Akademik Personel | 22 Haziran 2018, Cuma

Kamudan İhraç Sayısı 84 Bini Aştı

Kamudan İhraç Sayısı 84 Bini Aştı
       

15 Temmuz darbe girişiminin ardından alınan karar doğrultusunda kamuda çalışanların memurların görevden alınması devam ediyor. Olağan Üstü Halin devam etmesiyle kamudan uzaklaştıran memurların sayısı ise 84.908’e ulaştığı öğrenildi. 1 Eylül tarihinde 672 sayılı kanun hükmünde kararname ile 50.875, 29 Ekim tarihinde 675 sayılı KHK ile birlikte 10.131, 22 Kasım tarihinde 677 sayılı Kararname ile 15.653, 6 Ocak tarihli 679 sayılı KHK doğrultusunda 8.249 kişiye yönelik uzaklaştırma kararı alınmıştı. Son olarak ise 6 Şubat 2017 gecesi Resmi Gazetede 686 sayılı KHK ile 4.464 kamu personeli kamudan uzaklaştırıldı. 6 Şubat gecesi alınan karar öncesinde memuriyetten çıkarılan ancak birkaçı kamuya geri alındığı öğrenilmişti.

6 Şubat’ta yayınlanan 29972 sayılı kararname doğrultusunda uzaklaştırılan kamu personelinden 2 ‘sinin Vakıflar Genel Müdürlüğü ve TOKİ’den, 10’unun YSK’dan, 1’i SPK, 16’sının Turizm Bakanlığı bünyesinde çalışan kişilerden, 80’i TRT’den, 15’i Ekonomi Bakanlığından, 417’sinin Emniyet Müdürlüğünden, 48’i Dışişleri Bakanlığından, 893’ünün Jandarma Genel Komutanlığından ve 2585’inin ise Milli Eğitim Bakanlığından olduğu açıklandı.

Sayıda Artış Devam Edebilir!
Kamudan uzaklaştırılan kişilerin arasında Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri olan Ankara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi başta olmak üzere 48 üniversiteden de akademisyenlerin de bulunduğu toplam da 330 öğretim üyesi 686 sayılı KHK ile görevden uzaklaştırılmış oldu. En fazla uzaklaştırmanın olduğu Ankara Üniversitesi bünyesinde Siyasi Bilimler Fakültesinde öğretim üyesi olan 23 kişinin, İletişim Fakültesinde görev yapan 16 kişinin kurumla bağlantısı kesilmiş oldu. Rakamda önümüzdeki zaman dilimi içerisinde artışta olabilir.

Marmara Üniversitesinden ise 23 öğretim üyesi uzaklaştırıldı. Marmara Üniversitesinde akademisyen olan ve Anayasa Hukuku ile ilgili düşünceleriyle tanınan Prof. İbrahim Kaboğlu da görevden uzaklaştırıldı. Karar sonrası açıklama yapan Kaboğlu, bu kararı hiç beklemediğini ihraç edilecek bir suç işlemediğini ifade etti. Bu zamana kadar darbelere ve cemaatlere karşı mücadele verdiğini ifade eden Kaboğlu, hukuk devleti için çalıştığını ve bu yapılanın büyük yanlış ve ayıp olduğunu birlikte aynı mesleği icra eden arkadaşlarının da bunu hak etmediğini belirtti. Kaboğlu dışında bir diğer önemli isim AKP Devri kitaplarıyla da adından söz ettiren Prof. Yüksek Taşkın da görevinden uzaklaştırılan isim oldu. Bir öğrencisine yazdığı mesajla düşüncesini anlatan Taşkın, asla boyun eğmeyeceği, alnının ak olduğunu ifade etti. Alınan karar doğrultusunda birçok tepki beraberinde gelirken Eğitim Sen başkanı Dr. Görkem Doğan ise üniversitelerin başkalaştırıldığını ve parti üyesi gibi gösterildiğini ifade etti.

       

BENZER HABERLER