Akademik Personel | 18 Haziran 2018, Pazartesi

Kadın Öğretmenlere Mobbing Araştırıldı

Kadın Öğretmenlere Mobbing Araştırıldı
       

Eğitim-Bir-Sen, kadın öğretmenlerin ‘mobbing’ konusundaki algılarını ortaya koymak ve ne düzeyde mobbinge maruz kaldıklarını belirlemek için 1025 öğretmenin katılımıyla anket yaptı.

Sendikanın Kadın Komisyonu Başkanı Habibe Öçal, kadına yönelik şiddetin toplumsal yara olduğunu belirtti. Şiddetin bir türünün de yıldırma adıyla da bilinen mobbing olduğunu belirten Öçal, bu kapsamda Türkiye’de özellikle öğretmenlerin, uğradıkları mobbingi tespit etmek ve bu konuyla ilgili algılarının ne olduğunu ortaya koymak için ‘Kadın Öğretmen ve Mobbing Algısı’ başlıklı anket yaptıklarını söyledi.

Anket için 12 bölgeden 12 il seçildiğini anlatan Öçal, “demografik yapı, kadın öğretmenlerin mobbing algısı, yıldırmanın kaynağı, düzeyi ve sonuçlarının” ele alındığı 3 bölümden oluşan çalışmanın ülke genelinde 1025 öğretmene uygulandığını anlattı. Öğretmenlere 87 sorunun yöneltildiğini belirten Öçal, “Türkiye’de eğitimciler üzerinde böyle geniş kapsamlı bir çalışma yok. Bu çalışmamız bir ilk olma özelliği de taşıyor” dedi.

Önemli sonuçları bulunan araştırmalarının tamamını 7 Mart’ta kamuoyuyla paylaşacaklarını dile getiren Öçal, şöyle konuştu:
“Araştırmamızda, kadın öğretmenlerimize, çalışma hayatı boyunca kaç kez yıldırmaya maruz kaldıklarına ait soru yönelttik. Kadın öğretmenlerin yüzde 46,2’si 2-5 defa, yüzde 23,8’i bir defa, yüzde 22,5’i 10 defa ve üzeri, yüzde 7,5’i 6-9 kez yıldırıya maruz kaldığını belirtti. ‘Aynı dönemde, yıldırmaya maruz kalan diğerlerine de destek oldunuz mu’ sorusuna, her 3 kadın öğretmenden 2’si yani yüzde 66,3’ü çalışma yaşamında, en çok etkilendiği, yıldırmaya maruz kaldığı dönemde, bulunduğu ortamda aynı veya farklı yıldırma eylemine maruz kalan bireye veya bireylere destek olduğunu, yüzde 33,7’si destek olmadığını ifade etti.”

Anketin, kişilerin mobbingi farklı biçimlerde algıladıklarını da ortaya koyduğunu dile getiren Öçal, iki öğretmenin aynı olayı farklı değerlendirdiğini, ortak bir mobbing algısı bulunmadığını söyledi. Öçal, kadın öğretmenlerin başörtüsü ve kıllık kıyafeti konusunda da halen mobbinge uğradığını belirtti.

Çalışmanın ikinci bölümünün de erkek öğretmenler üzerinde yapıldığını anlatan Öçal, bu tamamladığında, iki araştırmanın karşılaştırarak, kadın ve erkek mobbing algısıyla ilgili bir analiz ortaya koyulacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

       

BENZER HABERLER