoma ile mücadele edenler, hasta yakınları ve sağlık çalışanları katıldı.

ÖZKAN UĞUR: DOKTORUNUZU DİNLEYİN ALTERNATİF TEDAVİ DENEMEYİN!
Şenliğe, MFÖ grubunun üyelerinden sanatçı Özkan Uğur da katıldı. Bir süre önce yakalandığı lenfoma ile güçlü bir mücadele yürüten Uğur, hastalara ve ailelerine, mücadele sürecindeki deneyimlerini anlattı. Uğur yaptığı konuşmada hastaların modern tıbba inanmalarını istedi, “Alternatif tedavi adı altında başka yollara sapmayın. Doktorunuz ne dediyse onu yapın. Tıp ilerledi ve hedefe yönelik tedavi gerçekleştiren ilaçlar bu hastalığın tedavisinde başarı oranını artırdı. Bu yüzden alternatif tedaviler deneyip kendinize zarar vermeyin‘’ dedi.

 

 

Şenlikte, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri katılımcılarla birlikte kil ve yontu çalışmaları gerçekleştirdi. Ayrıca çocuklar için oyun atölyeleri ve origami etkinlikleri de düzenlendi. Etkinlik kapsamında Ahmet Beyler grubu, Allen Hulsey ve Selim Saraçoğlu müzikleri ile katılanlara eğlenceli dakikalar yaşattı.

Prof. Dr. Burhan Ferhanoğlu ve Prof. Dr. Mustafa Çetiner’in de bulunduğu uzmanlar hastalıkla ilgili soruları yanıtladı. Onko-psikoloji uzmanı Aslıhan Kurt ise, sanatın iyileştirici yönü konusunda bilgi verdi. Şenliğe katılanlar, keyifli bir ortamda piknik de yaparak güzel bir gün geçirdi.

       

BENZER HABERLER