Akademik Personel | 21 Aralık 2020, Pazartesi

KYK Kredilerine İcra Takibi İddası

KYK Kredilerine İcra Takibi İddası
       

Gençlik ve Spor Bakanlığı: – “Takipteki bu borçlular, kurumdan erteleme talebinde bulunan işsiz borçlular değil, halen bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan, erteleme talebinde bulunmayan ve borçlarını zamanında ödemeyen borçlulardır”

Gençlik ve Spor Bakanlığınca, kredi alıp üniversite okuyan 947 bin 173 kişiye icra takibi yapıldığı yönündeki haberlere ilişkin, “Takipteki bu borçlular, kurumdan erteleme talebinde bulunan işsiz borçlular değil, halen bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan, erteleme talebinde bulunmayan ve borçlarını zamanında ödemeyen borçlulardır” açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında, “947 bin üniversiteli gence icra şoku” başlığıyla haberlerin yer aldığı anımsatıldı.

Açıklamada, haberlerde Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan, kredi kullanan üniversite mezunu işsiz öğrencilere icra takibi için vergi dairelerine yazı gönderildiği ve kredi ödemelerinin öğrenim süreleri sonunda erkek öğrenciler için iki yıl, kız öğrenciler için ise herhangi bir yerde sigortalı işe başlamaları halinde yapılacağına dair, taraflı ve yanlış bilgilerin yer aldığı belirtildi.

Açıklamada, Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu Kuruluş Kanunu’nun 17. maddesinde, “Borç taksitlerini zamanında ödemeyenlerin birinci defada borçlarının bir seneliği, tekrarında ise tamamı ivedilik kazanır. Bu tarihten itibaren borç 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre mal sandıklarınca tahsil olunarak kuruma ödenir” hükmünün yer aldığı aktarıldı.

Borçlarını zamanında ödemeyen veya işsizlik nedeniyle erteleme talebinde bulunmayan borçluların, bu madde gereğince Gelir İdaresi Başkanlığına bildirildiği belirtilen açıklamaya, şöyle devam edildi:

“Haberde, 947 bin 173 olarak belirtilen kişi sayısı, kurumun kurulduğu 1961 yılından bugüne kadar, kuruma kredi borçlarını ödemedikleri için haklarında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından icra takibi yapılanlarının tamamını ifade etmektedir. Bir başka ifadeyle takipteki bu borçlular kurumdan erteleme talebinde bulunan işsiz borçlular değil, halen bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan, erteleme talebinde bulunmayan ve borçlarını zamanında ödemeyen borçlulardır.

Dolayısıyla haberde, 947 bin 173 kişinin ‘yeni icralık borçlu’ gibi gösterilmesi basın genel ahlak ve etik ilkeleri ile bağdaşmamaktadır. Ayrıca haberde iddia edildiği gibi kurumumuzun öğrenim kredisinden dolayı öğrencilere doğrudan icra yetkisi bulunmamaktadır.”

Haberde, “Kredi ödemelerinin öğrenim süreleri sonunda erkek öğrenciler için 2 yıl, kız öğrenciler için ise herhangi bir yerde sigortalı olarak işe başladıktan sonra yapılacağına” dair yanlış ifadelere de yer verildiği kaydedilen açıklamada, “Uygulamada kız veya erkek öğrenci ayrımı kesinlikle yapılmamakta olup, bütün öğrenciler okulun normal eğitim süresi bitiminden iki yıl sonra kredi borçlarını ödemeye başlarlar. Ancak borçlarını ödeyemeyecek durumda olan öğrenciler herhangi bir yerde sigortalı olarak işe başladıkları tarihe kadar kuruma dilekçeyle başvuruda bulunmaları halinde borçlarını süre kısıtlaması olmadan erteleme hakkına sahiptir” denildi.

Anadolu Ajansı

 

 

       

Kolay Hobiler