Slayt Haber

Kadın Profesör, Hemcinslerine Örnek Oluyor

Bursa`da, akademisyenlik ve girişimciliği bir arada yürüten kadın profesör, her iki alanda da başarılarla ilerleyerek hemcinslerine örnek oluyor.

 

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seda Özmutlu (42), yaptığı açıklamada, İstanbul`da bir kimya mühendisi babanın kızı olarak dünyaya geldiğini söyledi.

Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mühendislik Fakültesi İşletme Mühendisliği Bölümünde tamamladığını belirten Özmutlu, 1995 yılında UÜ Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde araştırma görevlisi unvanıyla çalışmaya başladığını bildirdi.

ABD`nin Pennsylvania State Üniversitesinde 1995-2001 yıllarında çift yüksek lisans ve doktora programlarını bitirdiğini dile getiren Özmutlu, şöyle devam etti:

“ABD`de eğitimim sırasında Endüstri Mühendisliği, Yönetim Bilimi ve Bilişim Teknolojileri fakültelerinde imalat ortamlarında planlama ve verimlilik optimizasyonuyla ilgili çalışmalar yaptım. ABD Savunma Bakanlığı, Yahoo ve National Science Foundation gibi kurumların sponsor olduğu yönetim bilişim sistemlerinin kurulumu ve etkinliğinin değerlendirilmesi, bilgisayar ortamında ekonomik hareketlerin tespiti, yığın verilerin yorumlanması ve analizi gibi pek çok Ar-Ge projesine katıldım. UÜ`ye dönerek geçen yıl profesör unvanı aldım. 60`dan fazla yayınım, kitap bölümleri ve bu yayınlara farklı bilim adamları tarafından yapılmış 300`den fazla atfım bulunuyor.”

Eşiyle gittiği ABD`de çok önemli bilimsel deneyimler kazandığını vurgulayan Özmutlu, 2008`de UÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesinde yazılım ve Ar-Ge firması kurduklarını belirtti.

 

KADIN GİRİŞİMCİLERİN YOĞUN ÇALIŞMA TEMPOSU

 

Seda Özmutlu, kadın girişimciliğinde, cesaretin ve yanındaki erkeğin desteğinin olması gerektiğini belirtti.

Kadın girişimcilerin çalışma temposunun yoğun olduğunu dile getiren Özmutlu, şunları kaydetti:

“Sabah 09.00, akşam 17.00 değil bu iş. Bazı günler 18 saat çalıştığımız oluyor. Bu anlamda desteklerinden dolayı eşime çok teşekkür ederim. Hem üniversite hocası hem girişimci hem de kadın olduğum için farklı duygulara sahibim. Akademisyenim ama 11 ve 4 yaşlarında iki çocuğum, eşim var. Uykusuz gecelerin ardından tam gün çalıştığım oluyor. Her gün onlarca projenin ardından akşam iş çıkışı önce oğlum Mert`i, ardından kızım Pelin`i okullarından alıyorum. 18.00-21.00 saatlerinde çalışmıyorum. Bu saatleri çocuklarıma ayırıyorum. Kızımı mutlaka yüzme havuzunda seyretmeye gidiyorum. Uykumdan fedakarlık ederim ama çocuklarıma ayırmam gereken zamandan feragat edemem. Onların tüm aktivitelerine katılmaya çalışıyorum.”

İngilizce ve Almanca dillerini de bilen Özmutlu`ya, akademisyen ve girişimci olmasından dolayı 2011`de Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneğince (BUİKAD) teşvik ödülü verilmişti.

Kaynak: AA 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. İlham verici bi caba başarı çalışma öyküsü etkilendim doğrusu . İki çocuk annesi herşeyden öte ve herşeye yetmiş ..kadının gücüne güç katmış. Güçlü başarılı bir kadın gurur duydum

  2. Uludağ Üniversitesi Doktora programında halen kendisinden ders almak onuruna sahip olduğum Seda Hocam, Türk kadınının akademik ve girişimcilik alanlarında neler başarabileceğinin en somut örneklerindendir. Sayısız akademik başarılarının yanında öğrencilerine karşı sevecen yaklaşımı ve yufka yüreği ile eşsiz bir öğretim üyesidir.
    Sayın Seda Hocam ve Sayın Cenk Hocam umarım sizlerden sonra gelecek genç akademisyenler de sizin izinizden ilerleyeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu