GündemManşet HaberYurtiçi ve Yurtdışı Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi Bursları

Jean Monnet Burs Başvuruları Başladı

Jean Monnet 2014-2015 Burs Programı ile gelecek yıl 170 kişi AB üyesi ülkelerde akademik çalışma yapma fırsatı yakalayacak. Bursiyerlere yaklaşık 6,6 milyon avro destek verilecek.

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Jean Monnet Burs Programı ile Türkiye’nin AB’ye tam üyelik hedefi çerçevesinde, AB alanında uzmanlaşmış personel sayısının artırılması ve müktesebatın etkin bir biçimde uygulanabilmesi için gerekli idari kapasitenin oluşturulması amaçlanıyor.

Açıklamada, program ile bugüne kadar 1500 bursiyerin 16 farklı AB üyesi ülkede eğitim gördüğü ifade edilerek, gelecek yıl da 170 kişinin AB üyesi ülkelerde akademik çalışma yapma fırsatı yakalayacağı ve bursiyerlere yaklaşık 6,6 milyon avro destek verileceği bildirildi.

AB tarafından finanse edilen ve AB Bakanlığınca yürütülen Jean Monnet Burs Programı’ndan, kamu personeli, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu çalışanları ile üniversite personeli ve öğrencilerinin faydalanabileceği belirtilerek, son başvuru tarihinin 10 Şubat 2014 olduğu belirtildi.

Herkesi Jean Monnet Burs Programı’na başvurmaya davet ediyorum

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB takımının yeni üyelerini aradıklarını belirterek, şöyle konuştu:
“Sosyal ve profesyonel açıdan donanımlı Jean Monnet bursiyerleri, AB üyesi ülkelerin en gözde eğitim kurumlarında AB müktesebatının çeşitli başlıklarında yüksek lisans eğitimi alıyor, araştırma programlarına katılıyor ve ülkemizin AB katılım sürecine farklı boyutlarda çok değerli katkılar sağlıyorlar. Geleceğin avrokratları, AB vizyonlu işadamları olarak değerlendirdiğimiz bursiyerlerimizin yaptıkları akademik çalışmalarda, AB’deki değişimi, gelişimi ve güncel konuları yakından takip ettiklerini memnuniyetle görüyoruz. Jean Monnet bursiyerlerinin Türkiye ve AB’nin ortak geleceğine yön vereceklerine olan inancımla herkesi Jean Monnet Burs Programına başvurmaya davet ediyorum.”

Jean Monnet Burs Programı Türkiye’nin Avrupa Birliğine tam üyelik hedefi doğrultusunda, AB alanında uzmanlaşmış personel sayısının artırılması ve bu alanda ihtiyaç duyulan idari kapasitenin oluşturulmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Jean Monnet Burs Programı kapsamında 2014-2015 akademik yılında yaklaşık 170 kişiye burs sağlanacaktır. AB müktesebatı konusunda uzmanlaşmak isteyen herkese açık olan Jean Monnet Burs Programına;

• Kamu çalışanları (Kamu tüzel kişiliğini haiz meslek kuruluşları, odalar ve yerel yönetimler – Belediyeler, İl Özel İdareleri- Kalkınma Ajansları vb. kuruluşlarda çalışanlar dahil)

• Özel sektör çalışanları (Sivil toplum kuruluşlarında, şirketlerde, yerleşik yabancı misyonlarda vb. çalışanlar)

• Üniversitelerin akademik veya idari personeli

• Türkiye’deki üniversitelerin lisans düzeyinde son sınıf öğrencileri veya lisansüstü (yüksek lisans veya doktora) öğrencileri başvuruda bulunabilir.

Jean Monnet Burs Programının 2014-2015 akademik yılına ilişkin başvurular 10 Aralık 2013 tarihinde başlamış olup 10 Şubat 2014 tarihine kadar devam edecektir.

Detaylar için aşağıdaki belgeleri inceleyiniz.

Duyuru ve Başvuru Belgeleri:

Duyuru metni 2014-2015

Başvuru formu 2014-2015 (Başvuruda kullanılacak form)

Başvuru formu 2014-2015 (Türkçe form-örnek)

Öngörülen takvim

Diğer Belgeler (Bilgi dokümanlarıdır. Başvuru esnasında kullanılmasına gerek yoktur.)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu