Akademik Personel | 24 Mayıs 2019, Cuma

Kütahya’da Ahşap Eşyalar Çiçekleniyor

Kütahya’da Ahşap Eşyalar Çiçekleniyor
       

Kütahya’da yaşayan emekli işçi Emin Karakaya, evlerde kullanılan ya da süs eşyası olan ahşap eşyalar üstüne çiçek desenleri yaparak görünümlerini daha güzel hale getiriyor.

Emekli işçi Emin Karakaya elli bir yaşında olmasına rağmen öğrendiği ‘tek fırça darbesi’ olarak bilinen teknikle ahşap malzemeleri çiçek cennetine dönüştürüyor.

Emin Karakaya, emekli olduktan sonra boş kalınca eşinin de teşvik etmesiyle ahşap boyama sanatına ilgi duymaya ve öğrenip kendini geliştirdiğini aktardı. Sanatı öğrenmeye ise eşinin ahşap boyama sanatını gittiği kursta öğrendiğini, evde olan ahşap sehpaların bir bir kaybolmaya başladığını eşine sebebini sorunca da sürpriz yapacağı cevabını aldı. Eşinin bir süre sonra eve yeni sehpalarla geldiğini söyledi. Dikkatli bakınca ise sehpaların eskileri olduğunu, öğrendiği ahşap boyama sanatı ile sehpalara çiçek açtırdığını dile getirdi. Emin Karakaya, eşinin yaptığı sehpaları çok beğenince eşinin de teşvikiyle bu sanatı öğrenmeye karar verdiğini ve ‘tek fırça darbesi’ olarak anılan ‘one stroke’ tekniğini beş yıl önce öğrendiğini, şu an Kütahya’da bu tekniği kullanarak el sanatı yapan tek kişi olduğunu ifade etti.

Eskimiş Ahşap Eşyalar Bu Sanatla Yepyeni Bir Hal Alıyor

Kendi çaba ve merakıyla öğrenmiş olduğu ‘one stroke-tek fırça darbesi’ tekniğinin dünyaca bilinen bir el sanatı olduğunu ve eski olan eşyaların bu sanat sayesinde yepyeni bir hal aldığını ifade etti.

Kütahya Belediyesi’nin Kültür ve Sanat Merkezi’ne ait 4 m² atölyede, ahşap malzemeleri çiçek bahçesi haline getirdiğini ifade eden Emin Karakaya, eskimiş ahşap ev eşyaları ya da süs malzemelerini bu teknikle gül, lale ve sümbüllerle süsleyerek bambaşka hale getirdiğini söyledi.

AA

       

BENZER HABERLER