Akan HaberGündemKültür-Sanat

İzmir Milli Kütüphane’nin Raflarında Yer Kalmadı

Yazılı ve basılı eserlerin toplandığı Türkiye’deki 6 kütüphaneden biri olan İzmir Milli Kütüphane’deki kitap sayısı 1 milyon 100 bine ulaşınca raflarda yer kalmadı.

İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 103 yıldır ücretsiz kütüphanecilik yapan ve “milli” unvanı taşıyan özel bir kuruluş olduklarını, hazine değerindeki nadide eserlerin bekçiliğini yaptıklarını kaydetti.

Kütüphanenin kuruluşunun 1912 yılına dayandığını belirten Puğ, Türkiye’de Derleme Kanunu’ndan yararlanan 6 kütüphaneden biri oldukları için her yıl 50-60 bin civarında yeni eseri, kitap hazinesine kattıklarını ifade etti.

“Herkes yararlanmak istese sıra 220 yılda gelir”

Kütüphanedeki raflar gibi okuma salonunun da yetersiz olduğunu vurgulayan Ulvi Puğ, “Tarihi binamızdaki okuma salonumuz 50 kişilik. Kentteki herkes bir gün yararlanmak istese 220 yılda sıra gelir.” dedi.

Binanın bir bölümünün İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından kullanıldığını, kira dışında bir gelirlerinin olmadığını dile getiren Ulvi Puğ, kitap hazinesi ile tarihi binayı korumak ve daha çok araştırmacıya hizmet vermek için yeni bir binaya ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu