GündemSlayt Haber

Johannes Rau Programı Ve Başvuru Detayları

Uluslararası Gazetecilik Programı (IJP) tarafından dokuzuncu gerçekleştirilen Almanya Burs Programı’nın 2014 yılı başvuruları başladı.

IJP, genç gazetecileri 25 yıldır çeşitli burslarla destekleyen bir organizasyondur. Değişim programları, yetenekli genç gazetecilere misafir oldukları ülkeyi, saygın bir medya kuruluşu aracılığıyla daha yakından tanıma olanağı sunmaktadır.

Katılımcılar iki aylık staj döneminde, Almanya’nın ekonomik ve siyasi yapısının temellerini daha iyi kavrayabilme, ayrıca Alman kültürünü ve ülkedeki günlük yaşamı daha yakından tanıma olanağı bulacaklardır. Program kapsamında genç gazeteciler yabancı televizyon, radyo, gazete ve internet alanlarında çalışma düzenini yakından inceleme ve bu sayede yeni tecrübeler edinme olanağına kavuşacaklardır.

Programa, Alman-Türk dostluğuna önemli katkılarda bulunmuş olan Almanya Eski Cumhurbaşkanı Johannes Rau’nun adı verilmiştir. Proje, Almanya Dışişleri Bakanlığı ve özel kuruluşlar tarafından desteklenmektedir.

 

Başvuru Koşulları

Programa başvurmak isteyen adaylar, çeşitli basın yayın kuruluşlarında kadrolu gazeteci olarak görev yapan genç iletişimciler olabileceği gibi, serbest çalışan gazeteciler de olabilir.

Programa başvurabilmek için öngörülen yaş sınırı 23 ile 35 yaş arasıdır. Adaylarda Türkçe veya Almanca bilgisi aranmamaktadır. Ancak, adayların çok iyi derecede İngilizce bilmesi gerekmektedir.

Son başvuru tarihi 15 Nisan 2014’dür. (Başvurunun postaya verildiği tarih esas alınacaktır.)

 

Başvuru için gereken belgeler

  • Fotoğraflı özgeçmiş,
  • Adayın bu programa katılma nedenini açıklayan bir niyet mektubu,
  • Adayların görev alanını ve gazetecilik bilgi düzeyini içeren, yazı işleri müdürü ya da birim sorumlusu tarafından hazırlanmış bir referans mektubu,
  • Adaylar tarafından daha önce yayınlanmış en fazla dört haber örneği. Televizyon ve radyo çalışanlarının kaset göndermemeleri rica olunur, haberlerin metni yeterlidir,
  • Staj yeri isteği belirtilebilir.

Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu