Akademik BakışAkan Haber

Kadrosuz Doktora Yapanların Çilesi

images

Bir doktora öğrencisi düşünün. Eğitim hayatı boyunca çalışıp didiniyor. Ancak hala kadroya giremedi. Ailesinin yardımlarıyla eğitimini sürdürüyor. Bir taraftan doktora öğreniminin diğer taraftan hayatın zorluklarıyla baş etmeye çalışıyor. Hayata tutunmak zorunda. Çünkü üniversiteye adımını attığından beri bilim insanı olmak hayali. Hiçbir zaman onun için  bulunduğu yere gelmek kolay olmadı. Zorluklar üst üste gelir derler ya onunkisi de o misal. ALES, ÜDS,KPDS gibi sınavlarla boğuştuğu zamanları geride bıraktı. Elinde puanları var ama başvurduğu yerlere birileri gelip önüne geçiyor. ALES ve YDS’den yüksek puan almak akademik kadroya yerleşmede nasıl bir eleyici kriter olabilir? Yüksek puanı alamayan ancak akademik düşünme yeteneği ve becerisi olan binlerce kişi bu yüzden kadroya girmekte sıkıntılar yaşıyor. Akademik hayatları da maddi imkansızlıklar yüzünden sekteye uğruyor.

Bir örnek verecek olursak o yıl içinde kendi uzmanlık alanıyla ilgili bir kongre var ve bu kongreye  maddi imkansızlıklar yüzünden gidemiyor. Bu kişi anca kendi eğitimini sınırlı imkanlarla sürdürebiliyorsa nasıl hayallerini ve ideallerini bu şartlarda gerçekleştirebilsin? Aranızdan ‘Burs alsın’ dediğinizi duyar gibiyim ancak devlet geri ödemeli burs veriyor. TÜBİTAK’ın Yurtiçi Lisansüstü Bursları için ALES puanının yüksek olması şart.

Peki öyleyse geriye ne kalıyor ? Ülkemizdeki üniversitelerin kendi bünyelerinde eğitimlerine devam eden kadrosuz lisansüstü öğrencilerine burs vermesi gerekiyor.

Türkiye’nin bugünkü durumuna bakıldığında akademik kadroya hakkıyla girenlerin sayısı  yok denecek kadar az. Bazıları  tanıdıkları aracılığıyla kadrolara giriyor. ÖYP sisteminde de puanlar yüksek. O  ve onun gibi torpili olmayanlar hala kadroya girme umudu taşıyorlar. ALES ve YDS puanı yerine alınacak kadronun özelliğine göre  akademik beceri sınavı yapılırsa emek veren herkes hak ettiği kadroya girebilir belki.

İlgili Makaleler

27 Yorum

 1. Arkadaşlar niyetim sizleri yermek değil ancak k bakmayın gerçekten saçmalamışsınız. Puan al diyor sistem alamıyorsun sonra kadrom yok diye yakınıyorsun. E nolacak türkiyede binlerce doktora yapan var nasıl seçim yapılacak? Sanırım hiçbir yerde mülakata çağırılacak puanı alamadınız. Sen ilk 10 a girdikten sonra sana bir mülakat yapıyorlar. Alan bilgini göster diye. Makalelerini bildirilerini göster diye. Ne var elinde puan yok makale yok bildiri yok. Doktora kaydını gösteren öğrenci belgen ile kadro istiyosun. yapmayın allah aşkına yapmayın. Her iş kolunda bazı seçim yöntemleri gereklilikler vardır. Şartları sağlıyorsan olur. Güçsüz birinin inşaat işçiliği yapamayacağı gibi… Olmuyorsa zorlamayacaksın ya da nasibini başka yerde arayacaksın. Size tüm kalbimle yemin ederim ki ben 85 yds ingilizce puanı ile polisliğe başvurdum! Eğer mesajım yayınlanırsa beni yerden yere vuracaksınız hatta sırf cevap vermek için sahip olmadığı şeyleri sahipmiş gibi yazanlar olacak. Gelevcek cevapları ciddiye almayacağım . Sizlere tek soracağım içinizde bi düşünün. Ne yaptınız da ne bekliyorsunuz?

  1. Ben de doktora yapıyorum. Size katılan çok insan var akademik camiada. Neden mesajım yayınlanmayabilir veya bana kızacaksınız, cevapları ciddiye almayacağım gibi bir duruma giriyorsunuz ki? çok ön yargılısınız bence

 2. Yabancı dilden puan almayı beceremeyip çok iyi akademisyen olurum kadro verin demekle olmuyor o işler. Dil bilme, analitik düşünceden yoksun olup alesten puan alma sonra kadrom yok. ALES bildiğiniz gibi analitik düşünceyi ölçer ve geçerli bir sınavdır!! bilgi bölü hız eşittir analitik düşünce. Alımlarda sözü geçen kişiler düşündüğünüz gibi eşini dostunu doldurmuyor arkadaşlar. eğitim hayatı boyunca kendini ispat etmiş kişiler alınıyor. 9-10 sene eğitim hayatınızda biraz sivrilip kendinizi gösteremediyseniz suçu sisteme atmayın. Benim ailemde hatta aileyi bırakın sülalemde en küçük dereceli bir memur dahi yok tüm sülalem çiftçi. Bu topic i açan arkadaş sen dil ve alesten 90 ar puan al yerleşeme bana kanıtla istifa etmezsem namerdim.

