Akademik Personel | 28 Ocak 2021, Perşembe

İTÜ Savunma Sanayisi İçin Araştırmacı Yetiştirecek

21 Ağustos 2015
İTÜ Savunma Sanayisi İçin Araştırmacı Yetiştirecek
       

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, İTÜ, ROKETSAN ve FNSS arasında “Savunma Sanayii İçin Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP)” kapsamında iş birliği protokolü imzalandı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Roket Sanayii ve Ticaret AŞ (ROKETSAN) ve FNSS Savunma Sistemleri AŞ (FNSS) arasında “Savunma Sanayii İçin Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP)” kapsamında işbirliği protokolü imzalandı.

İTÜ, SMM, ROKETSAN ve FNSS ile imzaladığı iş birliği protokolleriyle SAYP kapsamına dahil oldu.

SAYP ile savunma sanayi şirketleri ile üniversiteler arasındaki bilgi transferinin daha sistematik hale getirilmesi; savunma sanayi şirketlerinde çalışanlar tarafından üniversitelerde yapılan lisansüstü tezlerin şirketlerin Ar-Ge ihtiyaçlarına yönelik olacak şekilde yapılandırılması ve savunma sanayi sektörünün öncelikli alanlarına yönlendirilmesi ile lisansüstü eğitim alacak olan öğrencilerin savunma sanayi şirketleri tarafından sağlanan olanaklarla savunma alanında nitelikli Ar-Ge elemanı olarak yetiştirilmesi amaçlanıyor.

İmza töreninde konuşan Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, savunma sanayisinin ülkenin bilim, teknoloji ve sanayisinden bağımsız düşünülemeyeceğini, bu bakımdan tabandaki yapılanmayı kuvvetlendirmeden, çok kuvvetli bir savunma sanayisinden bahsetmenin mümkün olamayacağını söyledi.

Tabanın kuvvetlendirilmesi fonksiyonun en önemli adımlarından birisinin de bilim ve teknolojiyi yerleştirerek, gelecek için insan yetiştirmek olacağını aktaran Demir, SAYP’ın önemli bir program olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin 2023 hedeflerine dikkati çeken Demir, bu hedeflere ulaşmak için teknoloji tabanının oluşturulması ve teknolojik ilerlemenin sağlanması için bilim adamları ve araştırmacılara olan ihtiyacın önemli düzeyde bulunduğunu dile getirdi.

Demir, 2023 hedefleri arasında konulan 300 bin araştırmacı yetiştirilmesinin Türkiye’nin hızla gerçekleştirmesi gereken bir hedef olduğunu vurguladı.

Kaynak sıkıntısından çok kaynakların doğru yönlendirilmesinin de önem taşıdığının altını çizen Demir, SAYP’ın üniversite-sanayi iş birliğinin güzel bir örneği olarak 2011 yılında başlatıldığını anımsattı.

Demir, geçen dönemde imzalanan protokollerle 5 üniversite ve 7 firmanın SAYP kapsamına dahil olduğu bilgisini verdi.

Törende İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca üniversite hakkında bilgi verirken, ROKETSAN Genel Müdür Yardımcısı Dr. Sartuk Karasoy ile FNSS Savunma Sistemleri AŞ Genel Müdürü Kadir Nail Kurt da kısa birer konuşma yaptı.

SAYP; ODTÜ ile SSM, ASELSAN, ROKETSAN ve TAI arasında 2011 yılı ekim ayında imzalanan iş birliği protokolleri ile hayata geçirilerek 2012 yılı içerisinde uygulanmaya başlanmıştı.

ODTÜ ile HAVELSAN, MİLSOFT ve FNSS firmaları 25 Kasım 2013 tarihinde; Gazi Üniversitesi, ROKETSAN ve TAI firmaları 20 Şubat 2014 tarihinde; Abdullah Gül Üniversitesi ve ROKETSAN 30 Haziran 2014 tarihinde; Gazi Üniversitesi ile ASELSAN, HAVELSAN, FNSS ve STM firmaları 9 Temmuz 2015 tarihinde imzaladıkları mutabakat metinleriyle SAYP kapsamına dahil oldu.

Son olarak, 20 Temmuz 2015 tarihinde imzalanan mutabakat metni ile Ankara Üniversitesi program kapsamına alındı.

Öte yandan toplantıda, TAİ-İTÜ ve SSM arasında Döner Kanat Teknolojileri Merkezi (DKTM) kapsamında onayı verilen projelerin imza törenleri de gerçekleştirildi.

Onayı verilen projeler, “Parçacık Çarpması Etkisinin İncelenmesi ve Malzeme Modeli Kurulması”, “Kanopi ve Palaya Kuş Çarpması Etkisinin İncelenmesi”, “Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği Çalıştayı 1. Aşama” ile “Aktif Flap ve Aktif Burulma Kontrollü Helikopter Palleri için Aeroelastik Analiz Kodu Geliştirilmesi”nden oluşuyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

       

Kolay Hobiler