Akademik Personel | 20 Haziran 2021, Pazar

Kapanan Üniversite Öğrencilerine KYK Bursları Ödenmiyor

8 Ağustos 2016
Resim bulunamadı
       

23 Temmuz’da çıkan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan 15 üniversitedeki öğrencilere yönelik Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) önemli bir karar aldı.

Buna göre, bu üniversitelerdeki yaklaşık 65 bin öğrenci arasından KYK’dan öğrenim kredisi veya burs alanların bursları kesildi. KYK’dan yapılan açıklamaya göre, kapatılan üniversitelerdeki öğrenciler yeni bir yükseköğretim kurumuna yerleştirilinceye kadar öğrenim kredisi veya burs ödemesi yapılmayacak.
öğrencİler ayakta

KYK tarafından alınan karara öğrenciler, sosyal medyada tepki gösterdi. Öğrenciler,Twitter üzerinden ‘mağduriyet üstüne mağduriyet yaşadıklarını’ ileri sürdüler. Alınan kararların kendilerini olumsuz etkilediğini belirten gençler, uygulamadan vazgeçilmesini istedi.

AB BURSU DA İPTAL

Avrupa Birliği (AB) de,  Türkiye’nin AB üyeliğini desteklemesine katkı sunmayı hedefleyen ‘Jean Monnet Burs Programı’nı önümüzdeki yıl için Türkiye’de yaşanan ‘songelişmeleri’ gerekçe göstererek iptal etti. Bursa başvuran adaylar ise sosyal medyaüzerinden mağdur olduklarını belirterek kararın geri alınmasını istediler.

Kaynak: Hürriyet

       

Kolay Hobiler