Akademik Personel | 20 Haziran 2021, Pazar

Kanadalı Bilim Insanları: Troller Narsist, Psikopat ve Sadist

23 Eylül 2014
Kanadalı Bilim Insanları: Troller Narsist, Psikopat ve Sadist
       

Profesörler, internet trollerinin maskesini düşüren bir çalışmaya imza attı. Trollerin makyavelizm, narsizm, psikopati ve sadizm gibi psikiyatrik hastalıklara sahip oldukları belirlendi.

Dijital olarak yayınlanan ve insan davranışları konusunda dünya genelinde saygın profesörlerin çalışmalarının yer aldığı Kişilik ve Bireysel Farklılıklar dergisinin son sayısında 1200 gönüllü internet kullanıcısı üzerinde yapılan araştırmanın sonucunun yer aldığı bir makale yayınlandı.

DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI

Araştırmayı yapan Kanadalı üç bilim insanı sıradan internet kullanıcıları ve internet trollerinin çeşitli başlıklar altında yaptıkları her yorumu gözden geçirdi. “Troller sadece eğlence peşinde” başlığıyla Kişilik ve Bireysel Farklılıklar dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, trollüğü ‘en sevilen internet aktivitesi’ olarak görenlerin birçoğunda önemli derecede davranış bozukluğuna rastlandı. Söz konusu davranış bozukluklarını ‘kişiliğin kara dörtlüsü’ (Dark Tetrad) olarak adlandıran akademisyenler bunları, narsizm (kişinin kendine aşık olması), makyavelizm (amaca giden her yol mübahtır anlayışı), psikopati (empati, pişmanlık ve suçluluk duygularının olmadığı kişilik bozukluğu) ve sadizm (başkalarına acı çektirmekten zevk almak) olarak sıralandırdı.

ONLARI DİKKATE ALMAYIN

Makaleye göre internet trolleri, karşısındakini mutsuz etmekten zevk alıyor. Sadist kişiliğe sahip bireyler olarak sadece eğlence arayışındalar ve internet onların oyun sahası. Uzmanlar, karşısındakinden karşılık almak amacıyla ağır ifadeler yazmaktan kaçınmayan trollere karşı yapılacak en iyi şeyin onları dikkate almamak olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: Hürriyet

       

Kolay Hobiler