  1. dilden 90 alsam almanyaya asgari ücretli çalışmaya giderim be..ne işim var Türkiyede o zaman..

 3. Arkadaşlar kusuruma bakmayın ama. Torpili olmayan bir!! arş. gör. olarak birkaç şey söylemek istiyorum. Öncelikle evet torplil yok mu Türkiyede var. Heryer mi torpil hayır!!!! Alın size örnek ben yerleştim. 4. başavurumda nasip oldu. Evet daha önceki 3 yerde 1. sıradan girip hepsinde yedek kaldım 4. de oldu. Yahu tamam evet sistem torplil vs. de hiç mi yok torpilsiz alan yer. kendi yetersizliklerinizi gölgelemek için abartmışsınızda abartmışsınız. Öyp adam aldı kaç dönem sıfır torpille neden yerleşemediniz ey helal kadro bekleyenler!!! puanlar çok yüksek alamıyorum öyp olmaz, tanıdığım yok öle olmaz. ee puan al diyolar alamıyosun ilk 10 kişilik listeye bile giremiyosun. Sonra yerleşemedim. Bırakın allah aşkına ne bekliyosunuz doktoraya kayıt yaptıran herkesin kadro almasını mı? bunu yazan puan alamayan ama akademik anlamda çok yeterli olan arkadaş ne çalışıyor acaba çok merak ettim!!! Hadi şimdi beni yerden yere vurun 🙂

  1. Hocam kusura bakmayın da o işler hiç sizin dediğiniz gibi olmuyor. Beden eğitimi öğretemenliği son sınıf öğrencisiyim alesim 85 yds 70 ortalamam 3.40 aynı zamanda bölüm birincisi bitirdim. Hani nerde kadro bırakın kadroyu kendi mezun oldugum üniversitede yüksek lisansa baslamam bile garanti değil. Puanlarım belki çok yüksek değil ama beden eğitimi bölümünü göz önüne alırsak azımsanacak puanlar değil. O yüzden ülkede üniversiteye alımların adaletle olduğunu savunuyorsanız yanlışsınız!!!!!

 4. ben devlet memuruyum bir taraftan da doktora yapıyorum. her hafta Ankara’ya gidip geliyorum. 21 aylık bir bebeğim var. tayin istedim ancak insanların suistimal ettikleri gerekçesi ile yönetmelik değişmiş ve sadece 4 yıllık lisan eğitimine tayin hakkı veriyorlarmış. OYP başvurularında hep sınırda kaldım. benim bu koşullarda ALES e tekrar çalışmam gerekiyor ki 75 üzerinde bir puan alabileyim ve puanımı yükseltebileyim.

  1. hocam ben doktora yapanlar ile ilgili araştırma yapıyorum. size anket göndersem cevaplayabilir misiniz? kişisel bilgiler yok.

 5. KATILIYORUM YLSY ILE DOKTORA YAPIYORUM KESKE YAPMASAYDIM DIYORUM HERGUN GERI DE DONEMIYORUM . tAZMINAT NASIL VERECEM 🙁

  1. hocam ben doktora yapanlar ile ilgili araştırma yapıyorum. size anket göndersem cevaplayabilir misiniz? kişisel bilgiler yok.

 6. yapmayın ulen o zaman doktora moktora..gidin kendi işinizi yapın..istanbul gibi yerde ne satarsan sat aylık 1000-1500 lira en az cebine atarsın hiç kafan ağrımadan,onun bunun ağız kokuunu çekmeden…kiradan korkan elinde satsın dukkan dukkan kapı kapı..işin tutmama ihtimali yok ya burası istanbul çünkü..

 7. Sabreden derviş muradına ermiş güzelim, ektiğin fidanın meyvelerini sonra yiyeceksin yani

 8. Sevdiğim alanda bu yaşıma kadar helal doktora yapmak içi mücadele ediyorum ama anlayan yok.

  1. hocam ben doktora yapanlar ile ilgili araştırma yapıyorum. size anket göndersem cevaplayabilir misiniz? kişisel bilgiler yok.

 9. Akademik dünyanın içinde olan ve emek verenler bence önce kişiye özel acılan o kadro ilanlarına itiraz etsinler.Yoksa her master-doktora yapana nasıl kadro verilecek bu mümkün değil,dünyada da yok.

  1. Doktoranın hedefi bilime yenilik getirmektir. Dünyada da yok demeniz yurt dışı kadro ilanlarını takip etmediğinizi gösteriyor. Açılan her PHD kadro olarak veriliyor. Konuyu açana teşekkür ederim.

