GündemSlayt Haber

Kamu Görevlilerinin İş Güvencesi Sona mı Eriyor?

Muhalefetin “Memurların iş güvencesini ortadan kaldırdığı” iddiasında bulunduğu maddenin görüşmeleri, tartışmalı başladı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu‘nda, “Torba Kanun” tasarısında yer alan ve “Memurların iş güvencesini ortadan kaldırdığı” eleştirilerine neden olan maddenin görüşmeleri, tartışmalı başladı.

Komisyon, tartışmalı olduğu gerekçesiyle görüşmeyerek atladığı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nda değişiklik yapan, memurlara ilişkin düzenlemeyi ele alıyor.

Muhalefet milletvekilleri, memurlar hakkındaki atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekaleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili mahkeme kararlarına ilişkin 82. maddeyi eleştirdi.

CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, tasarının 82. maddesinin, kamu çalışanlarının iş güvencesini yok ettiğini ileri sürerek, “Onları hallaç pamuğu gibi atabilecek, kendi içinde hesaplaşmayı buraya taşıdığınız bir düzenleme. Bu maddede rejim değiştiriyorsunuz” dedi.

CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin, kamu adına güç kullanacak kurumların belli olduğunu, ancak bugün bu kurumların işlemez hale geldiğini savundu.

Keskin, “maço bir anlayışla”, kamu görevlileri hakkında yapılan her türlü idari tasarrufların, telafisi güç veya imkansız zararlar doğurmayacağı hükmünün getirildiğini belirtti. Keskin, hukuk devletinde böyle bir anlayışın yer alamayacağını savundu.

Şark kurnazlığıyla aynı hükmün askeri personele de uygulanması için madde teklif edildiğini ifade eden Keskin, “Hileyi şeriye. Bu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni bedevi kabilesi devleti görmenin anlayışıdır. Türkiye, muz cumhuriyeti değildir. Taslağı Soma’daki aileler için getirdiniz, ama Soma süreci geride kaldı, hukuksuzluk, keyfilik, adaletsizliği hayata geçirmek için taslağı devreye soktunuz. Anayasayı ihlal ederseniz, sizin karşınızda da başkalarının başka güç kullanma hakkını meşrulaştırırsınız. Tarihte de böyle olmuştur” dedi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer’in, “Açıkla ne olmuştur?” sözlerine Keskin, “Senin kafan almaz” diye karşılık verdi.

Bu sözlere AK Parti Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç tepki gösterdi.

İki milletvekilinin ayağı kalkıp, birbirinin üzerine yürümeye çalışması, milletvekilleri tarafından engellendi.

Keskin’in, “Hem getireceksiniz hem efelik yapacaksınız” demesi üzerine, Erinç, “Hepsini yapacağız” dedi.

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, “Buna getiren, buna katlanır. Niye kızıyorsunuz” dedi.

Sendika ve Türkiye Barolar Birliği temsilcileri de tasarıya karşı çıktı.

Madde, kamu görevlileri hakkındaki atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekaleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak verilen iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının gereğinin yerine getirilmesi için tanınan 30 günlük süreyi, 2 yıla çıkarıyor.

Tasarı, geri dönüşlerdeki atamalarda da değişiklik yapıyor, dava konusu kadro boş da olsa bu kadroya atama yapılmasının önüne geçiyor. Kamu görevlisinin, kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanması öngörülüyor.

Kaynak: Memurlar.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu