GündemSlayt Haber

İYTE Yüksek Lisans ve Doktora Başvurları Başladı

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Lisansüstü Programlara başvurular başladı. Başvuru için gerekli olan “Ön Kayıt Formu” ve istenen diğer belgelerle birlikte 13 Haziran 2014 tarihi mesai bitimine kadar Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü’ne şahsen veya posta yolu ile başvurulması gerekmektedir. Başvuru, mülakat tarihi ve yerleri gösteren internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Genel Başvuru Koşulları
A.Yüksek Lisans Programlarına Başvuru Koşulları
blank 1. Mezuniyet Koşulu

Başvuracak adayların, lisans derecesine sahip olmaları veya başvurdukları dönem, mezuniyet aşamasında olmaları gerekmektedir.

blank 2. ALES Koşulu

Başvuracak adayların, üç yıldan eski olmayan ALES sayısal puanlarının en az 60 veya üç yıldan eski olmayan GRE sayısal puanlarının en az 151 (eski puanlama: 650) olması gerekmektedir.
(Mühendislik İşletmeciliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nda 5 yıllık iş tecrübesi olanların belgelemesi durumunda ALES koşulu aranmamaktadır.
Mimari Restorasyon Yüksek Lisans (Tezsiz) ve Matematik Yüksek Lisans (Tezsiz) Programı’nda ise ALES koşulu yoktur.)

 

B.Lisans Derecesi İle Doktora Programlarına Başvuru Koşulları
blank 1. Mezuniyet Koşulu

Başvuracak adayların, lisans derecesine sahip olmaları ve mezuniyet ortalamalarının en az 3.00 (100’lük sistemde 80) olması gerekmektedir.

blank 2. ALES Koşulu

Başvuracak adayların, üç yıldan eski olmayan ALES sayısal puanlarının en az 80 veya üç yıldan eski olmayan GRE sayısal puanlarının en az 156 (eski puanlama:720) olması gerekmektedir.

blank 3. Yabancı Dil Puan Koşulu

3 yıldan eski olmayan ulusal (YDS,KPDS,ÜDS’den en az 55) veya uluslararası (TOEFL’dan en az 66 (IBT) veya 184 (CBT)* veya 514 (PBT)*, IELTS* (akademik) en az 4,5) standartta bir İngilizce sınavından belirli bir puan almış olmak.

 

C.Yüksek Lisans Derecesi İle Doktora Programlarına Başvuru Koşulları
blank 1. Mezuniyet Koşulu

Başvuracak adayların, yüksek lisans derecesine sahip olmaları veya başvurdukları dönem, mezuniyet aşamasında olmaları gerekmektedir.

blank 2. ALES Koşulu

Başvuracak adayların, üç yıldan eski olmayan ALES sayısal puanlarının en az 60 veya üç yıldan  eski olmayan GRE sayısal puanlarının en az 151 (eski puanlama: 650) olması gerekmektedir.

blank 3. Yabancı Dil Puan Koşulu

3 yıldan eski olmayan ulusal (YDS,KPDS,ÜDS’den en az 55) veya uluslararası (TOEFL’dan en az 66 (IBT) veya 184 (CBT)* veya 514 (PBT)*, IELTS* (akademik)en az 4,5) standartta bir İngilizce sınavından belirli bir puan almış olmak.

ÖSYM tarafından 14 Şubat 2014 tarihinde yeniden güncellenen yabancı dil eşdeğerlilik tablosundan IELTS, TOEFL(CBT)ve TOEFL(PBT)sınavları kaldırılmıştır.Ancak 14 Şubat 2014 tarihinden önce başvurmak kaydıyla güncelleme tarihini takip eden günden başlamak üzere 30 gün içinde yapılan sınavlar için daha önce yürürlükte olan eşdeğerlilik tabloları geçerlidir.

Söz konusu sınavlardan 14 Şubat 2014 tarihinden önce alınmış sonuçları için alındıkları tarihleri kapsayan yabancı dil eşdeğerlilik tabloları ile değerlendirilir.

blank Kesin Başvuru İçin Gerekli Belge ve Bilgiler
blank Lisansüstü Öğrenci Alacak Programlar
blank Lisansüstü Ön Kayıt Başvurusu
blank Başvuruların Değerlendirilmesi ve Sonuçların İlanı
blank Yabancı Dil Muafiyet Şartları ve Muafiyet Sınavı
blank Yatay Geçiş
blank Özel Öğrencilik
Başvuru Noktası
Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Matematik Bölümü Binası
35430, Gülbahçe, Urla – İzmir Tel: 232 750 6352 – 6356
Faks: 232 750 63 55
*Başvurular yukarıda belirtilen adrese yapılabilecektir.
e-posta:
muhfenbe@iyte.edu.tr
web sayfası:
http://enstitu.iyte.edu.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu