Akademik Personel | 16 Haziran 2021, Çarşamba

Kadrosuz Doktora Yapanların Çilesi

Kadrosuz Doktora Yapanların Çilesi
       

images

Bir doktora öğrencisi düşünün. Eğitim hayatı boyunca çalışıp didiniyor. Ancak hala kadroya giremedi. Ailesinin yardımlarıyla eğitimini sürdürüyor. Bir taraftan doktora öğreniminin diğer taraftan hayatın zorluklarıyla baş etmeye çalışıyor. Hayata tutunmak zorunda. Çünkü üniversiteye adımını attığından beri bilim insanı olmak hayali. Hiçbir zaman onun için  bulunduğu yere gelmek kolay olmadı. Zorluklar üst üste gelir derler ya onunkisi de o misal. ALES, ÜDS,KPDS gibi sınavlarla boğuştuğu zamanları geride bıraktı. Elinde puanları var ama başvurduğu yerlere birileri gelip önüne geçiyor. ALES ve YDS’den yüksek puan almak akademik kadroya yerleşmede nasıl bir eleyici kriter olabilir? Yüksek puanı alamayan ancak akademik düşünme yeteneği ve becerisi olan binlerce kişi bu yüzden kadroya girmekte sıkıntılar yaşıyor. Akademik hayatları da maddi imkansızlıklar yüzünden sekteye uğruyor.

Bir örnek verecek olursak o yıl içinde kendi uzmanlık alanıyla ilgili bir kongre var ve bu kongreye  maddi imkansızlıklar yüzünden gidemiyor. Bu kişi anca kendi eğitimini sınırlı imkanlarla sürdürebiliyorsa nasıl hayallerini ve ideallerini bu şartlarda gerçekleştirebilsin? Aranızdan ‘Burs alsın’ dediğinizi duyar gibiyim ancak devlet geri ödemeli burs veriyor. TÜBİTAK’ın Yurtiçi Lisansüstü Bursları için ALES puanının yüksek olması şart.

Peki öyleyse geriye ne kalıyor ? Ülkemizdeki üniversitelerin kendi bünyelerinde eğitimlerine devam eden kadrosuz lisansüstü öğrencilerine burs vermesi gerekiyor.

Türkiye’nin bugünkü durumuna bakıldığında akademik kadroya hakkıyla girenlerin sayısı  yok denecek kadar az. Bazıları  tanıdıkları aracılığıyla kadrolara giriyor. ÖYP sisteminde de puanlar yüksek. O  ve onun gibi torpili olmayanlar hala kadroya girme umudu taşıyorlar. ALES ve YDS puanı yerine alınacak kadronun özelliğine göre  akademik beceri sınavı yapılırsa emek veren herkes hak ettiği kadroya girebilir belki.

       

Kolay Hobiler