Akademik Personel | 27 Ocak 2021, Çarşamba

KPSS’de 8 Hatalı Soru İddiası

KPSS’de 8 Hatalı Soru İddiası
       

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, KPSS’deki ‘Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’nde yer alan coğrafya sorularının tartışmalı olduğunu ileri sürerek, hatalı soruların iptal edilmesini talep etti.

Koncuk, KPSS’nin 12 Temmuz’da yapılan ‘Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ndeki 2, 6, 7, 10, 18, 24, 25 ve 33 numaralı coğrafya sorularının hatalı olduğunun sınava girenler tarafından fark edildiğini belirterek, bu konuda kendilerine de çok sayıda şikayetin ulaştığını söyledi.

Sorulardaki hataların ‘basit ve sıradan hatalar’ olmadığının altını çizen İsmail Koncuk, ÖSYM’ye, “Öğretmenlerin alan bilgisini ölçmeye yönelik uygulanan bu testi sadece bir kişi mi hazırlamıştır? Hazırlanan sorular komisyon tarafından incelenmemiş midir?” sorularını yöneltti.

“İptal için dava açacağız”

ÖSYM’nin sınav ve yerleştirme inceleme masrafları karşılığı olarak 5 lira, sınav sonuç belgesi için 10 lira, itiraz edilen her sınav sorusunun incelenmesi için 20 lira ve soru kitapçığını görmek ve cevap kağıdının incelenmesi için 50 lira talep ettiğini de belirten Koncuk, şöyle konuştu:
“Soruları yayımlamaktan imtina eden ÖSYM, bakalım söz konusu ‘hatalı sorular’ olunca nasıl bir tutum sergileyecek? ÖSYM bu kadar itiraz, bu kadar hatalı soru karşısında üç maymunu mu oynayacak, yoksa gereğini yaparak hatalı soruları iptal mi edecek? Hazırladığı sorular bakımından da tartışmalı bir kurum haline gelen ÖSYM, kendine ne zaman çekidüzen verecek? KPSS’deki ‘Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’nde yer alan coğrafya soruları kamuoyunun vicdanını yaraladı. Bu sorular tartışmalı.Hatalı sorular ivedilikle iptal edilmeli. Türk Eğitim-Sen olarak hatalı soruların iptali için dava açacağımızın da bilinmesini istiyoruz.”

Kaynak: Hürriyet

       

Kolay Hobiler