Akademik Personel | 22 Ekim 2019, Salı

Kanada Bilim ve Araştırma Merkezi Türkçe Yayın Kabulüne Başladı

19 Nisan 2017
Kanada Bilim ve Araştırma Merkezi Türkçe Yayın Kabulüne Başladı
       

Dubai´den New York´a, Paris´den Bangkok´a dünyanın değişik yerlerinde konferanslar düzenleyen Kanada Bilim ve Araştırma Merkezi  (The Canadian Research Centre for Humanities and Science) konferans ve dergi yayın diline Türkçeyi de ekleyerek Türk akademisyenlere hizmet vermeye başladı. Ontario College for Research and Development ile aynı çatı altında çalışan merkezin Türkiye temsilcisi Dr. Hüseyin Günarslan araştırma merkezinin Türkiye´de de etkili bir şekilde faaliyete başlaması ile Türk akademisyenleri için yeni bir araştırma ve çalışma olanağının ortaya çıkacağını ifade etti.

Kendisi de Kanada mezunu bir tarihçi olan Dr. Günarslan organize edilen konferanslar sayesinde dünyanın değişik yerlerinden akademisyenlerin bir araya geldiklerini, Türkçe dilinin de yayın dili olarak kabul edilmesi ile birlikte Türk akademisyenlerinin de kendi bilimsel araştırmalarını, bildirilerini ve tebliğlerini sunma ve yayınlama platformuna kavuştuklarını ifade etti. Direktörlüğünü Dr. Samah Khalil´in yaptığı, konferans ve yayın kurullarında dünyanın değişik ülkelerinden birçok akademisyeni barındıran merkez, akademisyenlerin çalışmalarına ücretsiz erişebilme imkânı sunuyor. Konferansa katılan bilimsel çalışmalar double blinde peer review olarak adlandırılan yöntemle alanında uzman iki akademisyen tarafından çalışmacının kişisel bilgileri paylaşılmadan değerlendirilmesi sağlanıyor.

Konferanslara katılmak isteyen akademisyenler çalışmalarının özetini [email protected] adresinden Dr. Hüseyin Günarslan´a gönderebilmektedir. Başvuruda bulunan akademisyenlere konferanslara katılıp katılamayacakları bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde bildirilmektedir. Konferanslarda Türkçe, İngilizce, Fransızca, Arapça sunum yapma imkânına sahip olan akademisyenlerin çalışmaları yine merkez bünyesinde faaliyet göstermekte olan Canadian International Journal of Social Science and Education adlı dergide yayınlanmaktadır. Dergiye ücretsiz online ulaşım imkanı olduğu gibi baskısı da yapılmaktadır. Yakın zamanda Türkçe web sayfası ile de akademisyenlere hizmet verecek merkezin İngilizce olan web sayfaları www.ocrd-ontario.org ile www.tcsse.org  ve Kanada Bilim ve Araştırma Merkezi facebook sayfası mevcuttur.