 10. yapmayın enayiler o zaman.Aklınızı kullan.Görüyorsun ki sistem böyle.sen markette alış verişi yap yap yap,doldur sepeti sonra kasaya gelince kavga çıkaranlar gibi olmayın.Her ürünün fiyatı ustunde yazıyordu,ona göre aldın simdide ıtıraz et kasada fiyata ,buna benziyor.SİSTEM KOKUŞMUŞ İŞTE,YAPACAKSAN YÜKSEKOGRENIMINI YURTDISINDA YAP VE TR’YE DE DÖNME ORDA CALIŞ.ZAMAN BÖYLE BURASI 20 YIL SONRA ANCAK DÜZELİR O DA AVRUPA BIRLIGI HIKAYESİNE.YAPACAKSAN 2O YIL SONRA YAP.

  1. Hiçbir sistem mükemmel değildir. Kimi zaman olumsuzlukların moralimi bozmasına izin vermiyorum. Ama karamsarlık iyice ağır basmaya başladı. Bu tür söylemleri üniversite ortamında filtreleyebilsek keşke.

 11. KESİNLİKLE DOĞRU..AMA NE FAYDA..DOKTORAYI BIRAKMAYI DÜŞÜNÜYORUM.Sanki bir bataklıktayım,hareket ettikçe,mücadele ettikçe faydasız, batıyorum.Battıkça batıyorum.Doktora sonunda ne iş sahibi olacağım sorusunun cevabı aslında belli, hiçbirşey ,biliyorum ama çaresizim.Çünkü sadece 8-9 yılımı yüksek öğrenime ayırmışım,başka bir meslek edinemedim bun yüzden.Keşke üniversite yolunda ömrümü harcayacağıma herhangi bir meslek sahibi olsaydım.Pilavcı,börelçi,Tamirci,programcı veya muhasebeci ve saire herhangi birşey olabilseydim hala 30 küsür yaşımda doktora yapıyorum diye kimseye kendimi rezil etmezdim.PERİŞAN DURUMDAYIZ,DOKTORA YAPANLAR OLARAK,Etrafım da görüyor zor durumda oldugumu, üniversite ile işi olmayan ,belli yerlerde tanıdıkları olan çok iyi yerlerde.Beni 30 küsür yaşımda işsiz bırakıp,hala ebeveyninden harçlık almak zorunda bırakan,mesleksiz vasıfsız eleman olarak bırakan bu yüksek öğretim sisteminin CANI CEHENNEME.

  1. 30 küsür yaşında elinde yüksek lisans diplomasıyla kasiyerliğe başvurursun adam bakar suratına ama işe de almaz çünkü bu adam burada çalışmaz der halbuki çalışacaksındır…prof a dersin ben doktora yapmak istiyorum yanınızda…prof der herhangi bir kurumda çalışıyor musun…çünkü veri lazımmış o kurumla ilgili…yoksa doktora tezi yapılmazmış…eeee ben o kurumda çalışıyor olsam o kurumun olduğu il de doktora yaparım buraya niye geleyim diye koskoca prof a birşey diyemezsiniz…yani aslında seni doktoraya almak istemiyorum demenin başka bir yoludur…zaten de doktora için kadro açmadığını görürsün o dönem için o bölümün…ailenden harçlık alırsın doktora yapacaksın diye…diyeceksiniz zorlayan kim yapmasaydın arkadaş…ama yol onu getiriyor…sertifikalar desek bir bilgisayar mühendisinden daha donanımlısındır…ama programcılık için almazlar seni deneyecez diye bedava çalıştırmak ister…ha çalışsaydın arkadaş diyenlere de cevap vereyim onu da denememiş olmak için çalışıyorsunda…yani velhasıl kelam Allah sonumuzu hayır etsin…

   1. Arkadaş k bakmada doktoraya başvurmak için neden prof ile konuşmaya gidiyorsun? Sistem değişti de bizim haberimiz mi yok. Her enstitü ne kadar doktoracı alacağını ilan eder sende başvurur listeye girebilirsen mülakata girersin. Prof. a gitmek niye?

  2. hocam ben doktora yapanlar ile ilgili araştırma yapıyorum. size anket göndersem cevaplayabilir misiniz? kişisel bilgiler yok.

 12. ben bu kişiye yalnız değilsin derim!
  bir lisans
  iki ön lisans diplomam var
  İngilizce ve Fransızca konuşup yazabiliyorum
  Almanca ve Arapça başlangıç seviyesi
  yüksek lisans tezimi teslim etmek üzereyim
  yüksek ihtimal doktoraya başlarım
  bilumum eğitim sempozyum vs. katılım belgelerim mevcut olmakla birlikte kadrom YOK, YÖK’e duyurulur…

  1. Öncelikle eğitim sempozyum kişisel gelişim vs. tarzında ise kimse bunlarla ilgilenmiyor. O belgeleri çekmecene koyabilirsin. İngilizce ve fransızca konuşup yazabiliyorum demek sana birşey katmaz. YDS ile belgele belgeni koy ne kadar bildiğine öyle bakarlar. Allah aşkına siz hangi dünyada yaşıyorsunuz. Şu mesajı yazan arkadaş sen kadrom yok diye isyan edemezsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu