Akademik Personel | 24 Mayıs 2019, Cuma

Kendini Onarabilen Polimer Malzeme Geliştirildi

Kendini Onarabilen Polimer Malzeme Geliştirildi
       

Gebze Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliği Bölümü araştırmacıları TÜBİTAK desteği olan proje kapsamında kendini %95 oranında onarabilen polimer malzeme geliştirdi.

GTÜ(Gebze Teknik Üniversitesi)’de devam ettirilen proje ile geliştirilen ve kendini %95 oranında onarabilen polimer malzemenin elektrik ve savunma sanayisi gibi alanlarda kullanıldığı, risk ve kayıpların önlenmesi hedefinin olduğu söylendi.

Projeyi yürüten Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor İlke Anaç, malzeme uygulamalarında hata ve hasarların olduğunu söyledi. Hata ve hasar söz konusu olduğunda malzemelerin onarımının imkansız en iyi ihtimalle maliyetinin çok yüksek olduğunu ifade etti. Polimer malzemeye kendi kendini yenileyebilme özelliği kazandırılarak bu mevcut sorunların önüne geçilebileceğini söyledi. Bu sayede malzemelerin kullanım süresi uzarken onarım maliyetinin de azalacağını dile getirdi.

Uçaklardaki Yakıt Tanklarında Olan Sızıntıların Önüne Geçilebilir

İlke Anaç, geliştirmiş oldukları malzemenin ticari alanlarda kullanılmaya başlanmasıyla farklı alanlarda kullanımı söz konusu olacaktır dedi. Özellikle uçakların yakıt tanklarında ince bir polimer filmi kullanıldığı, orada olan hasarların sonucu olarak yakıtların sızıntı yaptığını ve kendi kendini onaran polimer koyulursa benzin sızıntısının önleneceğini ifade etti.

AA

       

BENZER HABERLER