Akademik BakışSlayt Haber

İstanbul’daki Üniversitelerin Sıralaması

İstanbul’da Bulunan Üniversitelerin Araştırma, Sosyal ve Eğitim Alanları Açısından Karşılaştırılması

 

İstanbul, gerek sanayi ve özel sektör gerekse eğitim alanında Türkiye’nin hatta bölgesinin en önemli kentlerinden bir tanesi. En azından ulusal medyada çıkan haberler, İstanbul’un hep büyük bir cazibe merkezi olduğunu, kendine ait bir yaşam tarzı ve dokusu olduğunu anlatır nitelikte. Buna rağmen, Türkiye’deki üniversiteler, Batı medeniyetlerinde bulunan üniversiteler ile karşılaştırıldığında, uluslararası öğrenci sayısı yok denecek kadar az. Ancak, bu durum, yazının temel amacını oluşturmadığı için bu yazıda bu durum üzerinde durulmayacak, İstanbul’da bulunan devlet üniversiteleri öğrenci odaklı olmaları bakımından kendi aralarında değerlendirilecektir.

Bir bakıma bu yazı, gerek üniversite yönetici ve çalışanlarına gerekse tercih aşamasında bulunan gençlere bilgi vermeye çalışacak. Ancak unutulmamalıdır ki, üniversitelerin değerlendirilmesi çok sayıda değişkenden oluşması bakımından ölçümlenmesi çok da kolay olmayan bir olgu. Dolayısıyla, bu yazıda yapılacak bazı çıkarsamaların genel geçer bir doğru mantığıyla ele alınması içerisinde bazı sıkıntıları da bulundurmakta.

Konuya gelecek olursak, YÖK’ün uygulamaya geçen günlerde sokmuş olduğu web tabanlı İstatistik uygulaması araştırmacılara üniversiteler hakkında birçok önemli doneyi sunmakta. İstanbul’da üniversite okumak, çoğu genç için bir bakıma “özgürlük, hayallerinin peşinden koşmak, boğazda simit yemek ve çay içmek” gibi sanki bir televizyon dizisi gibi anlaşılmakta. Ancak, İstanbul’da üniversite okumanın maliyetleri hiç de az değil. Trafik, kirlilik, can güvenliği ve üniversitelerin fiziki imkanlarının yeterli olmaması. Bu noktalardan yola çıkan bu yazı, İstanbul’daki devlet üniversitelerini sosyal, eğitim, araştırma alanları bakımından değerlendirmeyi ve kendi aralarında karşılaştırmayı amaçlamakta. Yazıda karşılaştırma unsuru olarak ise, öğrenci başına düşen 1. sosyal, 2. eğitim, 3. araştırma alanları miktarı kullanılacak.

Not: Yıldız Teknik Üniversitesi verilerinde bir problem olmasından dolayı YTÜ sıralamada bulunmamaktadır. Buna karşın, İstanbul’da bulunan devlet üniversitelerinin öğrenci başına düşen Araştırma Alanı, Eğitim Alanı ve Sosyal Alan sıralaması şu şekilde;

1 ) Araştırma Alanı

Öğrenci başına düşen en fazla araştırma alanı İstanbul Teknik Üniversitesi’ nde, sonrasındaysa Medeniyet Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi gelmekte. – Bilmeyenler için Medeniyet Üniversitesi yeni açılmış bir devlet üniversitesi. – Boğaziçi Üniversitesi ise araştırma alanları bakımından dördüncü sırada gelmekte ancak yine de Marmara ve Mimar Sinan Üniversitelerine göre öğrenci başına daha fazla araştırma alanı sunabilmekte.

Eğitim Alanı

2-  Eğitim Alanı

Öğrenci başına düşen en fazla eğitim alanı ise açık ara bir şekilde Mimar Sinan Üniversitesine ait. Mimar Sinan Üniversitesi’ni ise sıralamada sırasıyla İTÜ, Medeniyet Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi takip etmekte.

Eğitim alanı derslik ve benzeri alanları kapsamakta.

Eğitim Alanı

3- Sosyal Alan

Öğrenci başına düşen sosyal alan miktarında da, yine İTÜ istikrarlı bir şekilde başı çekmekte. Sonra sırasıyla Mimar Sinan Üniversitesi, Medeniyet Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi gelmekte. Marmara Üniversitesi ise önceki iki parametrede olduğu gibi sıralamanın yine en sonunda bulunmakta. Sosyal alan öğrenci kantinleri, kafeterya ve kantin gibi fiziksel alanları kapsamakta.

Alan 2

Genel Değerlendirme:

Üniversiteler öğrencilere hizmet veren kurumlar, bu açıdan bu araştırmanın sonuçları önemsenmeli. Ancak, öğrenci gelişiminin esas unsurları, akademisyen yetkinliği, eğitim kalitesi ve benzeri diğer unsurlardan oluşmaktadır.

Dolayısıyla bu çalışma sadece “Alan / Öğrenci Sayısı” denklemiyle üniversitelerin fiziksel alanları ne kadar öğrenci odaklı kullandığını anlamaya yönelik. YÖK sisteminde Yıldız Teknik Üniversitesi rakamlarının uygun olmaması ise sıralama açısından başka bir problem.

Bütün bu anlatılanlara rağmen Üniversitelerin toplam skorları ise şu şekilde:

1- İTÜ – 26

2- Mimar Sinan Üniversitesi 18

3- Medeniyet Üniversitesi 10

4- İstanbul Üniversitesi 6

5- Boğaziçi Üniversitesi 5

6- Marmara 2

Not: Toplam skor grafiklerde verilen rakamlar toplanarak hesaplanmıştır.

Rakamlar değerlendirilecek olursa İTÜ fiziksel alanlarını en öğrenci odaklı kullanan üniversite sıralamasının başında gelmekte.

Diğer üniversiteler, bazı ölçütlerde daha iyiyken diğer ölçütlerde yeterince iyi değil ve genel olarak benzer ortalamalara sahipler. Ancak, Marmara Üniversitesi bütün parametrelerde en az skoru alarak en az öğrenci odaklı olan üniversite görünümünde.

Öncesinde de belirtildiği gibi, öğrenci başına düşen alan miktarı bir üniversitenin ne kadar öğrenci odaklı olduğunu gösterebilecek unsurlardan bir tanesi. Buna karşın; akademisyen profili, kullanılan ders materyalleri, laboratuvar imkanları gibi diğer kriterler öğrenci gelişimini sağlayan esas unsurlar.

Dolayısıyla bu yazıda İstanbul’da bulunan üniversiteler hakkında genel bir fikir verilmesi amaçlanış olup kesin yargılara ulaşılması tavsiye edilmemektedir.

Türkiye’nin En Başarılı ve Başarısız Devlet Üniversiteleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu