Akademik Personel | 17 Haziran 2021, Perşembe

KOÇ FEST Başladı

22 Nisan 2014
KOÇ FEST Başladı
       

Koç Topluluğu’nun desteğiyle düzenlenen ve üniversiteli sporcuların büyük mücadelesine sahne olan Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları, Ege Üniversitesi‘ nde başladı.

 

Koç Fest ile ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Koç Holding Kurumsal Marka Müdürü Okyar Tuncel, Koç Holding‘in Türkiye‘yi uluslararası spor müsabakalarında temsil edecek başarılı sporcuların yetişmesine ve gençlerin kişisel gelişimlerine katkı sağlamak ve spordan yola çıkarak centilmenlik ruhunu geliştirmek amacıyla başlattığı Koç Fest’in 2014 şampiyona sonuçlarını belirleyecek finaller için İzmir‘de başlama vuruşu yaptığını belirtti.

Okyar Tuncel, yıl boyunca 185 üniversiteden 22 bini aşkın sporcunun 46 branşta yarıştığı Koç Fest’in finallerinin bu yıl 10 ilde gerçekleşeceğini belirterek, “Finallerin ilk durağı olan Ege Üniversitesi‘nde 19- 23 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek finallerde, basketbol ve futsal (salon futbolu) branşlarında üniversite takımları kıyasıya mücadele edecek” dedi.

2006 yılından bu yana destek verdikleri Koç Fest’in bu güne kadar sahada toplam 2.5 milyon gence ulaştığını aktaran Okyar Tuncel, Türkiye‘nin en büyük spor ve gençlik festivali Koç Fest’in Üniversite Sporları Federasyonu ile yaptığı işbirliği ardından son 6 yılda üniversite sporlarına olan ilgiyi önemli ölçüde artırırken, üniversiteli sporcuların da bu ilgiyi aldıkları uluslararası başarılar ile taçlandırdığına dikkat çekti.

Tuncel, “Geçen yıl Koç Fest şampiyonu olan takımların ve bireysel sporcuların Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları’nda ve Avrupa Üniversite Şampiyonaları’nda toplam 4 altın, 9 bronz ve 8 Gümüş madalya kazanarak büyük bir başarıya imza attı. Türkiye‘de sporun gelişiminde sporcuların yetiştirilmesi kadar doğru spor izleyicisi yaratmak çok önemli. Koç Fest şampiyonlarının yurtdışından Türkiye‘ye madalyalarla dönmesi kadar Koç Fest’in üniversiteli gençlerde fair play ruhunu geliştirdiğini görmekten de büyük gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Daha fazla sayıda gencin bu spor şölenini yaşamasını amaçladıklarını, bunun için de geçen yıl 6 ilde düzenledikleri finalleri bu yıl 10 ile çıkardıklarını dile getiren Koç Holding Kurumsal Marka Müdürü Okyar Tuncel konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de spor denince akla futbol dışında az sayıda branş geliyor. Koç Fest’in amaçlarından biri de Türkiye‘de daha çok spor branşında sporcuların yetiştirilmesine ve amatör branşların gelişimine katkı sağlamak. Bunun için 2013′te 44 olan branş sayısını bu yıl okçuluk ve oryantirik dallarının eklenmesiyle 46′ya yükselttik. Ayrıca dünyada da henüz yeni olan speed badminton, spor tırmanışı, oryantiring gibi spor dallarına yer vererek Türkiye‘de de bu branşlarda sporcuların yetişmesine destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz. Ege Üniversitesi Bayan Basketbol Takımı Süper Lig’de Yarışacak.”

Tuncel, İzmir‘in Koç Fest için ayrı bir önemi olduğuna da değinen ve bu etkinlik için 6′ncı kez İzmir‘e geldiklerini ve bu şehirde olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

SPORA 5.5 MİLYON TL

Koç Fest’e 5.5 milyon TL bütçe ayıran Koç Topluluğu şirketleri Arçelik,Aygaz, Beko, Grundig, Fiat, Ford, Koçtaş, Opet, Setur, Tat, Tüpraş, Tanı ve Yapı Kredi’nin de düzenledikleri çeşitli etkinliklerle Koç Fest’e destek veriyor. “Sporun gelişmesinde başarılı sporcular kadar iyi izleyicilerin yetişmesi de çok önemli” diyen Okyar Tuncel, bu nedenle bu yıl sporu daha çok odağa taşımak için bu etkinlikleri de spor salonları ve çevresinde konumlandırdıklarını aktardı. Okyar, 400 tedarikçi ve 250 kişiden oluşan saha ekibiyle dev bir organizasyon olan Koç Fest’te üniversiteli gençlerin de istihdam edildiğini söyledi.

Ege Üniversitesi‘nde bugün başlayan Koç Fest, 24 Nisan’da Mersin Üniversitesi, 28 Nisan’da Sütçü İmam Üniversitesi, 30 Nisan’da İnönü Üniversitesi, 2 Mayıs’ta Gaziosmanpaşa Üniversitesi, 5 Mayıs‘ta Bülent Ecevit Üniversitesi, 7 Mayıs’ta Namık Kemal Üniversitesi, 9 Mayıs Dumlupınar Üniversitesi, 12 Mayıs Selçuk Üniversitesi, 14 Mayıs‘ta ise Erciyes Üniversitesi’nde olacak

       

Kolay Hobiler